کد مطلب : 63450 / تاریخ ثبت : 1397/09/12 13:22

رضایی :

بررسی مناطق مشکوک به آلودگی خاکی در البرز

قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: آلودگی خاک در البرز عمومی نیست و بررسی برخی مناطق نشان داده که آرسنیک، سرب، کادمیوم و نیکل بسیار پایین‌تر از حد استاندارد است و مشکل خاصی در آن نداریم.

حامد رضایی در مراسم روز جهانی خاک که امروز دوشنبه 12 آذرماه در کرج برگزار شد با اشاره به اهمیت خاک در زیست بشر گفت: اگر ما به خاک آسیب برسانیم رفاه ما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت چون علاوه بر چوب، الیاف و ... که از خاک به دست می‌آید، 95 درصد غذای مورد نیاز هم از طریق خاک تأمین می‌شود.

رضایی با اشاره به رشد سریع جمعیت و تأثیر آن بر کیفیت خاک خاطرنشان کرد: طی 100 سال اخیر در 50 سال اول جمعیت ایران 2.2 برابر و در 50 سال دوم چهار برابر شده است و اگر با همین روند پیش برود حتماً باید به کیفیت خاک توجه کنیم؛ علاوه بر این با تغییر الگوی غذایی از غلات به پروتئین، نیاز به خاک هم افزایش یافته، بنابراین باید بیشتر به خاک توجه شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در کل کشور تقریباً 18.5 میلیون هکتار اراضی تحت کشت وجود دارد که از این میزان هشت میلیون هکتار آبی، شش میلیون و 300 هزار هکتار دیم و چهار میلیون و 200 هزار هکتار هم آیش است.

رضایی افزود: از این میزان اراضی که تحت کشت قرار دارد فقط یک میلیون و 200 هزار هکتار بدون محدودیت آبی است.

وی با بیان این‌که از دهه 80 میلادی به بعد ما از بیشتر ظرفیت زیست بوم خاک استفاده کرده‌ایم، گفت: در حال حاضر سه برابر بیشتر از این ظرفیت استفاده می‌کنیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: اکنون حدود شش میلیون و 800 هزار هکتار از اراضی ما به نوعی با شوری خاک مواجه است، این در کنار کاهش سطح آب و شوری بسیاری از آبخوان‌ها تحت تأثیر قرار گرفته و علاوه بر آن با نشست زمین هم مواجه شده‌ایم.

رضایی تغییر کاربری را یکی دیگر از چالش‌های خاک عنوان و اعلام کرد: از سال 1334 تا 1380 در کرج 25 هزار هکتار از اراضی تغییر کاربری داده شده است.

وی فرسایش خاک را هم یک چالش اعلام و تصریح کرد: ضرر فرسایش خاک در ایران معادل 14 درصد تولید ناخالص داخلی است.

رضایی در ادامه آلودگی خاک را یک چالش غیرقابل بازگشت معرفی و خاطرنشان کرد: اگر خاک به عناصر سنگین آلوده شود پاکسازی آن در هر هکتار بین هفت تا هشت میلیارد تومان هزینه دارد، بنابراین باید در این موضوع پیشگیری را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: خوشبختانه در ایران آلودگی گسترش یافته و عمومی نداریم و فقط در برخی مناطق به دلایل زمین‌شناختی و فعالیت بشری لکه‌های آلودگی و نه آلودگی عمومی وجود دارد.

وی اضافه کرد: در البرز هم این آلودگی عمومی نیست و بررسی برخی مناطق نشان داده که آرسنیک، سرب، کادمیوم و نیکل بسیار پایین‌تر از حد استاندارد است و مشکل خاصی در آن نداریم.

رضایی ادامه داد: البته این به معنای آن نیست آلودگی خاک نداریم، به همین دلیل مناطق مشکوک به آلودگی در البرز در حال شناسایی است مثلاً محصولات غذایی تازه‌خوری در نظرآباد مورد بررسی قرار گرفت که چیز خاصی مشاهده نشد.

وی خاطرنشان کرد: اما فاضلاب در این مناطق استفاده می‌شود و آلودگی بر جا می‌گذارد و همین لزوم بررسی کیفیت گندم، گوجه و خیار تولید شده در این منطقه را می‌طلبید که کارهایی در این زمینه انجام شد اما به کارهای بیشتری نیاز است.

وی در خصوص مصرف کودهای شیمیایی در کشور نیز گفت: تا سال 93 ساختاری برای بررسی کیفیت این کودها وجود نداشت اما از سال 93 این ساختار شکل گرفته و هر محصول شیمیایی باید ثبت شود بر همین اساس هم تاکنون 9 هزار و 800 برند فرمول مراجعه کرده‌اند که بسیاری از اینها به دلیل بالا بودن عناصر سنگین و یا پایین بودن عناصر غذایی رد شدند.

ایسنا
.چاپ مطلب
بررسی مناطق مشکوک آلودگی خاکی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 209
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید