کد مطلب : 62645 / تاریخ ثبت : 1397/07/18 10:54

شورای شهر کرج باید از وزارت کشور اجازه بگیرد؟

گزینه هایی که رد می شوند

مخالفت وزیر کشور با گزینه سوم شهرداری کرج، شورای شهر را وارد فاز انتخاب گزینه چهارم کرد.

جلسه علنی شورای شهر کرج، امروز چهارشنبه 18 مهرماه با دستور تصمیم‌گیری در مورد موافقت و یا مخالفت با نظر وزارت کشور درباره مأموریت فرماندار کرج در شهرداری این کلانشهر تشکیل شد.

شورای شهر که از اواخر فروردین امسال و با استعفای اصغر نصیری با کلاف سردرگم انتخاب شهردار مواجه بوده است؛ پس از نصیری، مجید سریزدی و محمدرضا احمدی‌نژاد، سیروس شفقی، فرماندار فعلی کرج را به عنوان گزینه مورد نظر برای شهرداری این کلانشهر برگزید اما وزارت کشور با مأموریت شفقی در شهرداری مخالفت کرد.

در نهایت امروز شورای شهر کرج با اکثریت آراء نظر وزارت کشور را پذیرفت تا برای پنجمین بار در طول 13 ماه گذشته و چهارمین بار در طول هفت ماه گذشته وارد روند انتخاب شهردار شود.

رئیس شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه درخواست ملاقات با وزیر پیگیری شد، گفت: سیروس شفقی گزینه منتخب شورای شهر کرج برای تصدی کرسی شهرداری این کلان‌شهر خود شخصاً از این سمت انصراف نداده است و اعلام کرده که پیرو تصمیم شورای شهر است.

وی بیان کرد: امروز باید در مورد حکم وزارت کشور در خصوص مخالفت با مأموریت سیروس شفقی در سمت شهردار کرج تصمیم‌گیری کنیم و در سپس بر اساس این تصمیم مسیر را ادامه دهیم.

احد رسولی با اشاره به اینکه سیروس شفقی از سمت خود انصراف نداده است، گفت: بهتر می‌دانم بر مصوبه خود مبنی بر انتخاب وی به‌عنوان شهردار کرج اصرار کنیم.

عضو شورای شهر کرج: جای تأسف است که وزارت کشور نظر موافق خود درباره مصوبه شورای شهر کرج را ابلاغ نکرد
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه مهم‌ترین کار شورای شهر کرج انتخاب شهردار است، گفت: منتخب باید سه سال بر این کرسی تکیه زند و از طرفی یک سال گذشته را هم ازدست‌داده‌ایم، باید بیشتر برای این تصمیم وقت بگذاریم و دایره انتخاب گزینه‌ها برای این سمت را از پنج نفر بیشتر کنیم.

خلیلی اردکانی نیز با اشاره به اینکه با انتخاب سیروس شفقی در سمت شهردار کرج بهترین انتخاب را برای شهرداری اخذ کرده بودیم، گفت: جای تأسف و دلخوری است که چرا وزارت کشور نظر موافق خود در خصوص این مصوبه را ابلاغ نکرد.

عضو شورای شهر کرج ادامه داد: سرنوشت سه سال پیش روی شهر را باید تعیین کنیم و نمی‌توانیم طی یک روز این موضوع را حل کنیم.

رحیم خستو هم بابیان اینکه مخالف حکم و نظر وزارت کشور است، توضیح داد: طبق قوانین کشور نهادهای اجرایی نیاز است با شورای شهرها همکاری داشته و بر تصمیمات این پارلمان احترام بگذارند.

وی در ادامه گفت: تصمیمات و مصوبات شورای شهر کرج‌ با آرای موافق بیشتر اعضا که شامل حداقل ۹ تا ۱۰ رأی است انجام‌شده و انتظار داشتیم وزارت کشور بر این تصمیم حداکثری ما مبنی بر انتخاب شهردار کلان‌شهر کرج احترام بگذارد.

سخنگوی شورای شهر کرج افزود: امکان دیدار اعضای شورای شهر با وزیر کشور به‌راحتی فراهم نمی‌شود، کما اینکه بر این اساس درخواست این ملاقات حضوری ما با وزیر هم محقق نشد.

انتخاب شهردار در جلسه‌ای فوق العاده

وی توضیح داد: حق شورای شهر کرج در این میان‌ ضایع‌شده، حتی اگر تصمیم ما مبنی بر انتخاب شهردار کرج ‌را درست نمی‌دانستند باید اجازه می‌دادند که بعد از شروع کار شهردار جدید اگر مشکلی در اداره شهر و امور شهرداری پیش می‌آمد شورا خود پاسخگویی باشد.

فرج اله ایلیات نیز گفت: پنج نفر در این لیست هستند که ممکن است همگی امکان حضور در کرج و صحن شورا را نداشته باشند، بهتر است به دو گزینه نهایی برسیم و در ادامه طی فرصتی ۲۴ یا ۴۸ ساعته این گزینه‌ها بتوانند برنامه‌های خود را ارائه دهند.

به دنبال سخنان رئیس شورای شهر کرج رأی‌گیری در خصوص قبول یا رد نظر وزارت کشور انجام شد و طبق آن رد نامه وزارت کشور رأی آورد و شورای شهر وارد مرحله انتخاب شهردار شد.

به دنبال این تصمیم و طبق مذاکرات اعضای شورای شهر کرج مقرر شد روز شنبه آتی ساعت ۱۵ تا ۱۷ جلسه فوق‌العاده شورا در این خصوص برگزار شود و قبل از آن‌هم نامزدهای موردنظر در جلسه غیررسمی به ارائه برنامه‌های خود خواهند پرداخت.

.چاپ مطلب
شورای شهر کرج وزارت کشور انتخاب شهردار
تعداد دفعات مشاهده شده : 267
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید