کد مطلب : 63448 / تاریخ ثبت : 1397/09/12 11:56

داستان تکراری توانمندی هایی که دیده نمی شود؛

اشتغال؛ کلید توانمندسازی معلولان

مهم ترین دغدغه هنرمندان معلول استان البرز این روزها، عدم حمایت مالی و معنوی متولیان این امر و عدم وجود نمایشگاه دائمی برای عرضه تولیدات این معلولان هنرمند است.

داستان پشتکار و تلاشی تحسین برانگیز و "خواستن توانستن است"؛ روایت معلولان هنرمندی است که انرژی مثبت آنها خیلی ها را به وجد آورده است.

آنقدر گفته‌ایم «معلولیت محدودیت نیست» که به یک شعار تبدیل شده است اما هستند افرادی که در واقعیت با معلولیت خود کنار آمده و برای توانمندسازی خود در زمینه‌های مختلف تلاش کرده‌اند.

به عمل تبدیل کردن این شعارها سخت است اما غیرممکن نیست به طوریکه امروز معلولان جسمی حرکتی در عرصه هنر بسیار خوش درخشیده اند.

خبرنگار ما به مناسبت روز جهانی معلولان، پای درد دل چند هنرمند معلول البرزی نشسته است:

سید محسن حسینی طاها و معصومه نوری زوج معلولی هستندکه با نویسندگی و شاعری زندگی خود را اداره می‌کنند و نمونه ای برای صرف فعل خواستن هستند.

زوج معلول با اشاره به ابراز گله مندی از صنعت نشر و چاپ به خبرنگار "تیتریک"، گفت:  ناشر برایش فرقی نمی کند کتاب برای معلول است یا فرد معلولی ؛ هزینه چاپ را می گیرد و تلاشی برای فروش کتاب نویسنده نمی کند و همه چیز به عهده نویسنده است.  لذا اوایل خیلی سخت بود و با معلولیتی که داشتم وقتی می خواستم با مردم صحبت کنم فکر می کردند می خواهم از آنها تقاضای کمک کنم اما  بعد رفته رفته رهگذران من و همسرم را در پارک شناختند و هر کس که کتاب های ما را می خرید، به  دوستانش  نیز معرفی می کرد لذا این  باعث شد تا جایگاهی در سطح باغ فاتح داشته باشیم.

استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

حسینی طاها در ادامه متذکر می شود: من و همسرم 2 سال و نیم در سکوهای موجود در باغ  فاتح می نشستیم  و کتاب هایمان را می فروختیم و با پیگیری هایی که انجام دادیم متوجه شدیم یکی از مغازه های باغ فاتح را شهرداری اجاره می هد لذا با همسرم تصمیم گرفتیم حالا که در باغ فاتح جایگاهی پیدا نمودیم این مغازه را اجاره کنیم و فعالیت های فرهنگی مان را در باغ گسترش دهیم که به لطف خدا موفق نیز شدیم.

اینک فصل تازه ای از زندگی این ‌زوج رقم خورده و با افتتاح و راه اندازی این مغازه به نام "کلبه کتاب”  در باغ فاتح،گامی نو در حوزه ادبیات فارسی کرج برداشته شده است و الگویی فاخر برای توانمندان شده اند.

استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

نوری ادامه داد: فروش کتاب زمانبر است چون کتابها مدت زیادی دست ما می ماند و ما اگر در کنار  کار نویسندگی کارهای دیگری انجام ندهیم خرج و درآمد زندگی مان تامین نمی شود لذا  به هیچ عنوان درآمد حاصل از  نویسندگی گذران یک زندگی نیست.

وی در پایان اظهار داشت:  بهزیستی یک سازمانی است که 17 هدف اعم از معلولیت، کودکان کار و بی سرپرست …. را دنبال می کند و ما هروقت به این سازمان مراجعه کردیم به ما جواب دادند که اعتبار نداریم و هیچ حمایتی از طریق این سازمان نشدیم،  ما هر مشکلی که در جامعه  داریم از ندانستن مردم است،  معلولان ترحم نمی خواهند ، کمک نمی خواهند،  فقط حمایت می خواهند. حمایت…!!!

