کد مطلب : 62183 / تاریخ ثبت : 1397/06/20 09:53

خوانساری :

۷ میلیون تن کالا در بنادر کشور بلاتکلیف مانده است

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در حال حاضر ۱۳۹ هزار کانتینر با ۷ میلیون تن بار در گمرکات کشور به دلیل صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مختلف بلاتکلیف مانده است

هفت میلیون تن کالا در بنادر کشور بلاتکلیف مانده استبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد: از تاریخ 97.1.21 تا 97.5.22 بیش از 33 بخشنامه در مورد مسائل ارزی ابلاغ شد و به دنبال آن گمرک مجبور شد دستورالعمل‌های زیادی صادر کند. این امر باعث شد تا فعالان اقتصادی دچار سردرگمی شوند و عدم قطعیت در تصمیم‌گیری‌ها باعث شده کلاف سردرگمی برای فعالان اقتصادی به وجود بیاید.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اعتراض 200 نفر از فعالان اقتصادی در هفته گذشته مقابل اتاق بازرگانی تهران،‌گفت: عمده دلیل اعتراض این فعالان بخشنامه ( 97.5.16) که یک مرتبه بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای اعلام کرد کسانیکه از ارز 4200 تومانی استفاده کرده‌اند باید مابه‌التفاوت بپردازند، تصمیم ناجوانمردانه‌ای بود.

وی ادامه داد: این بخشنامه در حالی ابلاغ شد که در فروردین‌ماه دولت اعلام کرد قیمت ارز 4200 تومان و تک‌نرخی است و هر کس به هر اندازه‌ای که بخواهد به آن ارز می‌دهیم، اما بخشنامه 96.5.16 که همان بخشنامه در مورد پرداخت مابه‌التفاوت ارزی بود، مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این فعالان یا مواد اولیه وارد کرده‌اند و یا کالاهای تولیدی خود را پیش‌فروش کرده‌اند، بنابراین پرداخت مابه‌التفاوت برای آنها کار ساده‌ای نیست.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد:‌ اگر چه در بخشنامه اصلاحاتی صورت گرفته، اما کماکان مشکلات باقی است.

خوانساری همچنین به اقلامی که در گمرکات مانده و ترخیص نشده، اشاره کرد و گفت: 139 هزار کانتینر در بنادر ما بلاتکلیف مانده که این تعداد معادل 7 میلیون تن است که تنها 2.5 میلیون تن آن کالای اساسی است.

وی افزود: این موضوع بر اثر ابلاغ دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مختلف صورت گرفته است و با توجه به مسائل پیش آمده روزی نیست که ما نشنویم که یک کارخانه در حال تعطیل شدن است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه با اشاره به سایر مشکلات تصریح کرد: سامانه نیما هم یکی دیگر از مشکلات فعالان اقتصادی است و یک فعال اقتصادی برای گشایش اعتبار باید 16 فرآیند را طی کند، بنابراین به طور عادی برای عبور از این سامانه 2 تا 3 ماه زمان لازم است تا یک گشایش اعتبار انجام شود.

وی افزود: قطعا اگر با همین روش پیش رویم، در ماه‌های آینده با قحطی و کمبود مواد اولیه روبه‌رو می‌شویم.
بنگاه‌های تجاری و بخش خصوصی جرئت واردات ندارند

خوانساری گفت: بنگاه‌های تجاری و بخش خصوصی جرئت واردات ندارند، زیرا نمی‌دانند فردا چه اتفاقی خواهد افتاد و چه بخشنامه‌ای صادر خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: کارخانه‌های تولیدی عمدتاً نگران تأمین مواد اولیه هستند، بنابراین خواهش ما از دولت این است که دستگاه مسئولی را معرفی کند تا مشکلات به آنها منتقل شود. در حال حاضر 12 دستگاه به عنوان مسئول و تصمیم‌گیر وجود دارد، در حالیکه حتی یک دستگاه هم پاسخگو نیست.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه هیأت دولت،‌گفت: ایشان اشارات خوبی در مورد بخش خصوصی داشتند و به هیأت دولت اعلام کردند که از نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی استفاده کنند، ایشان حرف دل ما را زدند، بنابر این در همین جا می‌خواهم از مقام معظم رهبری تشکر کنم و بگویم که صحبت‌های ایشان باید فصل‌الخطاب باشد.
.چاپ مطلب
کالا بنادر کشور بلاتکلیف
تعداد دفعات مشاهده شده : 119
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید