کد مطلب : 64288 / تاریخ ثبت : 1400/04/15 14:10

رحیمی شعرباف

صندوق پژوهش و فناوری بنگاه اقتصادی نیست/ میزان فروش محصولات دانش بنیانی پارک البرز بالاتر از میانگین کشوری

معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف گفت: طبق گزارش، پارک علم و فناوری البرز به واسطه تعداد شرکت های مستقر ومیزان فروش محصولات فناور خود در سال 99 از آمار خوبی برخوردار است ومی توان گفت، از میانگین کشوری نیز بالاتر هستید

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، غلامحسین رحیمی شعرباف  معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید خود از پارک علم و فناوری البرز که پیش از ظهر امروز سه شنبه 15 تیرماه صورت گرفت با بیان این مطلب که، ماموریت اصلی جهاد دانشگاهی تلفیقی از ماموریت های فرهنگی و ماموریت های فناوری است اظهار کرد: از آنجا که جهاد دانشگاهی یک نهاد انقلابی است، لذا علاوه بر نقش موثری که در حوزه فرهنگ دارد، نقش موثر تری در مشارکت توسعه فناوری های اولویت دار در کشور را نیز برعهده دارد.

رحیمی افزود: اولین نکته ای که باید به آن اشاره داشت این که، پارک ها، مراکز رشد ونوآور و نهادهایی از این جنس، به نوعی کارشان با ماموریت های اصلی جهاد دانشگاهی سنخیت دارد.
وی با اشاره به صندوق پژوهش و فناوری تصریح کرد: این صندوق صندوقی حمایتی است  که به نوعی بتواند از واحدها، هسته ها و شرکت های نوپا و تازه تاسیسی که قصد دارند محصول خود را تجاری سازی نمایند، پشتیبانی کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با افزودن این نکته که نباید به صندوق پژوهش و فناوری به دیده بنگاه اقتصادی نگاه کرد خاطرنشان نمود: این نوع ادبیات در فضای صندوق ها جایز نیست و نباید سوداولویت صندوق ها باشد بلکه حمایت باید در صدر باشد.

رحیمی در بخش دیگری حضور بخش خصوصی را در سهامداری صندوق پژوهش و فناوری مهم دانشت و تصریح کرد: این که 93درصد سهام یک صندوق متعلق به بخش خصوصی است، نشان دهنده نقش حمایتی صندوق ها می باشد که باید ازکار ارزشی بخش خصوصی قدردانی کرد.

ضروری است شرکت های دانش بنیان صنوف مختلف جهت اراِیه طرح کلان ملی تجمیع شوند دیگر موضوع مورد بحث رحیمی بود که به آن اشاره داشت وگفت: اگر این اتفاق صورت گیرد مجموعه از نظر صندوق اعتبار سنجی می شود. چرا که تحت هر شرایطی مشکل اصلی شرکت ها بازار و تجاری سازی است و باید به این نتیجه رسید که یک شرکت بازرگانی در راستای تجاری سازی و بازاریابی ترتیب داد که سهامداران آن خود شرکت ها باشند ، صندوق نیز حمایت های لازم را در این خصوص مانند یک شرکت دانش بنیان خواهد کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف همچنین ازفعالیت چشمگیر شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری البرز و آمار فروش آنان اظهار خرسندی کرد واذعان داشت: با این تفاسیر می توان گفت طبق گزارش، پارک علم و فناوری البرز به واسطه تعداد شرکت های مستقر ومیزان فروش محصولات فناور خود در سال 99 از آمار خوبی برخوردار است ومی توان گفت، از میانگین کشوری نیز بالاتر هستید.

وی با یادآوری این نکته که سیاست ما در وزارت علوم توسعه بخش دانش بنیان است، گفت: هر چقدر این اکوسیستم  را تقویت وگسترش دهیم به نفع کشوراست. چرا که هم توسعه فناوری ، هم تولید کالا و محصول و هم اشتغال را  برای جوانان دانش آموخته دانش بنیان به همراه دارد.

رحیمی با بیان این که، درهر شهرستان  حداقل یک مرکز رشد باید احداث  کرد، گفت: متاسفانه این امر نسبت تعداد شهرستان ها(450 شهرستان) به تعداد مراکز رشد در کشور(202مرکز رشد)  فاصله است وتاکید ما بر این است که با حمایت پارک های علم و فناوری استانی بتوانیم درهرشهرستان یک مرکز رشد احداث کرد.
گفتنی است در این بازدید دکتر بهنام طالبی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت عتف، دکتر بهروز بادکو رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی از جمله همراهان دکتر رحیمی شعرباف جهت بازدید از پارک علم و فناوری البرز بودند


مسیحا اقتداریان
.چاپ مطلب
عباسی رحیمی شعرباف عتف پارک علم وفناوری البرز صندوق پژوهش
تعداد دفعات مشاهده شده : 105
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید