کد مطلب : 62624 / تاریخ ثبت : 1397/07/17 10:10

حفظ محیط زیست با هشتگ به احترام زمین

یکی از بهترین اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر که اتفتق افتاد اجرای پویش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی بود که اثرات قابل ملاحظه‌ای را به جا گذاشت». که باعث شد طی تعطیلات تابستان 97 حجم آلودگی‌های به جا مانده از سفرها در استان البرز به میزان قابل ملاحظه کاهش یابد.

شاید این اعداد و ارقام کمی عجیب به‌نظر برسد، ولی برای بازیافت یک تکه شیشه در طبیعت 4000 سال زمان سپری می‌شود و به همین ترتیب برای بازیافت پلاستیک 100 تا 1000 سال، قوطی نوشابه 10 تا 100 سال، آدامس 5 سال، فیلتر سیگار 2 سال، روزنامه یک سال، پوست میوه 6 ماه و برای بازیافت کاغذ 3 ماه زمان لازم است تا طبیعت آن را بتواند در خود هضم کند.

این فرآیند بین برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی یک نگرانی جمعی را به وجود آورد تا هشتگ #به_احترام_زمین را ایجاد کنند. اوایل فصل تابستان کاربران با به اشتراک گذاشتن این هشتگ سعی کردند مردم را در سفرهای تابستانی آگاه کنند و از این طریق جلوی ریختن زباله در طبیعت را بگیرند. طولی نکشید که این هشتگ بین طیف گسترده‌ای از کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف رواج پیدا کرد و حتی بازخوردهای مدیران دولتی را هم به‌دنبال داشت.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز چندی پیش در این خصوص گفت: «با توجه به اینکه چرخه بازیافت پلاستیک در طبیعت بسیار طولانی است، امروزه شاهد انبوهی از مواد پلاستیکی در حاشیه شهرهای بزرگ و کوچک هستیم و هیچ کاری نمی‌توانیم برای آنها انجام دهیم.

یکی از بهترین اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر به ما کمک کرد اجرای پویش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی بود که اثرات قابل ملاحظه‌ای را به جا گذاشت». این طور که رسانه‌های خبری اعلام کردند، پویش #به_احترام_زمین باعث شد طی تعطیلات تابستان 97 حجم آلودگی‌های به جا مانده از سفرها در استان البرز به میزان قابل ملاحظه کاهش یابد.

اگرچه هم‌اکنون سفرهای تابستانی به پایان رسیده است، ولی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی با بازنشر #به_احترام_زمین همچنان تلاش می‌کنند محتوای مختلف را در این زمینه به اشتراک بگذارند و مردم را در مورد عواقب آلوده کردن محیط زیست آگاه کنند.

گفتنی است قبل از این پویش بسیاری از کاربران بر این باور بودند حداقل پوست میوه برای طبیعت مضر نیست ولی با بازنشر این هشتگ و مطالبی از این دست که برای بازیافت پرتغال 6 ماه، پوست موز 2 تا 10 روز و... زمان نیاز است فرهنگ‌سازی برای حفظ محیط زیست رواج پیدا کرده است.

میثم لطفی
.چاپ مطلب
حفظ محیط زیست هشتگ احترام زمین
تعداد دفعات مشاهده شده : 120
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید