کد مطلب : 63461 / تاریخ ثبت : 1397/09/13 10:36

شمس آذر:

بهره برداری زودگذر از اراضی کشاورزی بلای جان البرز

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی البرز گفت: بهره برداری زودگذر از اراضی کشاورزی به صورت اجاره ای، معضلی جدی برای سلامت خاک اراضی کشاورزی استان است

 نصرالله شمس آذر روز دوشنبه در همایش روزجهانی خاک که در موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، افزود: واگذاری اجاره ای اراضی به برخی بهره برداران و استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی سبب آسیب به ساختار و سلامت خاک اراضی استان البرز شده است.

وی گفت: آلوده شدن تولیدات کشاورزی و تکفیک نامناسب پسماندها از مواردی است که برآلایندگی خاک افزوده است.
شمس آذر در ادامه از ساخت وسازهای بی رویه در گوشه و کنار استان البرز به عنوان دیگر مخرب های اراضی کشاورزی نام برد.

این مسئول تاکید کرد که با پدیده اجاره اراضی کشاورزی باید با ساز و کار قانونی برخورد و مقابله کرد.

وی اضافه کرد: سالانه 16.45 تن در هکتار فرسایش خاک در کشور داریم که بخشی از فرسایش به دلیل اجرای پروژه های عمرانی و بخشی باید از طریق زراعت نامناسب است.

رئیس سازمان مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز با اشاره به تصویب لایحه خاک در مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه یک گام جدی و رو به جلو برای خاک کشورمان است.

وی همچنین با پیشنهاد اجرای بعضی طرح ها توسط دستگاه ها، افزود: اجرای یک برنامه جامع زیست محیطی، مدیریت استفاده از سموم، وسعت اجرای طرح های آّبخیزداری با رویکرد مشارکت مردمی، تثبیت شن های روان، جلوگیری از چرای بیش از اندازه دام در مراتع و توسعه قرق در مراتع از جمله این طرح ها است.

در پایان این همایش از خادمین خاک در استان البرز همچون دادستان عمومی و انقلاب استان البرز، مدیرکل حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی البرز و جمعی از کشاورزان تجلیل شد.
روز 12 آذرماه به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.
ایرنا
.چاپ مطلب
بهره برداری زودگذر اراضی کشاورزی
تعداد دفعات مشاهده شده : 120
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید