تاریخ چاپ: 1400/07/29
 

فیفا یا ای‌اف سی؛ چه کسی میزبانی را به ایران نداد؟

فدراسیون فوتبال ایران نتوانست میزبانی مرحله اول مقدماتی جام جهانی را بگیرد اما به صورت دقیق مشخص نیست که چه نهادی این حق میزبانی را به بحرین اعطا کرد.

 ناکامی فدراسیون فوتبال در حالی رقم خورد که باتوجه به حضور ایران در سید یک انتظار می‌رفت که بازی ها در تیم ملی ایران برگزار شود اما این اتفاق رخ نداد.
 
۱ - چه نهادی تصمیم اعطا میزبانی را گرفته و چه نهادی طبق مقررات اختیار و صلاحیت داشته تا این تصمیم را اتخاذ کند؟
 
در بیانیه‌ی صادر شده در سایت AFC آمده است: پس از مشورت با فدراسیون‌های عضو، AFC  محل‌های متمرکز برگزاری مسابقات را تایید کرده است.
این بیانیه تا حدی مبهم است، چرا که در آن مشخص نشده چه نهادی در AFC و به چه طریقی این تصمیم را اتخاذ کرده است. طبیعتاً تصمیم‌گیری‌ها باید مطابق با مقررات و براساس صلاحیت تعیین شده برای هر نهاد باشد.
 
  • طبق مقررات چه نهادی تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی است؟
طبق مقررات تحت عنوان FIFA world cup regulations، برگزاری مسابقات مقدماتی جام‌جهانی، تحت نظارت فیفا و به طور خاص کمیته‌ی سازمان‌دهی (برگزاری) فیفا قرار دارد. این نهاد است که تصمیم می‌گیرد فرمت مسابقات باید به چه صورت باشد. طبق بند ۵ ماده ۲۰ این مقررات، چنانچه فرمت مسابقات به صورت گروهی و رفت و برگشت برگزار شود، مسابقات خانگی (میزبانی)، بدون اجازه صریح از کمیته مسابقات فیفا، نباید در کشوری دیگری برگزار شود.
 
از این جهت، با توجه به این که در بیانیه AFC، صحبتی از فیفا نشده، این سوال مطرح می‌شود که جدا از آنکه چه نهادی از AFC این تصمیم را اتخاذ نموده، آیا این تصمیم مطابق مقررات به تایید کمیته برگزاری فیفا رسیده است یا خیر؟
نتیجتاً، اولین اقدام فدراسیون فوتبال بایستی پیگیری و استعلام این موضوع از فیفا باشد.
 
۲- آیا مسیر حقوقی برای اعتراض نسبت به تصمیم کمیته برگزاری مسابقات فیفا وجود دارد؟
 
چنانچه با استعلام از فیفا، مشخص گردد که این اقدام، مطابق مقررات به تایید صریح کمیته برگزاری مسابقات رسیده است، متاسفانه مسیر حقوقی پیش رو در صورت تصمیم برای اعتراض، با مانعی جدی روبرو است. طبق ماده ۲ بند ۳ مقررات مسابقات، تصمیمات کمیته برگزاری فیفا نهایی بوده و امکان تجدیدنظرخواهی از این تصمیمات وجود ندارد. فلذا چنانچه بر مبنای تصمیم کمیته برگزاری نیاز به پیگیری حقوقی باشد، شرایط برای مراجعه به دیوان داوری ورزش، با چالش و مانع جدی روبرو است.
 
 

تاریخ ثبت: 1399/12/23 12:01

©2010 www.KHABAR31.ir . All Rights Reserved