کد مطلب : 64528 / تاریخ ثبت : 1400/07/28 20:37

نابینایان؛ دانه های گندم اند میان سفره نان/ زمینه برای بروز توانمندی های نابینایان فراهم شود

رییس دانشگاه خوارزمی گفت:افق های روشن حضور جامعه معلولان و نابینایان در دانشگاه خوارزمی و دیگر مکان های علمی و پژوهشی کشور باید دیده شود تا از ظرفیت و پتانسیل آنان بتوان استفاده کرد

  به قلم مسیحا اقتداریان: گزارشگر khabar31
سالهاست که میان گلستان چشمشان پرسه می زنم و با چهره همیشه خندان و دو دوی مردمک چشمشان ، گل امید می چینم و درکوچه های سربه زیر و یخ زده افشان می کنم؛  دنیای شان رنگ دیگری دارد و پاییزهای شان آنقدر زیباست که باران،  دلش نمی خواهد از باریدن دست بردارد! سرهای شان همیشه رو به آسمان است و گویی در لحظه ستاره می چینند و در دامن زمین  رها می کنند تا شاید میان زمینیان فانوس راه شود!
نام های شان گلزاری مینوی است چون عشق و مهر را همیشه روی موی روزگار شانه می زنند! آنها خوب می دانند نیلوفر قلبشان همیشه بر روی دیوار چشم خدا می پیچد و میان هیاهوی کوچه ها گم شان نمی کند!
آرام اما بی قرار برای دیدن شان می شتابم چون خوب فهمیده اند، دانه های گندمی هستند میان سفره نان زندگی من!
سالن ساکت اما پرهیاهوست؛  درآنی  به یاد این بیت حضرت حافظ می افتم؛
 در اندرون من خسته دل ندانم کیست/ که من خموشم و او در فغان و درغوغاست.....
بر جایم میخکوب می شوم وقتی صدایی آشنا از پشت سر بی حواسم مرا به خود می خواند...چشمان  ما خوش آمدی خانم مسیحا!!!!
چهره اش مانند همیشه گرم و خندان .... امان از این چشم ها چشم های دهن لق...
دودوی مردمک سرگردان چشمش نشان از انتظار دارد...من لبخند می زنم و می گویم سلام مرسی از کجا فهمیدی ؟؟؟سکوتی توام با خنده ای کوتاه تحویلم داد. گفت: حالا!!!
فهمیدم از قطار ذهنشان خیلی  عقب افتاده ام...
اما چشمان من تمام نادیده های شان می شود....

مراسم گرامیداشت روز جهانی عصای سفید با حضور ریاست دانشگاه خوارزمی ، معاون مدیرکل بهزیستی استان البرز، رییس جامعه نابینایان البرز، رییس انجمن معلولان البرز و جمعی از نابینایان روز دوشنبه ۲۶ مهرماه در کتابخانه مرکزی دانشگاه خوارزمی برگزار شد.
چشمم را چرخاندم تا شاید از دیگر مسوولین ذیربط استان کسی را ببینم اما نبود و چه حیف که آنان همیشه جای شان خالیست.
به این فکر می کردم که چه کار زیبایی انجام شده آنهم در یک مکان علمی که صدای رییس دانشگاه ذهنم را به خود آورد..

 دکتر حبیبی رییس دانشگاه خوارزمی ابتدا ضمن تقدیر و تکریم جامعه نابینایان گرامیداشت  دانشجو شهید نابینا ،  حافظ آب روشن،  معتقد است که، مسوولین کشور و دولتمردان برنامه ریز کشور با برنامه ریزی و مناسب سازی محیطی، می تواند از توانمندی های جامعه معلولان و نابینایان  که ظرفیت های بسیار شگرفی است بهره لازم را ببرد و زمینه را برای رشد آنان به بهترین نحوی فراهم کند. چرا که نقش آفرینی و افتخار آفرینی آنان بارها بر همگان ثابت شده است.
دکتر حبیبی از افق های روشن حضور جامعه معلولان و نابینایان در دانشگاه خوارزمی و دیگر مکان های علمی و پژوهشی کشور سخن به میان آورد و گفت: امید این می رود که، بتوانیم  با برنامه ریزی های دقیق و منسجم از ظرفیت این عزیزان استفاده کنیم. هر چند استارت کار زده شده و عزیزان نابینا در همین دانشگاه پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شدند و این از اقبال بلند دانشگاه خوارزمی به حساب می آید.
وی ادامه می دهد: در دوسال گذشته امکانی را در دانشگاه برای دانشجویان نابینا و یا دیگر عزیزان دانشجوی نابینا  در سطح استان که نیاز به استفاده و تحقیق داشتند فراهم آوردیم. بزرگترین آرزوی من گستردگی ظرفیت مکان دانشگاهی به لحاظ فنی و آموزشی جهت ارائه خدمت به این عزیزان است.
رییس دانشگاه اضافه کرد: قطعا اگر دستگاه های ذیربط  مشارکت گسترده ای همگام با دانشگاه داشته باشند، تسهیل گری وایمن سازی جهت امور نابینایان بهتر خواهد بود. چون ما در بحث خوابگاهی نیاز به تجهیز مناسب تر و بهتر داریم.
وی همچنین به بحث بکسان سازی امکانات، اشتغال، اردواج ، امکانات لازم جهت دسترسی ها ومناسب سازی معابر و مکان ها را خواستار شد چرا که از مهم ترین دغدغه ها جامعه معلولان و نابینایان است که متاسفانه نادیده انگاری می شود.
در ادامه  دکتر افشاری راد، رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به امکانات و دسترسی های فنی و پژوهشی دانشگاه جهت استفاده نابینایان اظهار داشت: از سال ۱۳۹۸ در کتابخانه مرکزی دانشگاه خوارزمی بخشی مجهز به دستگاه برجسته نگار، ۱۰هزار کتاب گویا، ۲۵ جلد کتاب به خط بریل و سایر امکانات برای  اختصاص یافته است
همچنین به صندوق رفاه دانشجویان نیز اشاره ای داشت و گفت: امید این می رود که، سازمان های ذیربط در قالب تفاهمنامه  های مختلف، خدمات ارزشمندی برای عزیزان نابینا فراهم آورند.
حمید امیدوارنیا، رییس جامعه نابینایان البرز گزارش کوتاهی از تاسیس و عملکرد بسیار خوب جامعه نابینایان ارائه داد و تصریح کرد: جای شعف است که رتبه 24کنکور سراسری امسال را یکی از نابینایان عزیز کسب نموده که ایشان به سه زبان زنده دنیا نیزمسلط ا ست که بیانگر توانمندی های انان در حوزه های مختلف است.  لذا جامعه نابینایان به عنوان بازوی توانمندی برای این قشر می باشد که نیاز به حمایت و همراهی دارد.
وی از اساتید دانشگاه خواست تا با ارائه مشاوره و حمایت های علمی این جامعه را همراهی کنند و قطعا انعقاد تفاهمنامه  میان جامعه نابینایان و دانشگاه می تواند این امکان را برای نابینایان فراهم آورد تا با فراخ بال به تحصیل خود ادامه دهند.
این که دانشگاه خوارزمی مسیر همواری برای  دانشجویان نابینا ایجاد کرده کاری بس بزرگ است که میطلبد دستگاه هایی که متولیان اصلی این قشر ازجامعه هستند آستین های همت بالا زنند و بی هیچ ساز و دهلی پای کار آیند. کاری که کشورهای دیگر به عنوان وظیفه انجام می دهند نه چیز دیگری...پس به یاری دانشگاه خوارزمی بشتابید وبرای یک بار هم که شده  شعارهای تان را به عمل تبدیل کنید
قابل توجه مسوولان متولی معلولان و نابینایان. فکر نکنید هر کاری می کنید کار شگفتی انجام می دهید..قضاوت با شما....
نابینایان در کشورهای مختلف دنیا از شرایط و امکانات تحصیلی متفاوتی برخوردار هستند
در بسیاری از کشورها مدرسه ویژه نابینایان وجود نداردو برخی مدارس بخش استثنایی دارند. در بخش استثنایی این مدارس گروه های مختلف معلولیتی جداگانه تحصیل می کنند. مسئله ای که در این کشور ها بسیار به آن بها داده می شود، بحث تجهیزات آموزشی مورد نیاز دانش آموزان نابینا است. هر تجهیزاتی که شخص نیاز داشته باشد بی قید و شرط در اختیارش قرار می گیرد. از ماشین های تایپ پرکینز گرفته تا لپ تاپ و برجسته نگار های قابل حمل. مثلاً وقتی لپ تاپ در اختیار دانش آموز قرار می دهند تمامی برنامه های مورد نیاز دانش آموز بر روی آن نصب است. از جدیدترین ورژن Jaws گرفته تا اکسل و ورد و اینطور نیست که لپ تاپ خالی را در اختیارش بگذارند. چرا که برخی ها با سیستم های الکترونیک و صوتی راحت تر هستند و برخی دیگر ترجیح می دهند از برجسته نگار و خط بریل استفاده کنند.
دانشجویان نابینا نیز وقتی وارد دانشگاه می شوند همه ی امکانات برایشان فراهم است. حتی آنها می توانند یک دستیار درخواست دهند که در تمام کلاس ها همراهشان باشد و نیاز هایشان را رفع کند.
مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
دانشگاه خوارزمی عصا سفید ایمنی نابینا مناسب سازی=دانش حبیبی
تعداد دفعات مشاهده شده : 91