کد مطلب : 62679 / تاریخ ثبت : 1397/07/21 09:39

خیز بنیاد مستضعفان برای تغییر کاربری باغ سیب کرج

طرح شکایت برای خروج باغ سیب از فهرست آثار ملی

مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز گفت: بنیاد مستضعفان نامه و شکایتی را به دستگاه قضایی استان تحویل داده است مبنی بر اینکه باغ سیب باید از فهرست آثار ملی خارج شود

 مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز درباره شکایت بنیاد مستضعفان برای خروج باغ سیب از فهرست آثار ملی به خبرنگار تیتریک گفت: باغ سیب ۳۶۰ هکتاری مهرشهر کرج یکی از آثار ارزشمند طبیعی البرز با درختان مثمر و قدمت بیش از ۵۰ سال است.

حجت الاسلام فخرالدین صابری باغ سیب را یکی از سرمایه های ملی و طبیعی استان دانست و افزود: کرج در سال های دور باغ شهر بزرگی بود که باغ های متعدد از جمله جهانشهر، سیب و ... را در دل خود جای داد.

وی اظهار داشت: به مرور زمان باغ های جهانشهر قطعه قطعه شد، درختان از بین رفتند، مجموعه کمی از این باغ وسیع باقی ماند و مابقی به برج و آپارتمان تغییر کاربری دادند.

حجت الاسلام صابری با اشاره به اینکه باغ سیب در اختیار بنیاد مستضعفان است، تصریح کرد: از سال ۹۲-۹۳ زمزمه خشک کردن درختان و تغییر کاربری باغ وجود داشت، لذا مردم اعتراض کرده و مانع فعالیت لودرها و بولدزرها شدند.

وی به مخالفت حجت الاسلام حسینی همدانی درباره تغییر کاربری باغ سیب اشاره کرد و گفت: میراث فرهنگی البرز سال ۹۵ اقدام به تهیه پرونده ثبتی برای باغ سیب کرد و در نهایت باغ در فهرست آثار ملی - طبیعی ایران به ثبت رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی البرز افزود: به ثبت رسیدن باغ باعث شد نگرانی های مردم از بین برود و از آرامش برخوردار شوند، همچنین از آثار به ثبت رسیدن ابنیه این است که هیچ کسی حق تغییر کاربری، تخریب و دگرسازی آن را ندارد و مشمول قوانین میراث فرهنگی می شود.

حجت الاسلام صابری با اشاره به اینکه باغ سیب با ثبت ملی شدن برای همیشه باغ می ماند، اظهار داشت: میراث فرهنگی با به ثبت رسیدن این باغ، حق تصرفی در آن نخواهد داشت و همچنان بهره برداری و مالکیت آن با بنیاد مستضعفان است.

وی تصریح کرد: ۴۰ روز قبل، بنیاد مستضعفان نامه و شکایتی را به دستگاه قضایی استان تحویل داده است مبنی بر اینکه باغ سیب باید از فهرست آثار ملی خارج شود، میراث فرهنگی نیز کارشناسانی را با همکاری دادستانی برای دفاع از ثبت باغ به کار گرفتیم.

حجت الاسلام صابری گفت: سوال من این است، با توجه به اینکه پس از ثبت باغ، ما حتی حق چیدن یک سیب و تسلط و تصرفی نداریم، بنیاد مستضعفان با چه انگیزه ای به دنبال خارج کردن باغ از فهرست آثار ملی است.

وی افزود: آیا هیچ انگیزه ای جز آزاد شدن باغ و تصرف مطلق از سوی بنیاد مستضعفان برای هر گونه تغییر کاربری به ذهن شهروندان خواهد آمد؟

حجت الاسلام صابری اظهار داشت: هر انسان با خرد و اندیشه ای خواهد فهمید بنیاد مستضعفان یک نقشه ای بر سر دارد که بر خلاف نظر شخص مقام معظم رهبری خواهد بود.

وی تصریح کرد: رهبری یکی از حافظان آثار تاریخی و طبیعی هستند و بیش از همه درباره این مسئله دغدغه خاطر دارند. رهبر معظم انقلاب یقینا مخالف با مسائل مذکور است و وظیفه خود می دانیم که از این باغ و موجودیت آن در قالب یک اثر ملی دفاع کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی البرز در خاتمه خاطر نشان داشت: پرونده شکایت بنیاد مستضعفان در دادگستری البرز تشکیل شده و تا کنون حکمی صادر نشده است.
تیتریک
.چاپ مطلب
شکایت خروج باغ سیب آثار ملی بنیاد مستضعفان
تعداد دفعات مشاهده شده : 542
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید