کد مطلب : 63776 / تاریخ ثبت : 1398/04/26 23:48

تاکید محمد جواد کولیوند:

اولویت بررسی طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس درباره تحقیق و تفحص/ گزارشات ارسالی تحقیق و تفحص به قوه قضائیه شکل حقوقی داشته باشد

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس گفت: رئیس قوه قضائیه تصریح نمودند شکل حقوقی گزارشات وادله هایی که ارائه می شود رعایت نمی شود. لذا بنا بر اهمیت موضوع یکی از بحث های جدی مجلس باید اصلاح مواد 211 ، 212 ،214 ،234باشد که، در حال حاضر دغدغه مردم و مجلس است، باشدبه گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون امور داخلی کشورو شوراهای مجلس صبح امروز درجلسه علنی( سه شنبه 25 تیرماه  )  اولویت بخشی، بررسی طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس در باره تحقیق و تفحص را در دستور کار مجلس امری ضروری برشمرد و اظهار کرد: این موضوع از سال گذشته(شهریور 97) در قالب گزارش یک شوری در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس مطرح و چاپ گردید.

کولیوند در ادامه گفت: طی جلسه ای که روسای کمیسیون ها با رئیس قوه قضائیه داشتیم، رئییس محترم قوه قضائیه اعلام نمود بعضا  برخی از موضوعات و گزارش هایی که از سوی مجلس به قوه قضائیه ارجاع می شوند از تنظیم حقوقی بهره مند نیست و بطور معمول در دستگاه قضایی هم  باعث اطاله دادرسی می شود وهم اینکه در انتها به جایی نمی رسد.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی به دغدغه مندی های مجموعه بخش نظارتی مجلس اشاره کرد وافزود: همانطور که مستحضر هستید مجلس و کمیسیون ها در بخش تقنین از عملکرد خوبی برخوردار بود اما در بخش نظارتی اندکی دل نگرانی هایی موجود است که باید رفع گردد.

وی تصریح کرد: ما دربرخی مواد آیین نامه داخلی مجلس از جمله مواد 211،212 ، 214 و 234 که به موضوعاتی چون سوال از رئیس جمهورو گزارش کمیسیون ها دال بربروز تخلفات برخی دستگاه ها و وزارتخانه ها  می پردازند نیاز به رسیدگی و اصلاح داریم.

کولیوند ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس را به عنوان ابزار نظارتی مجلس معرفی نمود وخاطرنشان کرد: این ماده در اصل به موضوع تحقیق و تفحص می پردازد. در مسیرتحقیق و تفحص مشکلی که مطرح می شود این است که، اگر صحن علنی مجلس،تحقیق و تفحص درخصوص تخلف دستگاه یا وزارتخانه ای را وارد تشخیص دهد و روی خطای دستگاه مربوطه صحه بگذارد، در ان صورت  به قوه قضائیه ارسال و بررسی ها آغاز می شود.

"شکل حقوقی گزارشات ارسالی از سوی مجلس رعایت نمی شود" موضوع دیگری بود که این نماینده  از سوی رئیس قوه قضائیه  مطرح کرد و یادآورشد: رئیس قوه قضائیه تصریح نمودند شکل حقوقی گزارشات وادله هایی که ارائه می شود رعایت نمی شود. لذا بنا بر اهمیت موضوع یکی از بحث های جدی مجلس باید اصلاح مواد 211 ، 212 ،214 ،234باشد که، در حال حاضر دغدغه مردم و مجلس است، باشد.

وی اذعان داشت: اهتمام مجلس و هیات نظارتی باید بر این باشد که گزارشات تحقیق و تفحص ارسالی از سوی مجلس به قوه قضائیه شکل حقوقی به خود داشته باشند. لذا قوه قضائیه نیزدر این صورت باید خارج از نوبت گزارش های تحقیق و تفحص را بررسی کند که این موضوعات نیز در این اصلاحیه لحاظ شده است.

شایان ذکر این که: در پایان با تاکید رئیس کمیسیون امور داخلی مجلس،  نمایندگان با بررسی اولویت دار طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس جهت تقویت بعد نظارتی موافقت کردند.
 
 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
اصلاح آیین نامه مجلس تحقیق تفحص قوه قضائیه حقوقی
تعداد دفعات مشاهده شده : 145
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید