کد مطلب : 64207 / تاریخ ثبت : 1399/12/26 12:16

ز رسومات قدیمی کرجی ها در شب چهارشنبه سوری

"شال اوزونک" / کوزه بشکستن

"شال اوزونک" یکی از این رسومات قدیمی کرجی هادر شب چهارشنبه سوری است که در آن جوانان به شوخی صورت خود را می پوشاندند و از دریچه ای که در هر خانه ای وجود داشت شالی را به پایین می انداختند.

درست در واپسین روزهای سالی که با ویروس منحوس کرونا راهی ابدیت می شود تا ورد قرن جدید شویم، مردم البرز در کنار خریدهای نوروزی شان همانند سال های دور و به رسم قدیم ایرانی ها وسائل نورافشانی را خریداری می کنندتا به استقبال چهارشنبه سوری بروند.
 
اگر سری به بازارهای کرج بزنید در میان تب و تاب خریدهای نوروزی که البته با چاشنی تورم همراه است، صداهای مهیبی از ترقه و انفجار بمب های دست ساز به گش می رسد.
 
مراسم چهارشنبه سوری در کشورمان از رسومات قدیمی ایرانیان است، البته این مراسم در گذشته صفای دیگری داشت اما امروز به زمینه ای برای بروز اتفاقات بد و جبران ناپذیر تبدیل شده است.

جعفر کوهزاده که یک البرز شناس است در خصوص آداب و رسوم کرجی ها در چهارشنبه سوری به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ کرجی ها این شب را "کل چهارشنبه" می نامیدند که البته کل به گویش کرجی دارای معانی بزکوهی، آخرین و درخت انگور است.

وی روشن کردن آتش، آجیل خوردن، قاشق زنی و پخت غذاهایی همچون فسنجان و رشته پلو را از رسومات مشترک تمام ایرانیان عنوان کرد و گفت: "شال اوزونک" یکی از این رسومات بود که در آن جوانان به شوخی صورت خود را می پوشاندند و از دریچه ای که در هر خانه ای وجود داشت شالی را به پایین می انداختند و صاحب خانه نیز به سر شال چیزی می بست و آن جوان شال را بالا می کشید.
 
این البرزشناس کرجی ادامه داد: "کوزه بشکستن" از دیگر برنامه های کل چهارشنبه بود که خانواده ها ادوات قدیمی را دور می انداختند  و وسایل جدید را جایگزین می کردند که این خود یک پیشینه کهن در ایران دارد.
 
وی پرت کردن اشیا قدیمی از بالای پشت بام به کوچه را جهت دفع بلایا از دیگر برنامه ها عنوان کرد و افزود: "تبر بیزینن" از برنامه هایی بود که به درختان کمبار می زدند تا به این جهت موجب خارج شدن آب سیاه از تنه شود تا سال آینده درختی پر ثمر به بار آید و بیماری آن دفع شود.

کوهزاده در خصوص یکی دیگر از رسومات توضیحی داد و گفت: در یکی از روستاهای طالقان مردم لباسهای کهنه خود را که دیگر مورد استفاده نبود در میان چوب می سوزاندند و بر اساس اعتقاداتی که داشتند تکه ای از آن زغال را به جهت افزایش نور و روشنایی به خانه می آورند و تاصبح می سوخت تا خودش خاموش شود.
 
به راستی عجب رسوماتی داشته ایم در کرجی که حتی خیلی از ساکنینش از آن ها بی خبرند، آیینی که امروز جای خود را به بمب ها و ترقه هایی داده است و موجب از هم پاشی خانواده ها می شود.
 
البته البرزی ها مراقب باشند چرا که در صورت انجام رفتارهای پرخطر در آخرین چهارشنبه سوری قرن تا پایان نوروز میمهمان پلیس خواهند بود.
 
شبکه خبری تیتریک، جهارشنبه سوری ایمن و خوشی را برای تمامی مردم ایران زمین آرزومند است.
 
 


.چاپ مطلب
چهذشنبه سوری رسوم کرجی
تعداد دفعات مشاهده شده : 318
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید