کد مطلب : 62180 / تاریخ ثبت : 1397/06/20 09:38

انتقال آب سد طالقان به کرج مرهمی بر درد کم آبی کرج

چند سالی است در البرز و به ویژه در شهرستان کرج تغییرات اقلیمی، مصرف بی رویه آب در حوزه کشاورزی، افت سفره های زیرزمینی و همچنین افزایش بی حساب جمعیت، مشکل کم آبی یکی از معضلات مهم شهری شده

طرح انتقال آب سد طالقان به کرج و شهرهای تابعه با هدف بهبود کیفیت آب آشامیدنی کرج و همچنین جبران کمبود آب در برخی مناطق مانند کمالشهر ومهرشهرکه با چالش بیشتری در زمینه کمبود آب مواجه بودند از سال 85 در دستور کار شرکت آب وفاضلاب البرز قرار گرفت و اکنون با اجرای10 کیلومتر لوله گذاری واعتبار 12میلیاردتومانی به بهره برداری رسید.

علاوه بر سختی شهروندان برخی مناطق در نتیجه قطعی های مقطعی آب، مسئولیت نهادهای متولی را دوچندان کرده است. شرکت آب وفاضلاب به عنوان متولی امر برای رفع این معضل طرح های مختلفی را برای تامین آب شرب مورد نیاز شهروندان اجرا می کند.

مشکل قطعی و افت فشار در کمالشهر کمتر شده است

یکی از شهروندان منطقه کمالشهر می گوید: ساکنان این منطقه در 3 سال گذشته با مشک کمبود آب مواجه هستند و در برخی ایام تابستان ساعت های طولانی قطعی آب داشتیم.

«ملیحه دربندی» می افزاید: این مشکل بیشتر از اواخر بهار شروع می شد و تا پاییز ادامه داشت و در گرمای تابستان شرایط را برای مردم سخت کرده بود.

دربندی با بیان اینکه اهالی برای حل مشکل بارها به شرکت آب و فاضلاب منطقه مراجعه کرده بودند می گوید: این اواخر مشکل تا حدود زیادی برطرف شده بود و فقط در تابستان که مشکل قطعی برق در همه مناطق وجود داشت ومنجر به قطعی آب هم می شد در کمالشهر هم این مشکل وجود داشت که خوشبختانه با اتمام خاموشی ها مشکل قطعی و افت فشار آب خیلی کمتر شده است.
انتقال آب سد طالقان به کرج مرهمی بر درد کم آبی کرج/آخرین نقطه ارتباطی و اتصال آبرسانی اجرا شد/مناطقی برای تامین آب به حوزه آبفا اضافه می شوند

افت فشار آب مشکل همیشگی مهرشهر

شهروندی از مهرشهر کرج نیز با با بیان این که 2 سال گذشته با مشکلات زیادی در زمینه قطعی آب مواجه هستند می گوید: اگر قطعی آب هم نداشته باشیم افت فشار همیشگی است.

«خسرو ملکی» می گوید: این منطقه به عنوان یکی از مناطق مرفه کرج عنوان می شود اما بیشتر مواقع از اصلی ترین موارد که یکی از آنها آب است محروم است.

ملکی می افزاید: هر روز به ساخت و ساز در این منطقه و درنتیجه جمعیت افزوده می شود. اگر مشکل کمبود آب داریم و نیاز همین تعداد شهروند قابل تامین نیست چرا مجوز ساخت وافزایش جمعیت در منطقه داده می شود.

جزئیات طرح انتقال آب سد طالقان به کرج

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب البرز با بیان این که طرح آبرسانی به کلانشهر کرج در قالب طرح افزایش برداشت آب از سد طالقان شامل احداث 10 کیلومتر خط انتقال به قطرهای 400 تا 900 میلیمتر از مهرماه 95 در حال اجرا بوده می گوید: این طرح با صرف اعتباری حدود 12میلیارد تومان اکنون به بهره برداری رسید.

«غلامرضا رضایی فر» با اشاره به میزان انتقال آب این شبکه که حدود300 لیتر برثانیه است می افزاید: در مجموع اکنون آب شرب شهرهای استان از طریق حدود 400 چاه عمیق و همچنین سدهای امیر کبیر و طالقان تامین می شود.

رضایی فر در پاسخ به شهروندان مهرشهر و کمالشهردرباره مشکل کمبود آب در مناطق کمالشهر ومهرشهر به ویژه در فصل گرما می گوید: با اجرای این شبکه و همچنین اختلاط آب‌های سطحی با چاه‌های تامین کننده، ساکنان این مناطق از آب کیفیت بالاتری برخوردار می‌شوند.

وی اضافه می کند: علاوه بر این مناطق مشکل کمبود آب در دیگرمناطق نیز مرتفع می شود اما ضرورت دارد شهروندان در مصرف آب با صرفه جویی و دقت بیشتر در به حداقل رساندن مشکل کمبود آب در آینده همکاری کنند.

آخرین نقطه ارتباطی و اتصال آبرسانی اجرا می شود

مدیر آبفای شهرستان کرج می گوید: به منظور دسترسی بیشتر به منابع مطمئن تامین آب شرب پس از کسب مجوز از مقامات بالادست شرکت آب وفاضلاب البرز موفق شد سهمیه بیشتری را برای برداشت آب از سد طالقان برای استان اختصاص دهد.

«شهرام حافظ» می افزاید: اجرای زیرساخت های این کار از سال95 کلید خورد و در آخرین مرحله حدود4هزارو700متر خطوط لوله به قطرهای 800،700 و900 میلیمتر برای انتقال آب به سایر خطوط وافزایش ظرفیت آن انجام شد.

حافظ با بیان این که بخش بزرگ این طرح توسط پرسنل زحمت کش شرکت آب وفاضلاب انجام شد اضافه می کند: بخشی از کار هم توسط پیمانکاران و همچنین هماهنگی و همکاری شهرداری کرج و راهنمایی و رانندگی استان انجام شد.

وی می گوید: در اجرای این طرح فرماندار کرج حمایت های خوبی داشت که در روند اجرای طرح نقش داشت.

حافظ می گوید: 12 شهریور آخرین نقطه ارتباطی و اتصال آبرسانی این شبکه انجام و وارد مدار می شود و مردم کرج از تامین آب بیشتری برخوردار می شوند و در کاهش مشکل افت فشار آب سایر مناطق نیز تاثیر خواهد داشت.

مناطقی برای تامین آب به حوزه آبفا اضافه می شوند

مدیر آبفا شهرستان کرج در پاسخ به این پرسش که اتصال این شبکه چند درصد از مشکل کمبود آب را حل خواهد کرد می گوید: در این زمینه نمی توان میزان یا درصد عنوان کرد، مناطقی مانند سهرابیه، بوستان پارس و شهرک بهاران محمدشهر و همچنین دهقان ویلا که تاکنون توسط آبرسانی خصوصی تامین آب می شدند و تحت پوشش آبفا نبودند اکنون متقاضی استفاده از آب شهری هستند. در این زمینه باید بررسی و زیرساخت های لازم اجرا شود.

حافظ می افزاید: پارامتر دوم گرمای هوا و میزان بارش است که در این قضیه تاثیرگذار است در صورت مناسب بودن این شرایط با مشکل مواجه نخواهیم بود اما در صورتی که گرمای هوا و بارش از حالت تعادل خارج شود در شرایط تامین آب نقش خواهند داشت و شاید در شرایطی هم مجبور شویم به مناطقی که از آب طالقان تامین می شوند از چاه های مهرشهر و کمالشهر آبرسانی کنیم. پس با درنظر گرفتن این موارد نمی توان از وضعیت قطعی و چگونگی تامین آب در آینده گفت.
خدیجه ستارزاده
.چاپ مطلب
انتقال آب سد طالقان کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 93
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید