کد مطلب : 62708 / تاریخ ثبت : 1397/07/22 11:23

استانداردسازی خودروها در برزخ بی توجهی مسئولان

ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی کرج از رده خارج است/ 70 درصد خودروها در کرج فاقد معاینه‌فنی هستند

وضعیت آلودگی هایی که ناشی از عدم رعایت استانداردهای لازم است و 70 درصد عامل آلودگی هوای البرز منابع متحرک اعم از خودروها و وسایط نقلیه موتوری خواهد بود.

 استاندارد به عنوان بخش مهم و جدا ناپذیر از سلامت و صحت در جهان مطرح شده و هر ساله در 14 اکتبر مصادف با 22 مهر به مناسبت روز جهانی استاندارد موانع و همچنین اهمیت استاندارد در زندگی بشر مرور و مورد بررسی قرار می گیرد.

آنچه در ذهن همزمان با این روز متبادر می شود این است که آیا استانداردهای لازم درباره خودروها وجود دارد و چقدر در استان البرز به آن توجه خواهد شد؟

پائیز که فرا می رسد آلودگی هوا ناشی از وارونگی دما جز لاینفک آسمان بوده و بعضا عدم رعایت استانداردها و کم کاری برخی ادارات موجب بروز عوارضی جبران ناشدنی خواهد بود که جان تک تک شهروندان را به خطر خواهد انداخت.


گرد و غبار آسمان در فصل سرما که در نهایت به وارونگی دما ختم می شود منشا خودرویی دارد و منابع متحرک اعم اتومبیل ها باعث می شوند میزان آلودگی در زمستان و پائیز بالا برود، این نوع آلودگی بسیار مضر تر بوده و خطر بیشتری دارد زیرا از فرایند احتراق شکل گرفته است.

آلودگی حادث شده از موتورهای درون سوز ذراتی ریزتر داشته و از طریق جریان خون وارد بدن می شود لذا برای سلامتی عموم شهروندان مضر است.

البته البرز یک روز ناسالم را در سال جاری تجربه کرده است و این نشان می دهد البرز و کرج در شرایطی که خبر آلودگی هوا از رسانه ها به گوش می رسد یک روز آلوده داشت.

در حال حاضر البرز در شرایط بحرانی قرار ندارد اما وضعیت آلودگی هایی که ناشی از عدم رعایت استانداردهای لازم است رضایت بخش نخواهد بود و باید برای پیشگیری از ابتلا به وضعیتی نابسامان اقداماتی را انجام داد.

در استان البرز خوشبختانه امسال آلودگی گاز وجود ندارد و هیچ شهری در اثر مونوکسید کربن، گوگود و سایر گازها در این مسئله موثر نخواهند بود درحالیکه در دو دهه اخیر غالب آلودگی هوا به واسطه گازها بود.

کیوان رحیمی معاون نظارت و پایش محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه گازها به عنوان پارامتر آلایندگی هوا به طور کامل حذف شده اند، به خبرنگار تیتریک می گوید: معضل کنونی ما ذرات ریزی است که قابل رویت نبوده و کوچکتر از 2.5 میکرون هستند و می توانند برای سلامتی خطرناک باشند.

از پائیز تا اواخر سال متاسفانه وارونگی هوا به شدت ما را درگیر می کند، مطالعاتی که با همکاری دانشگاه تهران انجام داده ایم نشان می دهد 70 درصد عامل آلودگی هوای البرز منابع متحرک اعم از خودروها و وسایط نقلیه موتوری است.

منابع خانگی و کارخانجات نیز از جمله عوامل آلودگی هوا به شمار خواهند آمد، سال گذشته در البرز یک مطالعه میدانی درباره خودروها انجام شد و متوجه شدیم 70 درصد خودروهایی که در سطح کلانشهر کرج تردد می کنند فاقد معاینه فنی هستند.

30 درصد از مجموع این 70 درصد خودروها دارای آلودگی بوده و خروجی اگزوز آنها از رنج استاندارد بالاتر بود، اما متاسفانه درحالیکه به راحتی منبع آلوده کننده هوا شناسایی شده است و مسئله مبهمی نیست، شاهدیم غالب مراکز معاینه فنی در استان خلوت هستند!

شهروندان البرز نباید نگرانی خود را همواره متوجه مسئولین کنند و باید با مراجعه به مراکز معاینه فنی این مهم را انجام دهند، زیرا اگر آلودگی خروجی تمام خودروها در رنج استاندارد باشد و در روزهای وارونگی دما ار خودرو کمتر استفاده کنند می توان این 70 درصد را کنترل کرد.

البرز در رابطه با منابع ثابت آلودگی هوا در شرایط خوبی بسر می برد و وضعیت محیط زیست البرز در چند سال گذشته به شدت بهبود یافته است، غالب صنایع استان از گاز استفاده می کنند و تا اواسط سال آینده، صنعتی که از سوخت های فسیلی سنگین مانند مازوت و گازوئیل استفاده کند نخواهیم داشت.

با راه اندازی دوربین های پلاک خوان، ابن فرایند به صورت اتوماتیک خودروهایی که معاینه فنی ندارند را شناسایی کرده و جریمه هایی برای صاحبان الصاق می شود، البته تعداد مامورین راهنمایی و رانندگی محدود است و نمی توانند تمام خودروهای سطح شهر را به وایطه معاینه فنی متوقف کنند.

متاسفانه یک خودرو باید تخلفی را انجام دهد تا پلیس به این واسطه به دیگر تخلفات وی رسیدگی کند، اما برای معاینه فنی متوقف کردن این حجم خودرو امر محالی خواهد بود لذا طرح مکانیزاسیون اعمال مقررات راهنمایی و رانندگی به زودی نقیصه های طرح شده را برطرف می کند.

یکی از مصوبات کارگروه آلودگی هوا این است که از ساعت 9 شب تا 6 صبح در سطح شهر کرج، تردد کامیون ممنوع خواهد بود، در مجموع امروزه موتورهای دیزل آلودگی کمتری نسبت به خودروهای بنزین سوز دارند اما با توجه به مستهلک بودن خودروها و معیوب بودن آنها معمولا آلودگی های خاص خود را خواهند داشت.

نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری جز تکالیف قانونی شهرداری کلانشهرها است، در استان البرز دست اندرکاران به جد پیگیر این مسئله هستند اما اگر تا کنون اقدامی صورت نگرفته است به واسطه عدم وجود منابع مالی بوده است.

استانداردسازی خودروها در برزخ بی توجهی مسئولان

یک اتوبوس حمل و نقل عمومی که به مردم خدمات می دهد یک میلیارد تومان قیمت دارد و متاسفانه تمام ناوگان حمل و نقل کرج فرسوده بوده و از رده خارج است.

این روند نشان می دهد چقدر اعتبار باید تامین شود تا اتوبوس های فرسوده را کنار گذاشت و نوسازی ناوگان حمل و نقل را در دستور کار قرار داد.

دائما در تعمیرگاه ها برای اتوبوس ها هزینه می شود اما یک موتور مستهلک قدیمی از هر طرف که تعمیر شود نمی توان آن را به شرایط قابل قبول رساند لذا این نوسازی در غالب کلان شهرهای کشور موفقیت آمیز نبوده است.
ستاره کردستانی
.چاپ مطلب
ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی کرج رده خارج
تعداد دفعات مشاهده شده : 656
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید