کد مطلب : 64029 / تاریخ ثبت : 1399/05/21 20:52

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل اس

پیشگیری از جرایم با اجرای قانون جدید حمایت از اطفال و نوجوانان

لازم است سازمان های مردم نهادبه منظور شناسایی عوامل سوء استفاده از کودکان کار و خیابان، با مشارکت نیروی انتظامی، شهرداری و بهزیستی اقدام نموده و نتایج حاصله را به این معاونت اعلام کنند


یه گزارش شبکه خبری البرز، داراب خانی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در جلسه ای که به منظور تشریح و تبیین قانون حمایت از اطفال و نوجوانان و ساماندهی کودکان کار و خیابان با حضور نمایندگانی از فرماندهی انتظامی کرج، شهرداری کرج و سازمان های مردم نهاد برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه این قانون، نقشة راه را ترسیم کرده و کامل‌کنندة قوانین در این حوزه می باشد.
قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مشتمل بر 51 ماده و 15 تبصره در جلسه علنی 23 اردیبهشت ماه 1399 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 99 به تأیید شورای نگهبان رسید.
داراب خانی ضمن تشریح برخی از مفاد قانون مذکور درخصوص حمایت، نگهداری و توانمندسازی اطفال و نوجوانان، بررسی جرایم و مجازات های تعریف شده برای سوء استفاده کنندگان از آن ها، تدابیر حمایتی اتخاذ شده در این خصوص و تبیین کلیات این قانون، اظهار کرد: همة دستگاه ها موظفند اقدامات لازم را براساس سیاست ها و راهبردهای موجود در این قانون انجام دهند.
وی گفت: با توجه به اینکه سازمان های مردم نهاد در حفظ حقوق شهروندی با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز و شهرداری کرج قرارداد دارند، لازم است به منظور شناسایی عوامل سوء استفاده از کودکان کار و خیابان، با مشارکت نیروی انتظامی، شهرداری و بهزیستی اقدام نموده و نتایج حاصله را به این معاونت اعلام کنند.
این مقام قضایی ضمن تشکر از فرماندهی انتظامی کرج در پیشگیری از جرائم و آسیب های کودکان کار و خیابان با مشارکت شهرداری، بهزیستی، سمن ها و دستگاه های مربوطه، خواستار ادامة این مشارکت گردید و بیان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز نیز براساس وظایف و اختیارات قانونی، مصوبات سابق و فعلی را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دستگاه های مسئول باید اقدامات لازم را جهت پیشگیری از جرایم کودکان کار و خیابان و ساماندهی آن ها انجام دهند تصریح کرد: در صورت کوتاهی، در مرحله اول تذکرات لازم به دستگاه مربوطه داده می شود و در صورت عدم اصلاح، مراتب جهت اقدامات قانونی به دادستان کرج اعلام خواهد شد.
داراب خانی در حاشیة این نشست و در گفتگو با خبرنگار معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز اظهار کرد: در سال 98 در مرکز ساماندهی کودکان کار و خیابانِ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز، 221 کودک جذب و شناسایی شدند که از این تعداد برای 31 کودک پرونده تشکیل و مابقی در دست رسیدگی می باشد. همچنین بیش از 30 مورد بازدید از خانواده و محل سکونت کودکان مذکور به عمل آمد.
معرفی تعدادی از خانواده ها به کمیته امداد امام خمینی(ره) استان جهت تحت پوشش قرار دادن آن ها، معرفی کودکان جا مانده از تحصیل به اداره کل آموزش و پرورش استان، اختصاص بیمارستان امام علی(ع) واقع در منطقه اسلام آباد کرج جهت درمان کودکان کار و خیابان، غربالگری و شناسایی کودکان فاقد هویت و بدسرپرست و ارائه بسته های معیشتی و بهداشتی به افراد فوق (همزمان با شیوع ویروس کرونا)؛ از جمله اقدامات انجام شده توسط مرکز مذکور می باشد که داراب خانی به آن ها اشاره کرد.
 


 


مسیحا اقتداریان/ معاونت پیشگیری از جرم دادگستری
.چاپ مطلب
کودکان خیابان کار آسیب پیشگیری جرم داراب خانی البرز دادگستری
تعداد دفعات مشاهده شده : 215
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید