کد مطلب : 63462 / تاریخ ثبت : 1397/09/13 10:41

تاکید علی لاریجانی در روز مجلس

پهن پیکر ی دولت هزینه ساز است/ لزوم کاهش حجم 15درصدی دولت

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این نکته که، دولت باید کوچک شود گفت: دولت موظف است تا پایان زمان اجرای برنامه ششم به کاهش حجم15 درصدی خود توجه داشته باشد و از پهن پیکری اش بکاهد تا بتواند با سرعت بیشتری به امور رسیدگی و به فعالیت های خود سروسامان بخشد
به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دوشنبه  (12 آذرماه)  در نشست خبری خود به مناسبت سالروز شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس با خبرنگاران پارلمانی  ضمن بیان دیدگاه های ارزشمند آین الله مدرس اظهار کرد: آیت الله مدرس یکی از انسان های نادر در عصر دفاع از ارزشهای والای انسانی، ملی و مذهبی بود که نسبت به منافع ملی و مردم دردمندی را تا عمق جان درک کرده بود و نقش بی بدیل وی در توسعه کشور در شرایط سخت اشغال نقشی ارزشمند است. همین کافی است تا در تاریخ ایران ماندگار شود..

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه قبل از پرسش و پاسخ های خبرنگاران پارلمانی با اشاره به چالش های پیش روی ایران بدلیل پهن پیکری دولت، خاطرنشان کرد: در همان اوان کار مجلس آخر این نکته مکشوف بود که ایران با چالش های مزمنی مواجه است و تمام همت و آرا نظر ما بر این استوار بود که کمتر به قانونگذاری توجه و بیشتربه حل چالش ها و مشکلات مردم بپردازیم. چرا که و جود پهن پیکری دولت هزینه های زیادی را به بار آورده بود و از گستردگی منابع کشور کاسته می کرد.

لاریجانی  با تاکید بر این نکته که، دولت باید کوچک شود گفت: دولت موظف است تا پایان زمان اجرای برنامه ششم به کاهش حجم15 درصدی خود توجه داشته باشد و از پهن پیکری اش بکاهد تا بتواند با سرعت بیشتری به امور رسیدگی و به فعالیت های خود سروسامان بخشد.

نظام بودجه ریزی دیگر موضوعی بود که رئیس قوه مقننه به آن پرداخت و افزود: این نظام خیلی قوی نیست و در کشور قدیمی شده چرا که باید بر اساس عملکرد روز سنجش شود که به همین منظور و به جهت ترمیم این نظام، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش های مجلس در حال کار مستمر روی این موضوع هستند و طرحی به کمیسیون برنامه و بودجه داده شده است.  

موضوع نقدینگی و پسا چالش های آن، محور دیگر سخنان رئیس مجلس دهم بود که در این راستا اذعان داشت: موضوع نقدینگی از دیگر معضلات بارز کشور محسوب می شود. نمونه مستدل آن، مشکلات اخیر ارز در کشوربود. لذا باز با کمک  مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون ها در صدد رفع این مشکل در کشور می باشند. در این راستا به دولت این اختیار داده شده ، طرح های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار نموده و طرح های نیمه تمام را نیز به اتمام رساند تا آبادانی کشور با سرعت بیشتری پیش رود.

بانک ها دیگر محور موضوعی لاریجانی بود که در این خصوص خاطرنشان کرد: موضوع بانک ها و معضل پیش روی آن موضوعی بود که از سال 94 مرکز پژوهش مجلس هشدار خود را داده بود. همه به این امر واقف هستیم که، جنس  کار و روند اقدامات درست آن از طریق تدوین، امکان پذیر نیست بلکه نیاز به منابع دارد. نرخ بالای سود بانکی  خود مشکل بزرگی است  مثال بارز آن هم موضوع " کاسپین" و درگیری های پس از آن است. بدین منظور بانک مرکزی با همکاری سه قوه  در تلاش هستند تا این مشکل مرتفع گردد..

صندوق های بازنشستگی، بحران آب، اجرای قانون اشتغال پایدار روستایی، قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه ای، قانون مدیریت سوخت، قانون حمایت از معلولان، قانون کاهش اعدام، قانون ثبت اختراعات، قانون هوای پاک و خاک، قانون منع به کار گیری بازنشستگان،   از جمله موارد و قوانین مهم مصوب مجلس بودند که رئیس مجلس به آن ها پرداخت و تصریح کرد: برخی از قوانین نیاز به اصلاح دارند و برخی دیگر تنقیح قوانین؛ که در این گونه موارد معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری مرکز قوانین مجلس در حال تنقیح قوانین هستند..

 برگزاری جلسات متعدد میان دولت و مجلس به منظور حل چالش های اساسی کشور محور دیگر سخنان رئیس قوه مقننه بود که به آن اشاره کرد و گفت: موضوع فضای مجازی و آسیب های اجتماعی، بازار نفت و گاز، موضوع ریزگردها در کشور، صندوق مکانیزه، بانک مرکزی، ارزش افزوده و موضوع بانک ها در کمیسیون ها در حال رسیدگی است که به عنوان قوانین مادر شناخته می شود.

وی در ادامه اضافه کرد: همچنین قانون تجارت، قانون بزرگی است که اگر شورای نگهبان به آن ایراد نمیگرفت و به صورت اصل 85 رسیدگی می شد بهتر بود. همچنین قانونی در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و حمایت از محیط بانان و جنگل بانان در مجلس پیگیری می شود.

لاریجانی در پایان تصریح کرد: معاونت نظارت مجلس با اهتمام تمام در حال بررسی نحوه اجرای قوانین، آیین نامه و دستورالعمل ها می باشد تا زمینه را برای تصمیم گیری های درست در کمیسیون ها فراهم آورد.

لاریجانی ضمن اظهار امیدواری در روند رو به رشد توسعه کشور و هم افزایی میان تمامی دستگاه های اجرایی و نظارتی  تاکید کرد: امید که کشور با سلامت و استواری طی طریق نماید. آنچه که ما را پیروز میدان می کند وفاق و همدلی میان دولت، مجلس و ملت است. با وفاق و حدت می توان از سد چالش ها و مشکلات عبور نمود.

پس از اتمام سخنان رئیس مجلس در روز ملی مجلس خبرنگاران پارلمانی و خبرگزاری های آمریکا، فرانسه، چین، ترکیه و .. به بیان سووالات خود پرداختند که از اهم آنها: چگونگی و حساسیت عملکرد مجلس دهم و هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ، جایگاه  هیات عالی  نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، بازنگری در قانون اساسی،  افزایشی 20 درصدی حقوق کارمندان با توجه به نرخ تورم و حقوق کارگران، سرنوشت برجام و عملکرد اتحادیه اروپا، اهداف مورد نظر جهت بودجه سال 98 و جایگاه ارز، توافق هسته ای،  استیضاح ویر امور خارجه در شرایط کنونی، شرایط منع به کار گیری شهرداران بازنشسته، اراده ایران برای مذاکره با آمریکا، لوایح مربوط به FATF و موضوع رفراندوم در این خصوص ، روابط راهبردی ایران و چین،  برگزاری میز ملی در پارلمان، نوسانات قیمت نفت و ارز، عدم افزایش قیمت بنزین، فعالیت زود هنگام انتخاباتی برخی نمایندگان،  نهایی شدن توافق‌نامه پاریس با توجه به بحران های چند وجهی محیط زیست در کشور، اقدامات لازم در خصوص شفافیت در آراء مطالبه مردم، بورسیه دانشجویان و مشکل ارز، نظام پارلمانی و تاکید مقام معظم رهبری، ضرورت وحدت ملی، تدابیر لازم در جهت حل مسائلی چون سال 88، بررسی صلاحیت رئیس مجلس از دید نمایندگان، ضرورت تغییر تغییر ساختار شورای عالی امنیت ملی، تسهیل در فضای کسب و کار، بحران یمن.... می توان اشاره نمود.


 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
دولت روز مجلس پهن پیکری کوچک مجلس لاریجانی هزینه
تعداد دفعات مشاهده شده : 154
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید