کد مطلب : 64527 / تاریخ ثبت : 1400/07/26 19:49

دستوری عجیب از سوی متولیان میراث و فرهنگ

قلعه‌خواری در البرز با مشارکت عجیب متولیان فرهنگی/وزارت میراث‌فرهنگی حکم تصرف و تخریب قلعه ثبت ملی شده را صادر کرد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز در اقدامی عجیب مجوز تصرف و تخریب قلعه تاریخی و ثبت ملی شده در هزار متری تپه باستانی متعلق به پیش از تاریخ «حیدرآباد» که هر دو آن‌ها مالکیت دولتی داشتند، صادر کرد و با درخواست تصرف قلعه و تخریب قلعه تاریخی «حیدرآباد» موافقت کرد


به گزارش  خبرنگار شبکه خبری البرز، خبری عجیب به دستمان رسید آنهم از یک نهاد فرهنگی(صدای میراث)، که نشان از تعهد و تعصب نسبت به گنجینه های  ارزشمند ملی و باستانی ایران زمین داشت. پیگیر موضوع و کنکاش از سوی افراد خبره کار شدم که انان نیز با خوانش این مطلب و پیگیری های لازم دقیقا به این دخل و تصرف اثر تاریخی آنهم به ناحق انگشت حیرت بر دهانشان خشکید و دست به قلم شدند.
و اما ماجرای حکم عجیبی که خواب را از سر هر دوستدار ابنیه های تاریخی و آثار ارزشمند هویت ایرانی، می پراند!!!

 براساس اسناد ارسال شده از سوی دوستداران میراث‌فرهنگی استان البرز به صدای میراث، «خلیل تاریقلی» سرپرست وقت شهرداری ماهدشت کرج در نامه‌ای به تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۰ به «فریدون محمدی» مدیرکل اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز از او خواسته است مجوز دیوارکشی بر عرصه زمینی به مساحت ۲۶ هزار و ۶۴۴ متر و ۴۷ سانتیمتر مربع به آدرس مادهشت، خیابان داود بیات-جنب تپه حیدرآباد را به مالکیت متصرفی آقای «ر.ع.ن» و بنا به درخواست متصرف صادر کند.


فریدون محمدی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز نیز که وظیفه اصلی او حفاظت از آثار تاریخی این استان است در نامه‌ای با سربرگ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ در پاسخ به این درخواست اعلام کرده است که «…بخشی از ملک مورد اشاره به مساحت حدود ۸ هزار مترمربع شامل بقایای چهار دیواری گلی قدیمی و منضم به پرونده ثبت ملی تپه حیدرآباد است و مطابق نقشه پیوست خارج از حریم تپه مذکور است. بنا به اعلام نظر کارشناسان این اداره کل، این بقایای ساختمانی به سبب آسیب‌های فراوان و تخریب‌ صورت گرفته، قابلیت مرمتف نگهداری و تملک ندارد. بنابراین نظر به درخواست متقاضی محترم جهت اجرای دیوارکشی در پیرامون محدوده اجرای طرح با نظارت کارشناس این اداره کل مجاز اعلام می شود. بدیهی است متقاضی موظف است در حین اجرای عملیات و در صورت برخورد با هر گونه شواهد آثار تاریخی – فرهنگی عملیات اجرایی را متوقف و مراتب را در کوتاه‌ترین زمان به این اداره کل گزارش نماید

جالب آن که رونوشت نامه موافقت مدیرکل اداره میراث‌فرهنگی استان البرز با تصرف و تخریب عرصه و حریم یک اثر ثبت ملی شده کشور که مالکیت آن در پرونده ثبت ملی این اثر دولتی اعلام شده است، به سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی استان البرز، فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان البرز، رییس حراست اداره کل استان البرز، رییس گروه حفظ و احیاء بناها و محوطه‌های تاریخی استان البرز و مسئول دبیرخانه استان البرز نیز ارسال شده است.


لودر بقایای قلعه تاریخی ثبت ملی شده روستای حیدرآباد ماهدشت کرج را با خاک یکسان می‌کند

فردای نوشتن نامه موافقت مدیرکل میراث‌فرهنگی استان البرز مالک متصرفی عرصه و حریم یک اثر ثبت ملی شده کشور که مالکیت آن در پرونده ثبت ملی دولتی اعلام شده است با لودر بقایای قلعه تاریخی ثبت ملی شده روستای حیدرآباد ماهدشت کرج را با خاک یکسان می‌کند و زمین عرصه را نیز صاف و هموار می‌کند.

یگان حفاظت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی هم‌اکنون از این پرونده و تخلف آشکار مدیرکل میراث‌فرهنگی استان البرز آگاه است. اما مشخص نیست به چه دلیلی در پیگیری این پرونده تعلل کرده است.

پرونده ثبتی قلعه و تپه باستانی حیدرآباد کرج مالکیت این اثر را دولتی خوانده و مشخص نیست چگونه یک اثر دولتی و ثبت ملی شده به تصرف یک شخص درآمده و شهرداری و اداره کل میراث‌فرهنگی استان البرز نیز در این پرونده دخیل شده‌اند.

تپه باستانی و بقایای قلعه تاریخی حیدرآباد ماهدشت در استان البرز به تاریخ ۱۳۸۱/۱۰/۱۰ به شماره ۶۵۶۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده 

تپه باستانی و بقایای قلعه تاریخی حیدرآباد ماهدشت در استان البرز به تاریخ ۱۳۸۱/۱۰/۱۰ به شماره ۶۵۶۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و در گزارش پرونده ثبتی اثر در توضیح ارش تاریخی تپه و قلعه تاریخی و باستانی حیدآباد کرج اینگونه آمده است: «مصالح به کار رفته در ساخت و ساز قلعه خشت و گل است و اخل اتاق‌ها با گچ پوشش داده شده است. بعضی از قسمت‌های دیوار گچبری شده و سقف اتاق‌های باقیمانده به شیوه ضربی پوشش داده شده است.

سبک معماری بنا شباهت زیادی به قلعه‌های روستایی قاجاری دارد. ولی سفال‌های جمع آوری شده از حیاط این قلعه قدمت آن را به دوره صفویه می‌رساند. در فاصله حدود هزار متری شمال غرب این قلعه تپه‌ای باستانی وجود دارد که به تپه حیدرآباد معروف است. سفال‌های پیش از تاریخ،‌تاریخی و اسلامی در این تپه قابل مشاهده است

حالا مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز به مرصف قلعه تاریخی در همسایگی تپه باستانی حیدرآباد که هر دو در فهرست آثار ملی کشور و در قالب یک پرونده ثبت شده‌اند، اجازه داده است که به بهانه وجود بقایای غیرقابل مرمت یک قلعه تاریخی و ثبت ملی شده، این اثر تاریخی با مالکیت دولتی را با خاک یکسان کند.


پرونده قلعه خواری در برابر عزت الله ضرغامی
عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور که با شعار مقابله با فساد در کمیسیون‌های مجلس حاضر شد تا نمایندگان مجلس را قانع به رای اعتماد به خود کند، حالا در برابر پرونده‌ای قرار دارد که به گفته فعالان میراث‌فرهنگی استان البرز به پرونده «قلعه‌خواری» در تصرف ۲۶ هزار و ۶۴۴ متر و ۴۷ سانتیمتر از زمینی ایستاده است که مالکیت آن در پرونده ثبتی اثر دولتی اعلام شده است.

یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کشور از این پرونده مطلع است اما به گفته برخی فعالان میراث فرهنگی تاکنون نسبت به برخورد با این پرونده تعلل کرده و بدین ترتیب فعالان میراث‌فرهنگی در انتظار ورود نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی به پرونده «قلعه‌خواری» کرج هستند. فعالان میراث‌فرهنگی البته به صدای میراث خبر داده‌اند که احتمال وجود رشوه و ارتشاء در این پرونده وجود دارد و تنها دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و همچنین قوه قضاییه قادر به تشخیص این موضوع هستند که آیا در پرونده قلعه‌خواری کرج در زمینی دولتی که به تصرف شخصی درآمده است و شهرداری و اداره میراث‌فرهنگی استان البرز نیز با آن موافق بوده‌اند، موضوع رشوه و ارتشاء درمیان بوده یا این تصمیم براساس سلیقه شخصی مدیران استانی صورت گرفته است؟
 
 
پیگیر موضوع  توسط خبرنگار شبکه خبری البرز، بر اساس نظر کارشناسی دکتر حسین عسکری
🔹تصرف و تخریب اثر ملی در البرز با مجوز اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری

«تپه و قلعه حیدرآباد» در محدوده شهر ماهدشت از توابع بخش مرکزی شهرستان کرج، از جمله آثار باستانی و تاریخی استان البرز است که در ۱۰ دی ۱۳۸۱ به شماره ۶۵۶۵ در فهرست آثار ملی ایران» بهبت رسیده است.
 بر اساس بررسی های میدانی هیئت شناسایی آثار باستانی، تاریخی و فرهنگی شهرستان کرج به سرپرستی ابوالقاسم حاتمی (باستان شناس)، قدمت قلعه حیدرآباد توجه به سفال های شناسایی شده از محوطه قلعه، به «دوره صفویه» می‌رسد. در فاصله حدود هزار متری شمال غربی آن، تپه ای قرار دارد که آن هم به حیدرآباد معروف است. سفال های سطح تپه، متعلق به «دوره های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی» است. البته بقایای سفال های دوره اسلامی این تپه و قلعه، شبیه به هم هستند و این تاکیدی بر کاربری مشترک آنها در دوره صفویه است.
متاسفانه در سال‌های پیش و پس از ثبت این دو اثر در فهرست آثار ملی ایران، به جهت عدم نظارت و تدبیر اداره کل میراث فرهنگی، بر اثر حفاری‌های غیرمجاز، آسیب‌های جدی به تپه و قلعه حیدرآباد وارد شده است.
یک «اثر ملی» با استناد به ماده اول «قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹» باید تحت «حفاظت و نظارت دولت» قرار گیرد. بر همین مبنا، قانونگذار در «قانون مجازات اسلامی» برای تخریب کنندگان تمام یا قسمتی از آثار مندرج در فهرست آثار ملی ایران و واگذاری غیرقانونی آن، «مجازات حبس» پیش بینی کرده است.
 این در حالی است که با درخواست سرپرست وقت شهرداری ماهدشت در ۳۰ خرداد ۱۴۰۰، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز در ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ با تصرف و دیوارکشی در زمین محل استقرار قلعه حیدرآباد موافقت کرده است. مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز در آن نامه، قلعه حیدرآباد که در فهرست آثار آثار ملی ایران ثبت شده است را «بقایای چهار دیواری گلی قدیمی و منضم به پرونده ثبت ملی تپه حیدرآباد» توصیف کرده و آن را «به سبب آسیب های فراوان و تخریب های صورت گرفته، قابل نگهداری و تملک ندانسته استو اما دومین  پیگیری  کارشناسی که  توسط خبرنگار شبکه خبری البرز انجام شد:
داود اسدی روزنامه نگار، فعال فرهنگی، اجتماعی و دانشجوی دکترای بازیابی اطلاعات و دانش

 در این راستا به خبرنگار شبکه خبری البرز گفت:
چالش فقدان حرایم مصوب بناها و محوطه‌های باستانی در میراث فرهنگی !
اخیراً انتقاداتی مبنی بر «قلعه خواری در یکی از محوطه های باستانی» در استان البرز توسط اهالی فرهنگ و رسانه مطرح شده است، فارغ از درستی یا نادرستی ، علمی یا غیر علمی بودن برخی اظهارنظرها، باید به یک چالش مهم وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و آن هم «عدم تعیین حرایم مصوب» قانونی برای محوطه های باستانی و ابنیه تاریخی به دلیل بالا بودن تعداد آنها و عدم تأمین اعتبارات لازم به دلیل هزینه بر و زمان بر بودن تعیین حرایم مطرح است.
 
به طور مثال در استان البرز با داشتن بیش از ۵۰۰ آثر باستانی و محوطه‌های تاریخی که تعدادی دارای حریم مصوب قانونی می‌ باشد و تعیین حریم مصوب قانونی برای هر یک از آثار و ابنیه های تاریخی مستلزم زمان و «تامین اعتبار ملی » می باشد که متاسفانه در دولت ۸ ساله آقای روحانی در بررسی‌های اعتبارات تملک و دارایی این وزارتخانه مشخص شد پیش بینی های لازم برای اعتبارات ملی در این خصوص صورت نپذیرفته و یا اگر هم بوده پاسخگوی این حرایم و آثار فراوان تاریخی نیست که لازم است با توجه به برنامه ششم توسعه و تامین اعتبار در برنامه‌های هفتم و هشتم توسعه کشور از سوی قانونگذار و همچنین متولیان امر این وزارتخانه صورت پذیرد تا مشکلات ناشی از ورود افراد حقیقی یا حقوقی به محوطه های قانونی این آثار تاریخی نباشیم.
 
تعیین حرایم مصوب قانونی طبق نظرات کارشناسان حوزه میراث فرهنگی و همچنین با انتخاب پیمانکار و انجام نقشه های هوایی و نقطه گذاری و گمانه‌زنی های فنی ، متحمل هزینه هایی است که در دوره کوتاه مدت امکان‌پذیر نبوده و هر استان بنا بر اولویت ها، خطرات و آسیب هایی که ممکن است آثار باستانی را مورد تهدید قرار دهد نسبت به تعیین حریم قانونی محوطه‌ها اعم از حریم منظر ، حریم فنی، حریم کمی ، حریم کیفی و حریم حفاظتی اقدام کند.
 
دعاوی ناشی از تعیین حرایم که معمولاً برخی دستگاه‌های اجرایی مثل شهرداری‌ها ، دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و در بخش خصوصی هم صاحبان و مالکان اراضی کشاورزی و غیره در دادگاه‌ها و مراجع صالحه شکل می گیرد به دلیل نداشتن حرایم قانونی و مصوب این آثار تاریخی است که به منظور پیشگیری از تعدد تشکیل پرونده های قضایی و حقوقی، نیازمند پیگیری جدی وزارتخانه میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم است تا با پیگیری‌های لازم در این خصوص شاهد چنین مشکلات و چالش هایی در این بخش نباشیم.
حال با تمام این احوال و نظرات کارشناسی چگونه است که افرادی که نام فرهنگ و میراث داری را با خود یدک می کشند به ابنیه های تاریخی و حفظ آنان در عمل توجه نمی کنند؟ آیا منفعتی برای شان به لحاظ مدیریتی ندارد و یا آگاهی کامل و یا این که دارند از آب گل آلود به هر دلیلی ماهی فاسد می گیرند. چگونه است که کوس مدیریتی شان گوش زمین و آسمان را کر می کند اما در جایگاه خود، طبل توخالی را می نوازند و تنها پوزیشن برای خود آنکارد می کنند.
مدیران و مسوولین را چه شده که بی محابا تاخت و تاز می کنند بر آنچه که هویت ملی یک مملکت است. دیگرانی از خارج از گود، امید دست یازی به آثار ملی ایران را در سر می پرورانند و دیگرانی در داخل گود لودر تخریب را آوار گونه بر سر آثار می رانند.
این دو چهره بازی ها چیست؟ از گلوی آثار برای پر کردن کشوی جیب تان چرا می زنید؟
حال وروز ابنیه های تاریخی را بد نکنید آنهم به پشیزی!!!!
این شما و این وجدان؛  که روزی گلوی تان را خواهد فشرد و دیگر نفسی برای تان نخواهد گذاشت.
مسیحا اقتداریان


 


 


 


 


مسیحا اقتداریان/
.چاپ مطلب
قلعه خواری ماهدشت اثار باستانی تاریخ میراث فرهنگی
تعداد دفعات مشاهده شده : 196