کد مطلب : 63093 / تاریخ ثبت : 1397/08/19 10:40

در مراسم رونمایی از نقشه‌های گسل‌های کرج؛

فروچاله‌های کرج هر روز بیشتر می‌شود

شهردار کرج به افزایش فروچاله ها در کرج اشاره کرد و گفت: بدون شک افزایش این چاله‌ها احتمال افزایش خسارات را در زمان وقوع زلزله را افزایش می‌دهد به همین دلیل باید فکری به حال آنها کنیم.

علی اصغر کمالی زاده در مراسم رونمایی از نقشه‌های گسل‌های کرج که امروز شنبه ۱۹ آبان در شهرداری کرج برگزار شد، اظهار کرد: مطالعاتی که برای شناساسی گسل‌های شهر صورت گرفته، کمک می‌کند تا کرج به شهری تاب آور تبدیل شود.

وی با اشاره به ضرورت انجام اقدامات لازم برای کاهش آسیب‌های ناشی از وقوع حوادث طبیعی مثل زلزله ادامه داد: در بحث پدافند غیر عامل باید با اقداماتی مثل شناسایی گسل‌ها، ایجاد محدودیت در ساخت و ساز در مناطق حادثه خیز و ایجاد الزامات لازم برای رعایت آیین نامه ۲۸۰۰ در ساخت و سازها باید زمینه کاهش خطر پذیری در کلانشهرکرج را ایجاد کنیم.

این مسئول توضیح داد: در حوزه مدیریت بحران هم شناسایی محل‌های پرخطر، شناسایی مسیرهای امدادرسانی، محل‌های اسکان موقت و …ضروری به نظر می‌رسد.

وی اظهار کرد: در حوزه مدیریت بحران باید مشخص شود در صورت وقوع زلزله، خسارت‌های مادی و جانی در مناطق مختلف تا چه حد خواهد بود.

وی با بیان اینکه زلزله یک اتفاق دور از ذهن نیست و ما خیلی به آن نزدیک هستیم، افزود: برای جلوگیری از افزایش خسارات در زمان  زلزله وظیفه ما این است که نگذاریم بافتهای فرسوده زیاد شود و ساخت و سازهای غیرمجاز باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که چندین سال از دوره برگشت پذیری زلزله در کلانشهرهای تهران و کرج گذشته، باید برای وقوع آن آماده باشیم و با اقدامات کاربردی زمینه کاهش خسارات را فراهم کنیم.

این مسئول با تاکید بر ضرورت ساخت سازه‌های مقاوم در کرج افزود: باید به سمتی پیش برویم که عمر ساختمان‌هایی که در شهر ساخته می‌شود به استانداردها یعنی ۳۰ سال نزدیک شود.

کمالی زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به افت سطح آب‌های زیرزمینی در کرج اشاره کرد و گفت: افت سطح آب‌های زیرزمینی یکی از چالش‌های امروز کرج است که باعث شده هر روز به تعداد چاله‌ها و فروچاله‌های شهر اضافه شود.

وی اضافه کرد: بدون شک افزایش این چاله‌ها احتمال افزایش خسارات را در زمان وقوع زلزله را افزایش می‌دهد به همین دلیل باید فکری به حال آنها کنیم.

این مسئول افزود: باید نقاط بحرانی در این زمینه را شناسایی و از اجرای طرح‌های مثل شبکه فاضلاب که روند فرونشست زمین را تسریع می‌کند خودداری کرد.
.چاپ مطلب
رونمایی ز نقشه‌های گسل‌های کرج کمالی زاده
تعداد دفعات مشاهده شده : 150
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید