کد مطلب : 62192 / تاریخ ثبت : 1397/06/20 11:54

جامعه ایرانی در رویای شادی

کاهش نشاط اجتماعی زنگ خطری است که صدایش گوش خراش شده، به همین دلیل انتظار است مسئولان برای افزایش شادی فردی و اجتماعی با توجه به بحران‌های اقتصادی اخیر که موجب رخت بر بستن شادی بیش از گذشته از جامعه شده، فکری کنند

وقوع بیش از 200 نزاع خیابانی در تهران به صورت روزانه، 29هزار مراجعه به مراکز پزشکی اصفهان به دلیل صدمات ناشی از نزاع در 9ماه نخست سال گذشته، افزایش استرس، اعتیاد، خودکشی، قتل، اسیدپاشی، آزار جنسی و... از جمله دلایلی است که به نیاز جامعه به شادی و نشاط مطابق با آمارها و تحقیقات کارشناسان اذعان دارد.

بنابراین گزارش؛ در حالی شاعر می‌فرماید؛ برخیز و مخور غم جهان گذران/ بنشین و دمی به شادمانی گذران که این روزها نشاط اجتماعی جامعه ایرانی به دلایلی همچون شوک‌های ارزی و اقتصادی پایین‌ترین سطح خود را نسبت به چند سال اخیر تجربه می‌کند و شاهد خیل افسردگی‌ها و اضطراب‌های کنترل نشده هستیم.

به گفته کارشناسان گویا ایران در حوزه شادی رتبه ۱۱۴ را در رده‌بندی سازمان جهانی بهداشت دارد . آمار بالای مصرف مواد مخدر شادی‌آفرین و مشروبات الکلی، زنگ خطری برای این مسئله است، شادی‌های اجتماعی در حد ارتباط کلامی توقف کرده و تفریحات فردی غیرفعال مانند رفتن به مراکز خرید، رفتن به رستوران‌ها، پاساژگردی و گشتن در فضای مجازی تا حدی جای شادی اجتماعی را گرفته است. داشتن احساس محرومیت ناشی از بالاتر بودن خواسته‌ها از داشته‌ها از دیگر عوامل مهمی است که باید به دلایل کاهش نشاط در شهر افزود.

بنابراین باید هشدار داد کاهش نشاط اجتماعی در جامعه زنگ خطری است که صدایش بلند شده و برای حل این معضل باید هرچه سریع‌تر نسخه‌ای پیچیده شود. در این بین محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به این مهم که نشاط اجتماعی نیازی است که این روزها بیش از گذشته در جامعه احساس می‌شود، تاکید دارد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید: در شرایط فعلی برای افزایش نشاط عمومی، قبل از هر کاری باید این مقوله را باز تعریف کرد، بدین معنا که ابتدا مشخص شود تعریف ما از نشاط و شادابی در جامعه چیست و این شادابی دارای چه مولفه‌ها، شاخص‌ها و چارچوب‌هایی است، ضمن آنکه باید وظایف دستگاه‌ها در این بین شفاف‌سازی شود و تا زمانی که این مسائل مشخص نشود نمی‌توان تغییری در شرایط فعلی ایجاد کرد.

ضرورت برخورد قهری با مردم در رابطه با توسعه نشاط در جامعه

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه یکی از وظایف کمیسیون فرهنگی بازخوانی، شفاف‌سازی، تببین و تعریف این مسائل است، استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای توسعه نشاط و عدم برخورد قهری با آن‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار می‌داند و معتقد است باید این ظرفیت‌ها را هدایت کرد نه آنکه با آن‌ها مقابله شود.

اختصاص تنها 2درصد از سبد خانوار به تفریح برای جامعه جوان ایران بسیار ناگوار است

وی با تاکید بر اینکه اختصاص تنها 2درصد از سبد خانوار به تفریح و شادی برای جامعه جوان ایران بسیار ناگوار است و این رقم باید نجومی افزایش پیدا کند، اضافه می‌کند: در طول 40 سال گذشته ثابت شده رفتارها و تصمیمات جزیره‌ای با موازی‌کاری راه به جایی نمی‌برد بنابراین دستگاه‌ها باید به انسجام و هماهنگی و زبان مصالحه برسند تا شادی و نشاط در جامعه گسترش یابد.

بودجه فرهنگی کشور صرفا 7 دهم درصد کل بودجه کشور است

سعیدی همچنین قائل بر این است باید پذیرفت که در کشوری که بودجه فرهنگی آن صرفا 7 دهم درصد کل بودجه کشور است ، درصد یا صدم درصد بسیار ناچیزی از بودجه و انرژی برای مسائل تفریحی و شادی مردم باقی می‌ماند.

حاکمیت سنگی جلوی پای برگزارکنندگان برنامه‌های شاد خیابانی نیندازد

وی استقبال از رویدادهای فرهنگی خیابانی را به دلیل رایگان بودن بستری برای نشاط جمعی می‌داند و می‌افزاید: حمایت معنوی از مردم برای برگزاری این رویدادها کمترین کاری است که حاکمیت می‌تواند انجام دهد چراکه قرار نیست در اختیار آن‌ها بودجه قرار دهد بلکه تنها نباید سنگی جلوی پای‌شان بیندازند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در حالی که معتقد است تا زمانی که هزینه تفریحات کاهش پیدا نکند طرح‌های افزایش شادی در جامعه راه به جای نخواهند برد، تاکید دارد: باید امکانات ارگان‌هایی مانند شهرداری با هزینه‌های ناچیز در اختیار مردم قرار گیرند.

تخصیص اعتبار مناسب برای تفریح در فیش حقوق خانوارها

تخصیص بن تفریحات و اعتبار مناسب برای تفریح در فیش حقوق خانوارها از جمله راه‌های خروج از این معضل ازسوی این نماینده کمیسیون فرهنگی مطرح شد.

بنابراین گزارش؛ زمانی که جامعه‌ای از نشاط اجتماعی برخوردار باشد، رضایت از زندگی و سلامت روانی و اجتماعی افراد افزایش پیدا کرده و طبیعی است که به موازات آن آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش و انگیزه برای کار و تلاش افزایش می‌یابد در نتیجه چنین جامعه‌ای، مسیر پیشرفت و ترقی را طی خواهد کرد.

به همین دلیل این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین به نقل از احادیث ائمه اطهار، می‌گوید: در احادیث مختلفی آمده؛ انسانی که تفریح و استراحت نداشته باشد تعادل روانی خود را از دست می‌دهد چراکه این نیاز به صورت طبیعی در وجود تمامی انسان‌ها وجود دارد.

اما از آنجا که برخی از جامعه‌شناسان بر این عقیده‌اند که جامعه ایرانی به آن اندازه که باید شاد نیست و از نبود بسترهای لازم برای ابراز شادی عمومی رنج می‎برد یک عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی معتقد است تا زمانی که بستر نشاط در جامعه ایجاد نشود نزاع‌های خیابانی ادامه دارند.

"تا زمانی بسترهای نشاط و شادابی در جامعه افزایش نیابد معضلاتی همچون اختلالات روانی، خشم و نزاع خیابانی نیز وجود خواهد داشت" این تحلیلی است که روح‌الله بابایی صالح به خبرنگار خانه ملت از موضوع فوق ارائه می‌دهد و تاکید دارد: مسئولان باید یک بار برای همیشه تصمیم جدی برای افزایش نشاط اجتماعی آن در شرایط بسیار نامناسب اقتصادی کنونی که حال مردم را خراب‌تر از قبل کرده بگیرند.

مدیران ادارات دولتی در مقابل شادی و نشاط کارمندان خود مسئول هستند

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی معتقد است اگرچه افزایش نشاط اجتماعی مسئولان مشخصی دارد اما تمامی دستگاه‌ها در این مهم دخیل هستند. وی در ادامه به بیان مثالی در این خصوص می پردازد: به‌عنوان مثال دانشگاه‌ها و مدارس با ویژه برنامه‌های خود می‌توانند در این راستا قدم بردارند همچنین مدیران ادارات دولتی و خصوصی با نوع رفتار با کارمندان و پیدا کردن ایده‌های جذاب می‌توانند نیروهای خود را از رخوت و افسردگی و انواع بیماری‌ها دور کنند.

وی با اعلام این آمار که روزانه در شهر تهران برای 200 نزاع خیابانی تشکیل پرونده می‌شود، می‌افزاید: باید برای کنترل خشم در جامعه اقدامات بیشتری به غیر از دایر کردن کلینیک‌های کنترل خشم انجام داد به همین دلیل تلاش در راستای افزایش نشاط اجتماعی با در نظر گرفتن ناهنجاری‌های اجتماعی، اخلاقی، عرفی و... ضروری است.

تمامی 22دستگاه‌ دریافت‌کننده اعتبار فرهنگی در مقابل شادی مردم مسئول هستند

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس به نقش دستگاه‌های دولتی در افزایش شادی و نشاط اجتماعی اشاره می‌کند و می‌افزاید: در ایران 22 دستگاه اعتبار فرهنگی می‌گیرند و تمامی این دستگاه‌ها در مقابل شادی مردم مسئول هستند لذا باید بسترها را با توجه به نوع وظیفه و ماموریت محول شده به آن‌ها برای تحقق این مهم
آماده کنند و با برنامه‌ریزی مانع از هدر رفت اعتبار و سرمایه ملی شوند.

ایده برگزاری موسیقی خیابانی بسط داده شود/ پیش‌قدم شدن هنرمندان و عقب ماندن مسئولان

این گزارش می‌افزاید: همچنین علیرضا ابراهیمی عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در گفت‌وگو با خانه ملت شاد کردن مردم در شرایطی که بالا و پایین شدن قیمت دلار روح و روان آن‌ها را می‌ساید ضروری دانست و خواستار بسط دادن ایده برگزاری موسیقی خیابانی و دیگر برنامه‌های شادی‌آور شد.

نماینده مردم آذرشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی ابراهیمی ادامه می‌دهد: باتوجه به فشارهای اقتصادی و استرس‌هایی که در چند ماه‌ اخیر به مردم وارد شده، باید برای افزایش شادی و آرامش روحی جامعه قدم‌های محکم، بلند و متعددی برداشته شود تا سلامت روانی جامعه بیش از این دستخوش آسیب نشود؛ اما وظیفه این کار قبل از هنرمندان بر عهده متولیان فرهنگی است.

ضرورت شاد کردن مردم در شرایطی که بالا و پایین شدن قیمت دلار روح و روان آن‌ها را می‌ساید

وی با در حالی که اعتقاد دارد بهتر بود ایده شاد کردن مردم در شرایطی که بالا و پایین شدن قیمت دلار روح و روان آن‌ها را می‌ساید ازسوی دستگاه‌های متعدد فرهنگی بروز می‌کرد و آن‌ها ایده‌ای برای شادی مردم از خود به منصه ظهور می‌گذاشتند، می‌گوید: اگرچه باز هم هنرمندان در این کار پیش قدم بودند و مسئولان از آن‌ها عقب ماندند اما با این وجود حرکت در کنار هنرمندان و کمک به آن‌ها برای تحقق اهدافش مسئله‌ای است که از مسئولان انتظار رفته و باید این بار به خوبی از پس آن برآیند.

طبق این گزارش؛ ثابت شده است تفریحات سالم ارتباط مستقیمی با سبک زندگی دارد و تفریحات سالم می‌تواند تاثیر مستقیم بر سلامت روانی و اجتماعی اعضای خانواده داشته باشد، همچنین تفریح و اوقات فراغت می‌تواند منجر به کاهش آسیب‌های فردی و اجتماعی شود. تحقیقات نشان داده است که هرچه تفریحات سالم در درون جامعه مهیا باشد؛ پویایی و بالندگی بهداشت روانی بیشتر می‌شود.

و ابراهیمی در این خصوص تاکید دارد: گذاشتن امکانات همچون سالن یا فضاهای باز مناسب در اختیار هنرمندان برای برگزاری کنسرت‌های شاد و حفظ آرامش مردم و ارائه خدمات به آن‌ها و به رسمیت شناختن نشاط اجتماعی با هدف جلوگیری از ایجاد تفریحات ناسالم، حداقل انتظاری است که از مسئولان فرهنگی و شهری در تمامی استان‌ها می‌رود ضمن آنکه باید ایده برگزاری موسیقی خیابانی بسط داد.

نباید هنرمندان به لحاظ درآمدی متضرر شوند

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس تشویق هنرمندان برای همراهی بیشتر به این رفتار مناسب اجتماعی از دیگر وظایف دولت بر شمرد و قائل بر این است نباید هنرمندان به لحاظ درآمدی متضرر شوند تا اقدامی برای سلامتی جامعه صورت بگیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس که هنرمندان مسئول نشاط اجتماعی نمی‌داند، می‌افزاید: دولت باید برای تحقق این مهم صرفا از ظرفیت آن‌ها با رعایت حق و حقوق‌شان استفاده کنند نه آنکه بهره‌برداری‌های خود را از این حرکت داشته باشند.

سخن آخر... شاد زی که جهان نیست جز فسانه و باد

به‌یقین عوامل بسیاری بر گسترس نشاط اجتماعی تاثیرگذارند که مهمترین آن‌ها توسعه رفاه اقتصادی است، درواقع مادامی که در راستای تقویت شاخص‌های موثر بر رفاه عمومی و افزایش و تقویت شادی فردی و اجتماعی مانند افزایش اشتغال، کم‌کردن بیکاری، تقویت امنیت شغلی برنامه‌ریزی نشود نمی‌توان در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و مشکلات رفتاری و دیگر خطرهای ایجاد شده در جامعه امید داشت.
خانه ملت
.چاپ مطلب
جامعه ایرانی رویای شادی
تعداد دفعات مشاهده شده : 290
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید