کد مطلب : 63766 / تاریخ ثبت : 1398/04/15 24:22

سعید ناطقیان

ملخ اُوارو ويستيا شناسايي و عمليات كنترل آغاز شده است

رئيس اداره حفاظت و حمايت اداره كل منابع طبيعي البرزگفت: هفته هاي اخیر ملخ "شاخك بلند البرزي" شناسايي ودرهفته جاري نيز ملخ "اُوارو ويستيا" در مراتع روستاي دُروان گزارش، شناسايي و عمليات كنترلي بر روي آن انجام گردید

 
به گزارش شبکه خبری البرز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز، مهندس سعيد ناطقيان رئيس اداره حفاظت و حمايت اداره كل منابع طبيعي در خصوص طغيان ملخ ها در سال جاري و در مراتع استان البرز گفتخوشبختانه تاکنون ملخهاي صحرايي يا مهاجري كه جنوب كشور را تحت تاثير قرارداده است در استان البرز شناسايي نشده است اما جمعيت دو گونه از ملخ هاي بومي اين استان به علت افزايش بارندگي ها و وفور منابع غذايي از حالت تعادل طبيعي خارج شده و عمليات كنترلي بر عليه آنها در حال اجراست.
وي خاطر نشان كرد هفته هاي اخیر ملخ "شاخك بلند البرزيشناسايي ودرهفته جاري نيز ملخ "اُوارو ويستيادر مراتع روستاي دُروان گزارش، شناسايي و عمليات كنترلي بر روي آن انجام گردید.
همچنین در این خصوص  کارشناس گیاه پزشکی اداره کل  جناب آقای بهمرام بهرامي رشيد عنوان نمود: با بررسي هاي صورت گرفته مشخص شده است اين آفت نوعي ملخ شاخك بلند از خانواده  Tettigonidae با نام ملخ شاخك بلند "اُوارو ويستيامي باشد . نام علمي اين ملخUvarovistia zebra  است كه با توجه به سوابق موجود يكي از ملخهاي بومي استان البرز مي باشد و هم اكنون سطح نسبتا بالايي از مراتع دروان، نوجان، آدران، سيجان، دره سر و ونس را تحت تاثیر خود قرار داده است .
وي در مورد ويژگي هاي اين حشره عنوان داشت : اين ملخ با حركت از ارتفاعات و پرشهاي بي هدف در جهت شيب تند به سمت پايين دست حركت نموده وخسارت آنها در مراتع چشمگير نمی باشد اما به باغات و مزارع روستا مي توانند خسارت جدي وارد كنند . رفتار كانيباليسم داشته و پلي فاژ است اما علاقه خاصي به گياه فرولا Ferula sp. دارد و از اين گياه به شدت تغذيه مي كند. در ساعات خنك روز در جهت آفتابگير گياه ميزبان مستقر مي شوند و در ساعات مياني و گرم روز به زير سايه درختان پناه مي برند. تراكم آفت 5 عدد در متر مربع تخمين زده مي شود كه طبق دستورالعمل مبارزه با ملخ، درجه شدت آن "كم" در ارزيابي مي گردد .
 
به نقل از روابط منابع طبیعبی البرز..مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
منابع طبیعی البرز ناطقیان ملخ شناسایی کنترل
تعداد دفعات مشاهده شده : 167
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید