کد مطلب : 63698 / تاریخ ثبت : 1397/11/28 12:47

هشدار سرهنگ اقبالی رییس پلیس فتا البرز

دستگیری باند کلاهبرداران فیشینگ" کمک به کودکان بهشت"/ کاربران فضای مجازی بدافزارها را جدی بگیرند

رییس پلیس فتا البرز گفت: با توجه به آمار شکایات فراوان از سوی برخی کاربران فضای مجازی در خصوص برداشت اینترنتی از کارت های بانکی خود، متوجه شدیم کلاهبرداران از طریق سرقت اطلاعات و کلاهبرداری از کاربران تحت عناون "کمک به کودکان بهشت" صفحات فیشینگ را ایجاد کرده و پس از سرقت اطلاعات افراد اقدام به کلاهبرداری از این افراد می کردند

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، سرهنگ محمد اقبالی رییس پلیس فتا استان البرز، در نشست خبری امروز خود یکشنبه( 28بهمن ماه 97) با بیان اینکه در هر لحظه ممکن است بدافرازهای مخرب در فضای مجازی منتشر شود، اظهار کرد: امروزه کلاهبرداران اینترنتی با روش های متعدد سعی  در جلب اعتماد افراد و سپس  اقدام به  سرقت اطلاعات مالی وشخصی افراد می نمایند.

اقبالی با هشدار این مطلب که، مجرمان اینترنتی شیوه و شگردهای جدیدی را در خصوص سوءاستفاده در فضای مجازی به کار می‌گیرند تصریح کرد: موضوع فیشینگ  یکی از انواع کلاهبرداری ها و شگردهای اینترنتی است که از طریق ایمیل ها و پیامها صورت می پذیرد و قربانیان به صورت مستقیم اطلاعات حساس و محرمانه خود را در وب سایت های جعلی که در ظاهر کاملا شبیه وب سایت های سالم و قانونی می باشد وارد می نمایند.

وی خاطرنشان کرد: حقه ی فیشینگ یکی از تکنیک های مهندسی اجتماعی برای فریب کاربران می باشد که علی‌القاعده از ضعف امنیتی یک وب سایت برای انجام عملیات مجرمانه خود استفاده می کنند.  

رییس پلیس فتا البرز در ادامه به موضوع کلاهبرداری به سبک فیشینگ ، در قالب" کودکان بهشت"  از سوی کلاهبرداران در چند وقت اخیراشاره داشت و  گفت: با توجه به آمار شکایات فراوان از سوی برخی کاربران فضای مجازی در خصوص برداشت اینترنتی از کارت های بانکی خود، متوجه شدیم کلاهبرداران از طریق سرقت اطلاعات و کلاهبرداری از کاربران تحت عناون "کمک به کودکان بهشت" صفحات فیشینگ را ایجاد کرده و پس از سرقت اطلاعات افراد اقدام به کلاهبرداری از این افراد می کردند
.
سرهنگ اقبالی با بیان این مطلب که، طرح "کمک به کودکان بهشت" چیزی جز پل ارتباطی جهت رسیدن به خواسته های شوم کلاهبرداران به صرف دسترسی به حساب های بانکی کاربران و برداشت از حساب ها نبوده،  تاکید کرد: شاکی های این پرونده  (حدود یکصد نفر) موجب شد تا پلیس فتا به سرنخ های مهمی دست یابد که ، پس از شناسایی گرداندگان این سایت، تعدادی از آنان دستگیر(5نفر) و برای آنها پرونده تشکیل شده است شناسایی دیگر متهمان پرونده این باند در حال پیگیری است.  

هشدار جدی عالی ترین مقام مسوول در پلیس فتا استان البرز مبنی بر استفاده از "آپ ها" را یادآور شد و افزود: هشدار رییس پلیس فتا البرزبه شهروندان و کاربران  این است که، عزیزان  با دیدبازتری وارد اپلیکیشن‌ها شوند و بدون تحقیق هیچ پیجی را باز نکنند. همچنین طوری رفتار نکنند که در آخر متضرر شوند.

وی همچنین اظهار کرد: هر پیج و آپلیکیشنی که از شما درخواست رمز دوم نمود حتما به صحت آن شک کنید.

اقبالی تصریح کرد: از کارتی جهت تراکنش های خود استفاده کنید که، مبلغ محدود و مختص این   گونه موارد باشد.

محور دیگرسخنان رییس پلیس فتا استان البرز به حضور استارتاپ ها و فروش های فوق العاده آنان در روزهای پایانی سال معطوف شد و تصریح کرد: روزهای پایانی سال فصل بسیار مناسبی جهت برخی کلاهبرداری ها به شیوه فروش فوق العاده و خرید اقلام جدید می باشد که این روزها انتشار لینک ها و صفحه های جذابی در فضای مجازی بسیاردیده می شود که بسیاری از آنها با هدف کلاهبرداری راه‌اندازی شده است.و لازم است مردم هوشیار عمل کنند

این مقام مسول افزود: در این راستا باندی شناسایی شد که در یکی از استارتاپ‌های خرید و فروش، اقدام به فروش زیر قیمت ماشین‌های گران می‌کردند و جهت فروش از مردم بیعانه دریافت می نمودند.

وی ادامه داد: این افراد با دیتاهایی از قبیل مشکل مالی، وجود مریض و .. اعلام  فروش زیر قیمت واقعی می نمودند و با دریافت بیعانه جزئی می توانند خودرو را واگذار نمایند و مابقی هزینه چند روز بعد از خریدار دریافت خواهد ش، زمینه کلاهبرداری را فراهم می کردند
.
اقبالی از ثبت 25 شکایت در این پرونده خبر داد و بیان کرد: متهمان پرونده برخی از کارت‌های عابربانک را اجاره کرده بودند و از حساب‌های دیگران را برای فروش ماشین‌ها استفاده می‌کردند  که در این راستا 4نفر نیز دستگیر شدند.
لازم به ذکر است طبق گفته شاکیان پرونده : درج آگهی‌های کذب و قیمت‌های غیر واقعی، عدم  مهندسی خرید باعث گردیده تا به این سمت و سو کشیده شویم.
 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
اقبالی هشدار فتا باند فیشینگ دستگری کلاهبرداری اینترنتی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 187
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب