کد مطلب : 63442 / تاریخ ثبت : 1397/09/12 10:24

خستو :

کرج با مشکل بی‌هویتی در ساخت‌وسازها مواجه است

رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج گفت: کلان‌شهر کرج با مشکل بی‌هویتی در ساخت‌وسازها مواجه است

رحیم خستو عصر یکشنبه در همایش تخصصی «نما عنصر مؤثر در ارتقای کیفیت بصری»، اظهار کرد: حوزه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با دیگر حوزه‌های زیستی ازجمله هنر و معماری ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ دارد.

وی با تأکید بر اینکه وقتی در جامعه‌ای وارد می‌شویم آنچه از نماهای شهری می‌بینیم درواقع تعریف‌کننده خصوصیات فرهنگی و اجتماعی آن جامعه است، گفت: با نگاهی به تاریخ موسیقی ایران درمی‌یابیم وقتی جامعه ریتمی دارد که دارای هارمونی است، این مؤلفه در صدای زیبا و آهنگی ریتم دار به گوش شنونده منتقل می‌شود؛ درنتیجه هرچقدر ریتم جامعه‌ای تندتر باشد ترکیب موسیقی هم سریع‌تر است.

رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج با اشاره به اینکه در معماری هم شرایط همانند موسیقی است، گفت: تجلی رفتار و کُنش دولت‌های ۱۵۰ سال اخیر ایران امروزه در نمای ساختمان‌های به‌جامانده از آن دوران به‌خوبی نمایان است.

خستو گفت: معماری و شهرسازی نیز یک حوزه هنری است که در آن‌وقتی اثری شکل می‌گیرد هنرمند در ابتدا بر اساس دیدگاه اولیه خود آن اثر را ترسیم کرده و در ادامه با ابزار ساخت‌وساز به آن فرم می‌دهد، یک اثر معماری بعد از تبدیل‌شدن به فرم بر اساس مؤلفه‌های ظاهری ازجمله نما در دید بیننده و بر اساس آنچه وی از آن می‌بیند و درک می‌کند تجلی پیدا می‌کند.

وی بابیان اینکه گاهی اوقات در ایجاد ساخت‌وسازها و خلق آثار معماری شتاب‌زدگی به چشم می‌خورد، گفت: از سوی دوران مسئولیت‌ها کوتاه است و از سوی دیگر برخی گرفتار بیماری افتتاح پروژه‌ها هستند.

رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه اگر کارگزاران و دولت‌ها زمان بیشتری در اختیار داشتند آثاری ماندگارتر خلق می‌کردند، افزود: جهان سنت درگذشته سازه را بر اساس هستی‌شناسی خلق می‌کرد و اکنون این شیوه معماری در قسمت‌های مختلف دنیا هم کاربردی شده است.

خستو در بخش دیگری با اشاره به اینکه امروز کشور و به‌تبع کلان‌شهر کرج با مشکلات عظیم بی‌هویتی در ساخت‌وسازها مواجه است، گفت: جای تأسف است که در ساخت‌وسازهای اخیر بناها بدون هیچ تناسب و هماهنگی با دیگر ساخت‌های قبلی ایجاد می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه زیباترین آثار و ابنیه‌ها درگذشته توسط خود بلدیه ها (شهرداری‌ها) خلق‌شده است، گفت: متأسفانه این مشکل در کلان‌شهر کرج آن‌هم در ساختمان‌های مناطق شهرداری به پشم می‌خورد و نسبت به این اصل بی‌توجهی شده است.

رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج اضافه کرد: به‌عبارتی‌دیگر کارکرد و بار معنایی بنا در کنار یکدیگر که در جهان سنتی موردتوجه بوده در حال حاضر  مورد غفلت واقع‌شده است.

خستو افزود: حتی اکنون در جهان غرب هم ایجاد کاربری‌هایی که فقط استفاده محور و ابزاری است و موردتوجه معماری مدرنیته بوده کنار گذاشته‌شده است.

وی در پایان تأکید کرد در ساخت‌وسازها شتاب‌زده عمل می‌شود به‌گونه‌ای که مجبور می‌شویم بعد از یک یا دو دهه فکر ایجاد بناهای جدید و جایگزین باشیم و شهر را از نو بسازیم؛ درواقع چون به اصل مهم کارکرد بنا توجه نداشته‌ایم باعث شده‌ایم که همیشه کارگاه‌های عمرانی در سطح شهرمان دایر باشد و آرامش نداشته باشیم.
مهر
.چاپ مطلب
کرج بی‌هویتی ساخت‌وسازها
تعداد دفعات مشاهده شده : 158
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید