کد مطلب : 63435 / تاریخ ثبت : 1397/09/11 13:54

پوستین‌دوز:

۸۲ درصد مدارس کمالشهر دوشیفته هستند

مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج گفت: ۸۲ درصد مدارس کمالشهر به علت کمبود فضای آموزشی دوشیفته هستند

 قاسم پوستین‌دوز، مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار کرج یکشنبه، ۱۱ آذرماه در نشست مدیران مدارس ناحیه چهار کرج که با حضور شهردار و اعضای شورای شهر کمالشهر برگزارشد، اظهار کرد: کمالشهر ۲۵ هزار دانش‌آموز دارد اما به علت کمبود مدرسه ۱۰ درصد از جمعیت دانش‌آموزی این شهر برای تحصیل به مناطق دیگر شهر کرج می‌روند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۹ هزار دانش‌آموز در مدارس این شهر تحصیل می‌کنند که از این تعداد ۱۱۳ هزار دانش‌آموز لازم‌التعلیم و ۶ هزار دانش‌آموز در مقطع پیش‌دبستانی و بزرگسال هستند.

این مسئول به کمبود فضای آموزشی در کمالشهر اشاره کرد و گفت: این شهر مهاجرپذیر است و روز به روز هم جمعیتش بیشتر می‌شود اما متأسفانه سرانه فضای آموزشی آن متناسب با رشد جمعیت توسعه پیدا نکرده است و این عدم تناسب باعث شده که امروز ۸۲ درصد مدارس این شهر دو شیفت باشند.

پوستین‌دوز تأکید کرد: تعداد بالای دانش‌آموزان در این شهر باعث شده که کلاس‌های درسی از استاندارد تعیین شده خارج شود. طبق آمار در سایر مناطق کرج هرکلاس درسی حداکثر ۳۵ دانش آموز دارد اما در کمالشهر امسال در برخی از مدارس پایه اول تا چهارم تعداد دانش آموزان از ۵۰ نفر هم بیشتر است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهارکرج اظهار کرد: به عنوان مثال در منطقه مثل خرمدشت که ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد به علت کمبود فضای آموزشی مدرسه‌ای که با ظرفیت ۳۰۰ دانش‌آموز باید اداره شود، ۵۰۰ دانش‌آموز دارد.
وی گفت: قطعا کمبود فضای آموزشی و تعداد اضافه دانش‌آموزان در کلاس‌های درسی بر روند آموزش و پرورش و کیفیت تدریس معلمان اثر منفی می‌گذارد.

این مسئول کمبود سرویس بهداشتی، نبود فضای سبز، بافت فرسوده مدارس، کمبود نیمکت درسی و نداشتن تجهیزات را از دیگر مشکلات مدارس این شهر عنوان کرد و گفت: دانش‌آموزان وقت زیادی را در مدرسه سپری می‌کنند. باید امکانات لازم را برای آن‌ها فراهم کنیم، چرا مدرسه‌ای که ۵۰۰ دانش‌آموز دارد فقط ۵ چشمه سرویس بهداشتی دارد که آن هم به علت خرابی و شکستگی نمی توان از همه آن‌ها استفاده کرد.

پوستین‌دوز اضافه کرد: دانش‌آموز کمالشهری چه گناهی دارد که باید در چنین شرایط و فضایی تحصیل کند، این دانش‌آموزان فرزندان ما و آینده‌سازان این مرز و بوم هستند نباید نسبت به وضعیت آن‌ها بی‌تفاوت باشیم.

وی گفت: بهترین راه این است که خیرین به این حوزه ورود کنند و شهرداری هم همکاری لازم را انجام دهد. در برخی از مناطق کمالشهر زمین‌های کوچکی وجود دارد. مثلا زمین‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری که قطعا مناسب فضاهای آموزشی نیست. با کمک نهادهای محلی و شهرداری باید در تامین زمین برای مدارس و خرید زمین‌های مجاور مدارس اقدام کنیم در غیر این صورت وضعیت تغییری نمی‌کند و روزبه روز هم بدتر می‌شود.
.چاپ مطلب
۸۲ درصد مدارس کمالشهر دوشیفته
تعداد دفعات مشاهده شده : 214
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید