کد مطلب : 63055 / تاریخ ثبت : 1397/08/14 11:20

تولید درگیر مشکلات متعدد؛

حمایت از تولید داخلی وعده‌ای بدون برنامه

حمایت از تولید داخلی مولفه اثرگذار اقتصاد در شرایط کنونی کشور است که در سایه نبود برنامه اصولی، رنگ عدم تحقق به خود گرفته و این وضعیت، تولید را بیش از پیش گرفتار مشکلات متعدد کرده است.

عدم حمایت از تولیدات و کالاهای ایرانی در سال های اخیر سبب شده تا مشکلات بسیار زیادی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد شود و بسیاری از واحدهای تولیدی و مشاغل در کشور تعطیل شوند.

به همین منظور در چند سال گذشته اکثر شعارهایی که در هر سال توسط مقام معظم رهبری اعلام شده در زمینه تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی و همچنین حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی بوده است.

در حقیقت به جرات می‌توان یکی از عمده دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی و همچنین بیکاری کارگران با توجه به اینکه بیشترین میزان اشتغال افراد وابسته به فعالیت این واحدها بوده را عدم حمایت از تولید و صنعت و به دنبال آن بروز مشکلات نبود نقدینگی و... عنوان کرد که منجر به تعطیلی یا نیمه فعال شدن واحدهای تولیدی شده است.

بی توجهی به تولیدات داخلی در سال های اخیر یکی از بزرگ‌ترین ضربه ها را به اقتصاد و تولید کشور وارد کرده است. به منظور حل این مشکل و با توجه به تحریم های اقتصادی علیه کشور، تنها راه برون رفت از این مشکلات را می توان حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی عنوان کرد.

ضرورت برندسازی برای کالاهای ایرانی

در این زمینه یک دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه استان مرکزی گفت: نخستین مسئله‌ای که در زمینه عدم حمایت از کالای ایرانی و استفاده نکردن از این کالاها وجود دارد، عدم فرهنگ‌سازی در این زمینه میان شهروندان است.

علیرضا مهدی‌خانی بیان کرد: البته این مسئله نیز دلایل خاص خود را دارد که یکی از این دلایل بی‌کیفیت بودن تولیدات داخل است. همچنین با توجه به اینکه این کالاها خدمات پس از فروش را نیز به شهروندان ارائه نمی دهند قطعا نمی‌توانند جایگاهی در بین مردم داشته باشند.

وی اضافه کرد: دلیل دیگر در رابطه با توجه مردم به خرید کالاهای غیرایرانی نیز عدم برندسازی برای کالاهای ایرانی است این در حالی است که در برخی موارد تولیدات داخل قابلیت رقابت با تولیدات خارج از کشور را دارد.

این دکترای اقتصاد عنوان کرد: با توجه به اینکه فرهنگ خرید کالای ایرانی هنوز به درستی در جامعه جا نیفتاده بنابراین در این زمینه باید از سوی اصناف یک قیمت‌گذاری مناسب به منظور تشویق و ترغیب مردم برای خرید کالای ایرانی انجام شود.

مهدی‌خانی توضیح داد: در استانی مانند مرکزی با دارا بودن واحدهای صنعتی و تولیدی متنوع، قطعا ظرفیت تولید کالاهای باکیفیت وجود دارد، اما متاسفانه در این زمینه تاکنون برنامه‌ ریزی‌ خاصی وجود نداشته است.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت و ضرورت تحقق اهداف و سیاست های اقتصاد مقاومتی که رونق تولید داخل در آن مورد توجه قرار گرفته، سه بخش اصلی باید به درستی ایفای نقش کنند که این سه بخش تولیدکننده، توزیع کننده و مصرف کننده را در برمی‌گیرد.

مهدی خانی با بیان اینکه با خرید کالای ایرانی پول‌هایی که در اختیار مردم است به اقتصاد کشور و استان تزریق خواهد شد، خاطر نشان کرد: این اقدام در دراز مدت بسیاری از مشکلات و مسائل اقتصادی را رفع  خواهد کرد و موجب رشد و شکوفایی اقتصادی می شود.

حمایت از کالای ایرانی با ارتقای کیفیت تولیدات

معاون امور بازرگانی، توسعه و تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در زمینه ضرورت حمایت از تولیدات داخل و کالای ایرانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: حمایت از تولید داخلی می‌تواند زمینه‌ساز رشد و شکوفایی اقتصادی کشور و به تبع آن استان با دارا بودن ظرفیت های متنوع تولیدی در تمامی بخش‌ها باشد.

جعفر اصغری بیان کرد: البته حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی زمانی محقق می‌شود که برندسازی در این زمینه نیز انجام شود، به همین منظور در برنامه ششم توسعه برای این اقدام برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: اگر در زمینه افزایش کیفیت تولیدات داخلی گام برداشته شود و بتوانیم اقداماتی به منظور برندسازی این تولیدات انجام دهیم، علاوه بر اینکه در داخل کشور خرید کالاهای ایرانی را خواهیم داشت، می‌توانیم افزایش صادرات کالا را نیز داشته باشیم.

معاون امور بازرگانی، توسعه و تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: با توجه به اینکه در شرایط تحریم‌ قرار داریم، باید بتوانیم فرهنگ‌سازی‌ لازم به منظور استفاده از تولیدات داخل را با افزایش کیفیت تولیدات در جامعه انجام دهیم.

اصغری عنوان کرد: علاوه بر تمامی موارد ذکر شده باید در راستای افزایش کیفیت تولیدات داخلی یک نظارت اصولی وجود داشته باشد، این نظارت ها سبب خواهد شد که به اعتبار کالاهای داخلی بیش از این لطمه‌ وارد نشود.

تحقق اشتغال پایدار درگرو حمایت از تولید داخل

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: یکی از اقداماتی که می‌تواند در زمینه حمایت از کالاهای ایرانی تاثیرگذار باشد، پرهیز از خرید کالای خارجی است و باید تلاش شود تا این مهم به یک هنجار در جامعه تبدیل گردد.

سعید فرخی بیان کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته کنونی، در سال های گذشته حمایت از تولیدات داخل سبب شده این کشورها بتوانند به  رشد و شکوفایی اقتصادی دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: باید تلاش شود تا در کشور به ویژه استان مرکزی تولید کالاهای باکیفیت صورت پذیرد و در کنار آن خرید این کالاها در بین مردم نهادینه شود تا علاوه بر رشد اقتصادی بتوانیم اشتغال پایدار را نیز شاهد باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی اضافه کرد: البته حمایت از تولیدات داخلی تنها نباید به برنامه ریزی برای افزایش مصرف داخلی منحصر شود، بلکه باید بتوانیم کالاهایی را با ارزش و قابلیت صادراتی تولید کنیم و در بازارهای جهانی نیز در این زمینه جایگاهی را به خود اختصاص دهیم.

فرخی عنوان کرد: حمایت از کالای ایرانی نباید در حد شعار باقی بماند و باید در این زمینه اقدامات و برنامه‌ریزی‌های عملیاتی وجود داشته باشد به ویژه این مهم در استانی مانند مرکزی با توجه به توانمندی ها و ظرفیت‌هایی که دارد باید با جدیت بیشتر دنبال شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تصریح کرد: هرچه حمایت از تولیدات و کالاهای داخلی بیشتر شود و در زمینه حمایت از چرخه تولید برنامه‌ریزی وجود داشته باشد، قطعا شاهد کاهش معضل بیکاری در کشور خواهیم بود.

با توجه به مباحث ذکرشده به نظر می رسد مساله حمایت از تولید داخلی و خرید کالای ایرانی در گرو افزایش کیفیت تولید و برندسازی و سایر اقدامات لازم در این زمینه است تا در مصرف کننده یک اعتماد عمومی در رابطه با کالای تولید داخل ایجاد شود. قطعا بدون افزایش کیفیت تولید و رقابت پذیری محصولات، نمی توان انتظار داشت که تولید به رونق مورد نظر دست یابد و اشتغال پایدار در حوزه تولید ایجاد شود.
مهر
.چاپ مطلب
حمایت از تولید وعده‌ای بدون برنامه
تعداد دفعات مشاهده شده : 438
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید

آخرین مطالب