حدود 400 نابینا را در البرز با هنر قالیبافی به اشتغالزایی رساندم/ استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است

راحله رحیمی هنرمند کم بینایی که سالیان سال است به نابینایان البرزی هنر قالیبافی را آموزش می دهد در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نابینایان به دلیل شرایطی که دارند از این هنر بسیار استقبال کردند و من حدود 6000 نفر را در استان البرز از اقشار مختلف جامعه اعم از نابینایان، معلولین، معتادان، زنان سرپرست خانوار و … را در اداره بهزیستی، کمیته امداد، بسیج سازندگی و مساجد استان قالیبافی، جاجیم بافی و گلیم بافی آموز دادم و بسیاری از این افراد با آموزش های من به جامعه برگشتند و توانستند به طور خودجوش اشتغالزایی کنند ولی متاسفانه هیچگونه حمایت معنوی و یا مالی از طرف هیچ نهادی از من انجام نگرفت.

وی ادامه داد: گرانی بازار بر هنر ما نیز بسیار تاثیر گذاشته و وسایل قالیبافی بسیار گران شده است ، هنرمند برای تولید اثر نباید دغدغه مالی داشته باشد ولی متاسفانه قشر معلول با این مشکل روبرو هستند.
استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

رحیمی در پایان با بیان اینکه من با هنر قالیبافی توانستم حدود 400 معلول را در استان به اشتغالزایی برسانم گفت: ما در استان به شدت نیازمند بازار دایمی صنایع دستی هستیم زیرا افراد بسیار زیادی در استان به این هنر مشغول هستند و نبود این بازار در استان بسیار حس می شود و بنده بارها از مسئولین استان مطالبه تاسیس چنین بازاری یا مکانی برای عرضه محصولات صنایع دستی استان داشتم ولی متاسفانه هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

واسطه ها در فرش دستباف حذف شوند

نسترن ذولقدری هنرمند ناشنوا البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: افراد زیادی در استان در زمینه هنر صنایع دستی آثار بسیار ارزشمندی را تولید می کنند اما واقعیت این است که تولیدات انجام شده در این هنر خریدار داخلی ندارد و چون صنایع دستی خلق اثر توسط شخص هنرمند می باشدکه با مشقت و دستمزد بسیار پایین تولید می شود و بدلیل نبود خریدار ؛ متاسفانه ذوقی برای هنرمند نمی ماند .

وی ادامه داد: اگر واسطه ها در بازار فروش فرش دستبافت حذف شود برای هنرمند سودی باقی می ماند ولی اکنون بیشتر سود فرش دستبافت در جیب واسطه است و سود اندکی نصیب هنرمند می شود.

استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است

علیرضا بابایی هنرمند نقاش، نوازنده موسیقی، ورزشکار و بازیگر تئاتر در گفتگو با "تیتریک"، اظهار داشت: از دیدگاه من سندرم دان یک ویژگی برای معلولیت نیست و سعی نمودم در هر کاری که ورود پیدا می کنم بهترین باشم.

وی گفت: در حالی که نقاشی را ادامه می دادم و  در نقاشی به آبرنگ و رنگ روغن رسیدم توانستم  80 اثر در نقاشی خلق کنم و در همان دوران نیز به موسیقی علاقه مند شدم و به آموزش ستار پرداختم و الان ده سال است به صورت حرفه ای ستار می نوازم و چندین کنسرت در تهران، کرج، قزوین برپا نمودم.


استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

بابایی تصریح کرد: من از سال 89 وارد دنیای ورزش و المپیک ویژه شدم ، المپیک ویژه مخصوص افراد با کم توانی ذهنی است برخلاف پارالمپیک که افراد با مشکلات جسمی واردش می شوند لذا سال 2010 در مسابقه المپیک ویژه دمشق و سال 2015 میلادی بازی های جهانی لس آنجلس آمریکا شرکت کردم و خدا را شکر در همه این بازی ها در رشته دومیدانی موفق شدم و الان رکورد دنیا را در دومیدانی دارم.

وی افزود: هنوز گاهی برای دل خودم نقاشی می کنم و هنر موسیقی را نیز ادامه می دهم و در سال 96 توانستم در مسابقه جهانی عکاسی ویژه هنرمندان سندروم دان شرکت کنم و برنده بهترین عکس از انجمن سندروم دان انگلستان شدم.

استان البرز نیازمند بازار دایمی صنایع دستی است/اشتغال بزرگترین مشکل معلولان استان البرز است/معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

این هنرمند البرزی در پایان تصریح کرد: باوجود محدودیت هایی که یک فرد معلول در جامعه وجود دارد، متاسفانه تدبیری برای اشتغال ما در نظر گرفته نشده و متاسفانه اکثر معلولین که بیشترشان تحصیلات عالیه دارند فاقد شغل هستند .

معلولیت فرصتی برای مبارزه با محدودیت است

روح انگیز شریفی باستان شاعر و نوزنده دف از هنرمندان روشندل استان البرز در گفتگو با "تیتریک"، اظهار داشت: کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی ، شاعر و  مدرس ساز دف هستم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا معلولیت مانعی برای انجام کار هنری نشد؟ تاکید کرد: خوشبختانه به هیچ وجه، معلولیت نه فقط در هنر، بلکه در تحصیل هم مانعی برای من نبود. بنده خودم با وجود اینکه مدارس استثنایی برای تعلیم ما وجود داشتند به خواست خودم ترجیح دادم که در مدارس عادی و با دانش آموزان عادی درس بخوانم تا برای دانشگاه و ورود به جامعه دانشگاهی آمادگی بیشتری داشته باشم و در مورد کار هنری هم من باز سعی کردم مثل هنرجویان عادی از کلاس ها و اساتید عادی استفاده کنم  تمام اینها به قویتر شدن من کمک کردند.

شریفی به مشکلات جامعه معلولان اشاره کرد و گفت: مسلما مشکلات بسیاری چه به لحاظ مالی و چه به لحاظ محدودیت هایی که یک فرد معلول با آن مواجه است وجود دارد، اگرچه قبول دارم همه ی انسانها چه معلول و چه غیرمعلول؛همه و همه برای سازگاری با زندگی با محدودیت هایی مواجه ایم اما این محدودیت ها برای یک فرد معلول بسیار بیشتر است. در عرصه ی تحصیل ، باوجود محدودیت هایی که یک فرد معلول در جامعه وجود دارد، متاسفانه تدبیری برای اشتغال ما در نظر گرفته نشده و متاسفانه اکثر معلولین که بیشترشان تحصیلات عالیه دارند فاقد شغل هستند و این یک مسئله ی عمده در زندگی بنده بحساب می آید.

در پایان می توان گفت در حال حاضر جای آموزش صنایع دستی در بسیاری از موسسه‌های خیریه باز شده است. توانمند سازی معلولان موجب می‌شود آنها به خودباوری برسند، از طرفی خلق یک اثر هنری و فروش محصولات دست ساز، انگیزه ادامه این فعالیت را در آنها بالا برده و موجب اشتغالزایی در این زمینه می‌شود. اشتغالزایی در حوزه صنایع دستی یکی از گزینه‌هایی است که مسوولان درباره آن زیاد صحبت می‌کنند ولی اگر این مهم توسط مسئولین عملی شود زمینه اشتغال هنرمندان معلول بسیاری فراهم خواهد شد.


الهه ملاحسینی
.چاپ مطلب
اشتغال توانمندسازی معلولان
تعداد دفعات مشاهده شده : 198
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید