کد مطلب : 63838 / تاریخ ثبت : 1398/07/23 16:57

به مناسبت 15 اکتبر روز جهانی نابینا

نابینا شهروند درجه 2 نیست/ اجرای قانون ایجاد فرصت های برابر/ توانمندی های نابینا باید احیا شود

مدیر عامل جامعه نابینایان البرز گفت: نابینا شهروند درجه 2 نیست بلکه ایراد کار از ضعف زیرساخت ها و نامناسب سازی هایی است که باید دستگاه های متولی برای تسهیل امور معلولین مناسب سازی های لازم را فراهم می کردند وگرنه اگر دسترسی ها برای معلولین و نابینایان مهیا شود توانمندی های آنان نتیجه بخش خواهد بود


به گزارش خبرنگار  شبکه خبری البرز، کنوانسیون بین المللی حقوق معلولین ، کنوانسیونی جامع و فراگیر به منظور ارتقا و حمایت از حقوق و کرامت افراد معلول بر اساس توجه جامع نگر به فعالیت‌های انجام شده در توسعه اجتماعی، حقوق انسانی و منع تبعیض‌ها و در نظر گرفتن توصیه‌های کمیسیون حقوق بشر و کمیسیون توسعه اجتماعی تنظیم گردید که بر اساس آن، یک کمیته ویژه که حضور در آن برای تمام دولت‌های عضو و ناظران سازمان ملل آزاد باشد؛ تشکیل شد.
بر اساس منشور اعلام شده از سوی این کنوانسیون یکی از اهم ترین اصول و سیاست  راهبردی در ”حرکت جهانی برای معلولین“  در ”قوانین استاندارد، ‌ که دولت های حاضر در این کنوانسیون می بایست به آن توجه داشته باشند، یکسان سازی فرصت‌ها برای افراد معلول“ و تاثیر آن بر توسعه و ارزیابی سیاست‌ها،‌ طرح‌ها، برنامه‌ها و حرکت‌ها در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای پیشبرد فرصت‌های مساوی برای معلولین مطرح و تاکید شده است.
یکی از اهداف این کنوانسیون ‌پیشبرد، ‌حمایت و ‌حصول اطمینان‌ از برخورداری مساوی همه معلولین از حقوق انسانی، آزادی‌های پایه و افزایش احترام به حرمت ذاتی آنها می‌باشد.
همچنین بر این اساس در دسترس بودن وسایل   ”ارتباطات“ شامل زبان گفتاری و اشاره، نمایش متن، بریل، ارتباطات لامسه ای، حروف درشت، ارتباطات نوشتاری، شنیداری، چند رسانه‌ای قابل دسترس، زبان ساده، خواننده متن، روش‌های تقویت کننده و جایگزین*، روش‌ها و وسایل ارتباطات شامل اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات تاکید شده است.
و اما در نهایت:
مبانی کنوانسیون
 احترام به حرمت ذاتی، استقلال فردی، شامل آزادی در انتخاب و عدم وابستگی
عدم تبعیض
 مشارکت موثر و کامل و تلفیق در جامعه
 احترام قائل شدن برای تفاوت‌های معلولین و قبول معلولیت به عنوان جزیی از تفاوت‌های انسانی و بشری
مساوی سازی فرصت‌ها
 دسترسی
  تساوی مردان و زنان
  احترام به ظرفیت‌های کودکان معلول و احترام به حق کودکان معلول برای حفظ هویت آنها را در بر می گیرد.
  کنفرانس خبری مدیر عامل و اعضای هیات مدیره جامعه نابینایان البرز  وهمچنین نماینده جامعه نابینایان در تشکل های معلولین کشوربه مناسبت 15 اکتبر مصادف با 23مهرماه  روز جهانی نابینایان  با حضور جمعی از اصحاب رسانه در محل جامعه نابینایان کرج برگزار شد.

در ابتدا حمید امیدوارنیا مدیرعامل جامعه نابینایان البرز  اظهار داشت:  در حال حاضر جامعه نابینایان توانسته حدود 870 نفر عضو نابینا و کم بینا در سطح استان را تحت پوشش  قرار داده که به عبارتی 4 هزار نفر تحت تاثیر جامعه نابینایان هستند.

یکی از تاکیدات امیدوار نیا خروج از انزوای فردی نابینا و حضور وی در جامعه  بود که در این راستا خاطرنشان کرد: فرد نابینا می بایست خود را به جامعه ثابت و با آن آشتی نماید. چرا که وی از توانمندی هایی برخوردار است که می تواند در بستر جامعه  حضور مستمر داشته و ذهنیت  جامعه را به لحاظ ناتوانی تغییر دهد.

 مدیر عامل جامعه نابینایان استان البرز با بیان این که اساس کار جامعه بر چند محور استوار شده، تصریح کرد: اموری چون آموزش، معیشت، بحث فرهنگی، رفاهی و پزشکی از جمله مهم ترین محورهایی بود که اعضای جامعه و در راس آنها هیات مدیره روی آن تاکید داشته و در راستای اعتلای تک تک آنها گام های موثری با بهره گیری از خیرینی چون افراد عادی و جامعه پزشکان برداریم.

وی افزود: در بخش آموزش بسیار قوی کار شد  که از جمله آن می توان به بحث آموزش کامپیوتر، قالیبافی، زبان انگلیسی و به ویژه جهت یابی که برای نابینایان بسیار مهم است  اشاره نمود.

امیدوار با اظهار گله مندی از دستگاه متولی ( بهزیستی) و ضعف مشارکت این دستگاه با نابینایان گفت: متاسفانه بهزیستی کمترین همکاری را در زمینه‌های مختلف با ما دارد هر چند تشکیلات ما در این بیست سال 50 نفر را مشغول به کار کرده است.

این مقام مسوول همچنین اذعان داشت: با یاری خداوند توانستیم 105 نفر را صاحب خانه ، هزاران سبد کالا اهدایی  به افراد کم بضاعت نابینا و افراد متعددی را توانمند نماییم که 80 درصد این افراد توانمند هستند.

 بخش دولتی همکاری کمی با ما دارد  موضوع دیگری بود که امیدوار به آن اشاره داشت و افزود: با تمام توانمندی هایی که نابینایان در سطوح مختلف آموزشی و تحصیلی دارند، متاسفانه علی رغم این که، بخش دولتی همکاری کمی با ما دارد ، بخش خصوصی نیز به نابینایان توجه ندارد و به آنان  میدان نمی‌دهد.

توانمندی های نابینایان بایداحیا شود 

توانمندی های نابینایان بایداحیا شود دیگر محور سخنان  امیدوار بود که به آن پرداخت و تصریح کرد: روز جهانی نابینا را از آن جهت گرامی میداریم که، به جامعه،  توانمندی های یک نابینا را اثبات نماییم و به آنان یادآور شویم که به جامعه معلول و  نابینا  و کم بینا توجه خاص داشته باشند و توانمندی های آنان را کشف نمایند.

نابینا شهروند درجه 2 نیست

نابینا شهروند درجه 2 محسوب نمی شود دیگر بحث مورد نظر مدیرعامل جامعه نابینایان البرز بود که در این خصوص اظهار کرد:  نابینا شهروند درجه 2 نیست بلکه ایراد کار از ضعف زیرساخت ها و نامناسب سازی هایی است که باید دستگاه های متولی برای تسهیل امور معلولین  مناسب سازی های لازم را فراهم می کردند وگرنه اگر دسترسی ها برای معلولین و نابینایان مهیا شود توانمندی های آنان نتیجه بخش خواهد بود .

وی ادامه داد: همانگونه که مستحضر هستید در این چند سال اخیر نابینایان صددرصد قبولی های دانشگاه را از آن خود نمودند. اکثریت آنان در سطوح عالی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا صاحب مدرک هستند. حتا به جرات می توان بیان کرد که، در میان نابینایان افراد نخبه در حوزه  برنامه نویسی  دیده می شود پس اطلاق شهروند درجه 2 عنوانی بی مورد و نابجا می باشد.

" ایجاد فرصت های برابر"
امیدوار نیا نیاز " ایجاد فرصت های برابر" را در قانون سازمان ملل یادآور شد و تاکید کرد: در کنوانسیون  حمایت از حقوق معلولین  در سازمان ملل قانون ایجاد فرصت های برابر تاکید شده و روی آن دولت های عضو رای دادند و موظف به اجرا گردیدند اما متاسفانه ما در این خصوص هم دچار مشکل می باشیم.


دکتر اسد زاد نماینده جامعه نابینایان در تشکل معلولین کشور همچنین افزود: یکی از دغدغه های معلولین بحث مناسب سازی معابر و مکان های عمومی و سازمانی است که افراد معلول و نابینا به تواند به راحتی در محیط  قدم گذارد.

وی گفت: برخی دستگاه ها در ادارات مجهز به "بریل" نیست که این هم ضعف بزرگی است.

اسدزاده همچنین بیکاری را عامل بازدارنده شناسایی توانمندی های نابینایان عنوان و تاکید کرد: بیکاری در کشور آمار بالایی را در خود جای داده و متاسفانه در میان افراد معلول و نابینا این آمار بیشتر است و به نوعی دولت نقض قوانین کنوانسیون حقوق  حمایت ازمعلولین می نماید.

اسدزاده تصریج کرد: نیاز است مردم و مسوولین به وظایف  و اجرای قوانین  در قبال معلولین و نابینایان آموزش های لازم را ببینند تا جامعه به یک بسترفرهنگی در برخورد با معلولین  مبدل شود. مهم فرهنگ سازی است نه بودجه.

سید حمید میرغفاری رییس هیات مدیره  جامعه نابینایان البرز در ادامه عنوان کرد: خدمات بهزیستی و دیگر ارگان های وابسته به نابینایان به خصوص در استان البرز از دیگر معلولین  از درصد پایینی برخوردار است. به طور مثال ما برای گرفتن عصا  که مهم ترین وسیله رفت و آمد محسوب می شود باید مدت ها منتظر بمانیم.

رییس هیات مدیره  در ادامه از نبود زیرساخت مناسب امور نابینایان در استان البرز اظهار شکایت کرد و گفت: استان تهران بسیاری از امور از جمله حمل و نقل های ریلی و عمومی و اتوبوس ها را جهت تسهیل کار نابینایان فراهم نموده  در حالی که در استان البرز ما با مشکل روبرو هستیم و در تمام دنیا و حتا تهران  کارت وبلیط مترو برای استفاده معلولین و یا نابینایان رایگان و یا با تخفیف ویژه است .  این اوضاع را چه کسی جز متولیان بهزیستی باید سروسامان دهد؟

وی همچنین خطاب به شهرداری کرج هم گفت: شهرداری مرکز که عنوان می کند نیروی مازاد داریم چرا این نیروها را جایگزین نمی کند تا هزینه جهت مناسب سازی معلولین تحقق یابد؟

میر غفاری افزود: از NGOنابینایان در امور مشورتی بهره نمی برند و مشورت نمی کنند.

داریوش جوادی عضو هیات مدیره جامعه در ادامه بحث تاکید کرد: از رسانه ملی خواستاریم که، تایم پربیننده را برای رسیدگی و بیان مشکلات معلولین و نابینایان اختصاص دهد نه تایم نیمه شب آنهم در شبکه چهار!!!

وی اظهار کرد: یکی از زیباترین واژه هایی که می توان به من نابینا اطلاق کرد واژه "نابیناست" نه روشندل و چیز دیگری.

جوادی از کمبود امکانات ورزشی جهت نابینایان نیز گله مند بود و گفت:  متاسفانه ساعات پرتی را برای ورزش نابینایان اختصاص می دهند آنهم به بهانه خصوصی سازی .

در پایان مدیر عامل جامعه نابینایان استان البرز اظهار امیدواری کرد و گفت: امید این می رود که این نسیت به تواند نقطه عطفی در امور معلولین و نابینایان ایجاد نماید و زبان گویایی جهت بیان کمبودها  و مشکلات  باشد و همچنین شناخت  جامعی از توانمندی های نابینایان و دیگر معلولان در طیف وسیع  جامعه ایجاد نماید.
 
 مسیحااقتداریان
.چاپ مطلب
امیدوارنیا نابینایان جامعه کنوانسیون فرصت البرز شهروند جهانی
تعداد دفعات مشاهده شده : 762
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید