کد مطلب : 63053 / تاریخ ثبت : 1397/08/14 11:04

خردروستا:

ضرورت مدیریت پسماند عفونی

رئیس شورای هماهنگی سازمانهای نظام پزشکی استان البرز، مدیریت پسماند را یکی از دغدغه های مهم در حوزه سلامت دانست و گفت: مدیریت نامناسب پسماندهای عفونی باعث آلودگی محیط زیست و نیز انتقال بیماری‌ می‌شود. لذا با توجه به مشکلات موجود در مدیریت پسماندهای عفونی، توسعه و بهبود وضع موجود مدیریت پسماند عفونی ضروری استبه گزارش امور رسانه و روابط عمومی  سازمان نظام پزشکی کرج، دکتر محمدرضا خرد روستا رئیس سازمان نظام پزشکی کرج، دکتر علیرضا صادقی نائب رئیس ودکترمحمدعلی نمایی معاون برنامه ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی،  به منظور تعامل بیشتر مدیریت پسماند در بحث جمع آوری و مدیریت بهینه ی زباله های عفونی درمانگاه ها، آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها و همچنین برخی مطب ها که، موارد جراحی در آنجا صورت می گیرد، با مهندس علی اصغرنصیری سرپرست سازمان مدیریت پسماند البرز و هیات همراه  در محل سازمان نظام پزشکی کرج دیدار و گفتگو کردند.

نصیری در ابتدا به نقاط ضعف و قوت حوزه مدیریت پسماند در استان البرز اشاره کرد و اظهار نمود: امحای روزانه بیش از هزار تن زباله که در همه جای دنیا از آن به‌عنوان طلای کثیف یاد می‌شود و بسیاری از کشورها برای بهره‌مند شدن از مزایا و درآمدهای پایدار در این حوزه از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنند ولی در کرج زیرخاک دفن می‌شود، که به دنبال آن چالش‌های زیست‌محیطی حاصل از تجمع شیرابه‌ها و نگرانی از آلودگی منابع آبی زیرزمینی را سبب می شود.

وی افزود: یکی از مراکز مهم دفن زباله منطقه حلقه دره است که خود به تنهایی چالشی غیر قابل وصف است چرا که روزانه چیزی حدود 1700تن زباله در این مکان انتقال داده می شود که 500تن آن مربوط به شهر کرج و مابقی مربوط به شهرهای اقماری است که، همین موضوع موجب آزار اهالی اطراف حلقه دره شده است. لذا اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که به کاهش شیرابه‌ها می‌انجامد، همچنین با پوشش مناسب زباله‌ها بخش اعظمی از بوهای نامطبوع در مناطق مجاور رفع خواهد شد.

نصیری به چگونگی و میزان تولید شیرابه پرداخت و تصریح نمود: حدود چهار لیتر درهر ثانیه، در حال حاضر به عبارتی۹۰ تا ١٠٠ هزار مترمکعب شیرابه در ۱۳ حوضچه حلقه دره وجود دارد که ، سعی شده برای رسیدگی به وضعیت شیرابه‌ها از تمام ظرفیت های ممکن استفاده نماییم.

 در ادامه خاطرنشان کرد: مقرر گردید فضای سبز اطراف حلقه دره از طریق استحصال آب شیرابه‌ها آبیاری شود.

 سرپرست سازمان مدیریت پسماند البرز محور دیگر سخنان خود را به پروژه دفع بهداشتی و مهندسی زباله( لندفیل) معطوف داشت و تاکید نمود: انجام تعدادی از پروژه‌ها ازجمله ساخت لندفیل بهداشتی در مرکز دفن حلقه دره به دلیل مشکلات انسانی که منجر به مسائل حقوقی شد فعلاً به‌صورت نیمه‌کاره رهاشده است، این پروژه پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی دارد ولی متأسفانه به دلایلی که گفتم نیمه‌کاره رهاشده است. این در حالی است که اگر مرکز لندفیل به بهره برداری برسد می توان در کنترل شیرابه ها اشراف داشت و به پیرو آن از روش های دفن زباله به شیوه سنتی فاصله گرفت.

 نصیری از انعقاد قرار داد مجدد دفن زباله بهداشتی خبر داد و یادآور شد: یکی از پروژه‌های کوتاه‌مدت سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج مشتمل بر عقد مجدد پیمان دفن بهداشتی زباله است که قرارداد آن به اتمام رسیده بود و سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج به‌صورت امانی این کار را انجام داده است، به همین دلیل اقدامات لازم برای واگذاری این مسئولیت به پیمانکار جدید انجام‌شده، کارگاه تجهیز شده و این پیمانکار از یکم شهریورماه جاری فعالیتش را آغاز کرده است که، اگر این کارگاه بتواند به نحو احسن فعالیت داشته باشد، دفن بهداشتی زباله با پوشش خاک ۶۰ سانتی‌متر تا یک متر در مرکز دفن حلقه دره انجام می‌شود و کمتر زباله بازخواهیم داشت.

 احداث کارخانه کمپوست حلقه دره دیگر مطلب مورد بحث سرپرست سازمان مدیریت پسماند بود که به آن اشاره داشت و اذعان نمود: روزانه حدود یک هزار و ۷۰۰ تن زباله درسایت حلقه دره پذیرش می‌شود، در سال‌های گذشته پروژه‌های زیادی ازجمله راه‌اندازی کارخانه «کمپوست»، کارخانه «پیرولیز» و «ام.آر.اف» یا خطوط پردازش زباله به مرحله اجرا درآمده است ودر حال حاضر شرایط پیمان و مزایده آن آماده‌شده است، با انتخاب پیمانکار، تا اواسط شهریورماه مجدد راه‌اندازی خواهد شد و به دنبال این راه‌اندازی، فعالیت خط «ام.آر.اف» موجود هم به آن افزوده می‌شود که با این اقدامات در کل حدود ۳۵۰ تن زباله به ظرفیت این کارخانه سرازیر می‌شود و تا حدود زیادی دفن روزانه زباله در آن محل کاهش پیدا می‌کند.

 از دیگر فعالیت‌ها که برای ساماندهی مرکز دفن حلقه دره به دنبال آن هستیم راه‌اندازی مجدد خط پیرولیزاست چون درگذشته فعالیت گسترده‌ای نداشته است اما با راه‌اندازی آن تمامی مواد پلیمری و پلاستیکی که ریجکت کارخانه کمپوست و خطوط «ام.آر.اف» است جمع‌آوری‌شده و تحویل خط پیرولیز می‌شود که حدود ۵۰ تن از مواد فوق قرار است در این روش به سوخت تبدیل شود.

وی در ادامه با تاکید بر مدیریت زباله های عفونی در سطح شهر گفت: با توجه به بازدیدهای روزانه وطبق برنامه ریزی های انجام شده وبا هماهنگی هایی که با دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته موظف هستیم نسبت به این نوع زباله ها مدیریت و برنامه ریزی های مدون تری داشته باشیم. هر چند طبق قانون تمامی حوزه ها موظف هستند میزان زباله های تولیدی خود را مدیریت نمایند. بطور واضح دانشگاه علوم پزشکی موظف است نسبت به مدیریت پسماندهای عفونی اقدام و بنوعی پس از جمع آوری، آن را بی خطرسازی و در نهایت دفع نماید که متاسفانه این اتفاق از سوی دانشگاه علوم پزشکی صورت نگرفته است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند البرزافزود: حتی در بسیاری از بیمارستان هایی که مجهز نیز هستند موضوع زباله های عفونی را جدی نمی گیرند. مطب ها نیز مستثنی از این موضوع نیستند و می توان اذعان داشت که اهمیتی برای نوع زباله های خود قایل نیستند. ناگفته نماند کلینیک ها و درمانگاه ها نیز تجمیع زباله ای ندارند. بنظر می رسد این رسالت بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است تا جایی که در کارگروه مدیریت پسماند این مهم را بر عهده مرکز بهداشت قرار داده شد.

از آنجایی که بصورت سنتی کار جمع آوری و دفن زباله مربوط به شهرداری می شد، در نهایت آنها نیز از ما درخواست کردند کماکان ادامه دهیم.

نصیری در بخش دیگری به منابع درآمدی در زمینه پسماند اشاره کرد و خاطرنشان کرد: به لحاظ درآمدی جذابیتی برای ما ندارد و آمادگی این را داریم که، این کار را به عهده شما واگذار نماییم. اما با تمام این احوال، چون سازوکار و تجهیزات این امر موجود است و سالهاست در این زمینه به لحاظ تجربه کار شده، لذا توانمندی ادامه این مهم را به بهترین نحو داریم .لیکن آنچه که باید مد نظر قرار گیرد برنامه ریزی دقیق و مدونی است تا بتوان طبق آن پیش رفت و نواقص را رفع نمود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند نظام پزشکی را یکی ازنهادهای مهم در امر مدیریت پسماند در حوزه زباله های عفونی دانست و تاکید نمود: با توجه به تشکل تیمی جدید که در بدنه سازمان مدیریت پسماند اتفاق افتاده در نظر داریم در کنار سازمان نظام پزشکی که خود یکی از نهادهای مهم در حفظ ، احصا و احیا حوزه سلامت است موضوع پسماند را پیش ببریم و از راهکارهای شما سروران گرامی بهره مند گردیم.

نصیری افزود: برخی از پزشکان مطب دار با سازمان پسماند قرارداد منعقد می کنند اما زباله ها را ارائه نمی دهند تنها قراردادها را به عنوان یک" ایزو" یا " ممیزی ها" بصورت سوری دارند. اما به این نکته توجه ندارند که، آنان موظف هستند به ازای میزان زباله ای که به ما می دهند هزینه های شان برآورد شود. لذا ما بر این اساس برنامه خود را تدوین نمودیم که، آنان ترغیب شوند زباله های خود را به ما بدهند. بارها مشاهده شده که کنار زباله های خانگی کیسه های زباله عفونی نیز قرار دارند. این موضوع پر واضح است که مربوط به مطب ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشند که جای تاسف است که موارد رعایت نشده و زباله های عفونی با زباله های خانگی آغشته شده است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند البرز مشارکت حداکثری پزشکان را در این مقوله مهم شمرد و تصریح کرد: ما در علوم جامعه شناسی ازجامعه ی پزشکی به عنوان جامعه ی خاص نام می بریم انتظار می رود این جامعه خاص از انجام اعمال خارج از عرف پرهیز کنند و اهمیت لازم را به این مقوله مهم معطوف دارند.

 

از سوی هیات مدیره نظام نیز مطرح شد: مشکل اصلی به سیاست های قبلی سازمان پسماندبرمیگردد که نتوانسته گروههای کاری را همراستا با سیاست پسماند ترغیب نماید. بطور مثال برخی مطب ها قراردادهایی را با مدیریت پسماند منعقد نمودند اما پسماند نتوانسته طبق قرارداد فوق عمل نماید . به فرض اگر در قرارداد تحویل پسماند عفونی مطب هر دو هفته یکبار بوده، شهرداری مطب فوق را اجبار نموده هفته ای دو بار آنهم با مبلغی دو برابر قیمت مندرج در قرارداد تحویل دهد، این هزینه هنگفتی است برای مطبی که هفته ای 30 هزارتومان بابت پسماندی که شاید در کل ماه یک بسته کوچک هم نشود، پرداخت نماید.

موضوع دیگر این که باید ظرفیت ها و فضاهای درمانی را در نظر گرفت مثلا پسماند بیمارستان ها و درمانگاه ها نیاز به تخلیه هر روزه دارند در حالی که در کنار آنها مطب هایی جود دارند که پسماند قابل توجهی در بازه های حتی طولانی تر جهت تخلیه ندارند. پس می طلبد در خصوص نرخ گذاری این موضوع، در نظر گرفته شود که، حجم مکان های درمانی با یکدیگر یکسان نیست و باید بر اساس میزان زباله ارائه شده هزینه پرداخت نمود.

الزام وجود قراردادهای پسماند در کنار مجوزهای مکان های درمانی دیگر محور مورد اشاره بود که گفته شد: این موضوع بر می گردد به صحبت قبلی که پیش تر عنوان شد قراردادهای درمانی به مثابه ی "ایزو" می ماند؛ یکی از الزامات مجوز مکان های درمانی انعقاد قرارداد پسماند است و کوتاهی های موجود در صورت حل مشکلات قبلی در سازمان پسماند با برنامه ریزی جهت نظارت قابل رفع است.

در این میان نیز باید توجه داشت اما باید توجه داشت که برخی از مطب ها زباله عفونی ندارند چرا که در آنها حتی تزریقی صورت نمی گیرد.

دکتر خردروستا رئیس شورای هماهنگی سازمانهای نظام پزشکی استان البرز در ادامه این نشست مدیریت پسماند را یکی از دغدغه های مهم در حوزه سلامت دانست و اظهار داشت: پزشکان ایثارگرانی هستند که هیچ زمان سختی های آنان دیده نمی شوند و دغدغه سلامت و بهداشت عمومی همواره از سوی این قشر مطرح گردیده است و تمام پزشکان نسبت به حفظ بهداشت و سلامت جامعه تعلیم دیده هستند و نسبت به موضوع آگاهی کامل دارند اما گاهی فرهنگ سازی و مشکلات اداری در موضوع موانعی را ایجادمی کند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به محیط زیست و حفظ سلامت انسان خاطرنشان کرد: توجه به محیط زیست و حفظ سلامت انسان و کلیه موجودات کره زمین یکی از اصول اساسی در بقای زندگی و استفاده از مواهب خداددادی است که کنترل آلودگی های محیط از جمله مواد زائد جامد بخش مهمی از این وظیفه را تشکیل می دهد چرا که اگر این امر بدرستی مدیریت نشود می تواند تهدیدی جدی برای محیط زیست بحساب آید.

خردروستا با تاکید بر فرهنگ سازی عمومی در مدیریت پسماند را یادآورشد وگفت:  با روند افزایش جمعیت شهرها، رشد شهرنشینی، گستره ی فعالیت های صنعتی و تغییر الگوی مصرف، سالانه حجم زیادی از پسماندها در کشور تولید می شود که برای تسریع در کنترل و بهینه سازی آن به صورت بازیافت و به چرخه برگرداندن، نیاز به همکاری عموم مردم می باشد .لذا آگاهی و توجه علاوه بر این که مدیریت پسماند را بهبود می بخشد ، از سویی نیز گامی موثردر راستای رشد و توسعه پایدار جوامع شهری  است.

محور دیگر سخنان رئیس شورای هماهنگی سازمانهای نظام پزشکی استان البرز به ضرورت مدیریت پسماندهای عفونی معطوف گردید و تصریح نمود: مدیریت نامناسب پسماندهای عفونی باعث آلودگی محیط زیست و نیز انتقال بیماری‌های مختلف از طریق تماس افراد مستعد با این نوع از پسماندها می‌شود. لذا با توجه به مشکلات موجود در مدیریت پسماندهای عفونی، توسعه و بهبود وضع موجود مدیریت پسماند عفونی ضروری است.

رئیس سازمان نظام پزشکی کرج، به انعقاد تفاهمنامه میان سازمان مدیریت پسماند، سازمان نظام پزشکی زیبا منظر شهری اشاره نمود و تصریح کرد: تجمیع تفکر این سه گروه موجب می شود که بتوان راهکارهای درست و صحیحی در جهت آگاهی بخشی در زمینه مدیریت پسماند و زباله های عفونی به آحاد جامعه داد تا از اهمال کاری شهروندان بتوان تا حدزیادی جلوگیری نمود. قطعا تعامل و همکاری ما موجب خواهد شد تا معضل بزرگ سطح شهر مرتفع گردد.

وی از همکاری و اعلام موارد مدیریت پسماند در خصوص تحویل زباله های عفونی برخی مطب ها را از سوی نظام پزشکی خبر داد و گفت: اطلاع رسانی موارد مطروحه شما در خصوص رعایت موارد پسماند از طریق مجاری اطلاع رسانی سازمان نظام پزشکی به اطلاع پزشکان خواهد رسید تا در این خصوص بتوان گام موثری برداشته شود.

خردروستا  در بخش دیگری  با اعلام این موضوع که، دغدغه های سازمان نظم پزشکی کرج تنها منوط به مباحث بهداشتی نیست بلکه فراتر از آن،  به بحث آسیبهای اجتماعی توجه خاص دارد، گفت: بسیار دردناک است که در جامعه ی ما کودکانی در حال رشد هستند که مجبور به کار و از جمله جمع آوری و تفکیک زباله ها می باشند. این کودکان بیشتر از دیگران در معرض آسیب های اجتماعی از جمله بیماری های جسمی و آسیبهای روانی می باشند و این هشداری برای جامعه ما محسوب می گردد که در این زمینه ، لزوم مدیریت و فرهنگ سازی در تفکیک زباله ها را می طلبد.

دکتر نمایی معاون برنامه ریزی و نظارت در بخش دیگری عنوان کرد: سازمان نظام پزشکی در 55رشته پزشکی پروانه صادر می کند. برخی از پزشکان پروانه دار ما عموما کارشان بگونه ای نیست که تولید زباله داشته باشند. و در مورد پزشکانی که تولید زباله عفونی را دارند سازمان اطمینان را میدهد که با اصلاح وضعیت مدیریت پسماند، با اطلاع رسانی های دقیق و درست و حتی نظارت سازمان پسماندها را در این امر مهم همراهی نماید.

 نمایی همچنین استان البرز را استانی حاشیه نشین برشمرد و تاکید کرد: استان البرز به لحاظ  مهاجرت های بی رویه و بعضاحاشیه نشین شدن آنان وهمچنین پرداختن به مشاغل کاذب از جمله آسیب هایی است که دستگاه های ذیربط می بایست با دقت و وسواس بیشتری جهت رفع این معضل  بپردازند. تمام سعی ما نیز درسازمان نظام پزشکی، با توجه به رعایت ضوابط قانونی، اطلاع رسانی های لازم در حوزه سلامت و امور پیشگیرانه، با بهره گیری از مجاری و ابزارهای رسانه ای می باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین سازمان نظام پزشکی در کنار شرح وظایف خود، آمادگی دارد تا با جلب مشارکت حداکثری اعضای سازمان  بتواند همکاری های لازم جامعه پزشکان  را در خصوص ساماندهی پسماندهای عفونی از سوی مدیریت پسماند دریافت نماید. 

شایان ذکر این که: مقرر شد تفاهمنامه ای با در نظر گرفتن ملاحظات سازمان نظام پزشکی کرج به منظورتبادل اطلاعات و همکاری متقابل با سازمان مدیریت پسماند استان البرز منعقد گردد.


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
پسماند دغدغه سازمان نظام پزشکی عفونی
تعداد دفعات مشاهده شده : 226
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید