کد مطلب : 62619 / تاریخ ثبت : 1397/07/16 14:30

حامد فرضی خبر داد:

تخصیص ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی جهت فعالیت های بخش آبخیزداری

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرزبا بیان این موضوع که، سهم استان البرز از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به دلیل ویژه گی های خاص خودباید ویژه دیده شود گفت: البرز دو سد استراتژیک کرج و طالقان را دارد که سهم بسزایی در تامین منابع آبی در بخش های مختلف کشاورزی ، شرب و صنعتی سه کلانشهر تهران کرج و قزوین را دارد، نگاه ویژه ای را در راستای کاهش مخاطرات سیل در استان البرز می طللبد

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، حامد فرضی صبح امروز دوشنبه (16 مهرماه)در یک نشست خبری با محور تشریح اقدامات آبخیزداری  از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اظهار کرد: فرهنگ جامع منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل گردد چرا که، منابع طبیعی متعلق به آحاد جامعه و مردم است و هر یک از ما سهم بسزایی درحفظ عرصه بی بدیل خداوندی که در اختیار ما قرار داده شده است داریم.

اعتبارات صندوق توسعه ملی در راستای هم افزایی تمامی بخش های منابع طبیعی با محوریت آبخیزداری ازمهم ترین موضوعات قابل گفتگو و بحث دراین  نشست خبری بود که فرضی  به آن اشاره داشت و افزود: همانطور که مستحضر هستید با دستور مقام معظم رهبری یک اتفاق نادر در کل کشور در طول 40 ساله انقلاب اتفاق افتاد با تخصیص  ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی جهت فعالیت های بخش آبخیزداری و دیگر بخش مرتبط با آن ( جنگلداری، بیابان، گشت و پایش ، فرسایش...)تحقق یافته تا بتوان عملیات تکمیلی را در راستای تکالیفی که در مجموعه منابع طبیعی صورت می گیرد، به انجام رساند و یک جمع بندی معقولی را بتوان در پایان فعالیت های منابع طبیعی در استان داشته باشیم.  

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرزبا بیان این موضوع که، سهم استان البرز از اعتبارات صندوق ذخیره ارزی به دلیل ویژه گی های خاص خودباید ویژه دیده شود گفت: البرز دو سد استراتژیک کرج و طالقان را دارد که سهم بسزایی در تامین منابع آبی در بخش های مختلف کشاورزی ، شرب و صنعتی سه کلانشهر تهران کرج و قزوین را دارد، نگاه ویژه ای را در راستای کاهش مخاطرات سیل در استان البرز می طللبد.

وی یکی از دغدغه های موجود در استان البرز را سیلاب های مخرب در فصول سال عنوان کرد و تصریح نمود: بطور معمول ما شاهد تجارب تلخ از وجود سیلاب ها در استان را شاهد می باشیم. قالب اقدامات ما در حوزه آبخیزداری بر محوریت توانمندسازی جوامع محلی از جمله روستاها در مقابل خطرات احتمالی از جمله سیل است تا در بالادست روستاها با مشارکت مردم  و با تکیه بر اعتبارات صندوق توسعه ملی اتفاقات خوبی رقم بخورد.

فرضی در بخش دیگری خاطرنشان کرد: آنچه شاخصه اجرای فعالیت های آبخیزداری را در استان نسبت به دیگر استان ها نمود می کند، بحث مشارکت و حضور مردم می باشد.قالب پروژه هایی که در سطح استان از محل  این اعتبار  صورت می گیرد، بر محوریت مشارکت بوده است . باور ما بر این است که، حضور مردم وهمراهی آنان در اجرای پروژه ها اثرات ملموس تری بجا خواهد گذاشت.

فرضی در ادامه تاکید نمود: اقدامات صندوق توسعه ملی بر مبنای اولویت بندی مناطق است که بر اساس آن تهیه طرح و انجام مطالعات لازم با تشکیل کارگروهی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز صورت گرفته است و بطور هفتگی و روزانه نتیجه این فعالیت ها بررسی می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز در ادامه به اهم موضوعاتی چون: سهم  استان البرزاز تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی، آمار و شناسایی مناطق حادثه خیز در استان ، تمهیدات لازم جهت آبشار سنج، تابیر لازم منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص بحث توسعه راه ها از جمله تهران_ شمال و همت، بیماری طاعون دامی و اثرات آن در دام های اهلی استان، تناسب تخصیص اعتبار با نیازهای استان، تمهیدات لازم در بحث جلوگیری از مخاطرات سیلاب در سطح استان، میزان تخصیص اعتبار استانی، تعامل با فدراسیون کوهنوردی در حفظ منابع طبیعی و آبخیزداری..... که از سوی خبرنگاران مطرح شد پرداخت.
وی عنوان کرد: ۲۰ حوزه آبخیز که جزو حوزه های بحرانی در استان البرز بوده اند شناسایی شده و با مشارکت مردم در این حوزه برای اجرای طرح های لازم در این بخش اقدام نمودیم که در این راستا سعی شد تا بحث تامین منابع مالی از سوی مردم در این طرح دیده نشود بلکه مهم تر ازآن حضورو مشارکت مردم مد نظر ما بوده است. اجرای طرح های بیولوژیک مانند درختکاری، کپه کاری، بذرکاری و غیره  از جمله مواردی بوده که  مردم احساس نیاز را در بحث پروژه های آبخیزداری داشته  و بر اساس نیاز خود گام برداشته اند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز ادامه داد: در این حوزه میزان آورده نزدیک به ۳۰ درصدی را در اجرای پروژه های منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری با سهم مشارکتی مردم داشته ایم که این کاری بسیار بزرگ و اتفاقی نادر در کشورمی باشد که مردم نیاز خود را برای اجرای طرح  های منابع طبیعی و آبخیزداری احساس نموده و به اهمیت موضوع واقف شده اند. این نقطه قوتی است که در حال تسری به دیگر بخش ها و شهرستان های استان البرز می باشد که امید این می رود اثر بخشی آن  دوچندان شود.  

شایان ذکر است :احصای نقشه نقاط بحرانی، تغذیه سفره های زیرزمینی آبیجهت مقابله با مخاطرات سیل، بحث گردشگری شهر طالقان و بوم گردی، کشت گیاهان دارویی در نهالستان کرج، آمایش سرزمین جهت اجرای پروژه های عمرانی، تامین  و بهبود پوشش گیاهی در بالادست امنه های جنوبی البرز، احیا و احصا آبشار سنج به جهت احیای منطقه گردشگری، عدم مشاهده بیمای طاعون در میان دام های اهلی، رسیدگی به وضعیت شترهای سرگردان در استان البرز.... از مهم ترین موضوعات مهمی بود که مهندس فرضی در خلال سخنان خود و به پیرو پرسش و پاسخ خبرنگاران به آنها اشاره داشت.
 
 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
منابع طبیعی اعتبارات ارزی صندوق توسعه البرز مشارکت فرضی
تعداد دفعات مشاهده شده : 292
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید