کد مطلب : 61800 / تاریخ ثبت : 1397/05/21 09:36

آتش‎سوزی هورالعظیم موضوعی امنیتی شده است

هورالعظیم بیش از یک ماه است که در آتش می‌سوزد . باتوجه به اینکه این آتش‌سوزی عظیم یکبار اطفا شده است ولی مجددا حریق در بخش عراقی این تالاب شعله‌ور شده است ، همین موضوع به عمدی بودن این آتش‌سوزی قوت بخشیده

 در شبکه‌های اجتماعی شهروندان ایرانی و به‌خصوص خوزستانی‌ها که حالا به‌غیر از پدیده گرد و غبار نگرانی محیط زیستی دیگری برایشان به وجود آمده است به این موضوع واکنش نشان داده‌اند و ادعا دارند چون ایران دیگر   آب و برق به عراق منتقل نمی کند  آنها هم دست به این آتش‌سوزی وحشت‌ناک زده‌اند تا دودش به چشم ایرانی‌ها برود.

 البته تاکنون نه از سوی مسئولان ایرانی و نه از سوی مسئولان عراقی در این باره این ادعا واکنش جدی که بتوان به آن اتکا کرد ابراز نشده است  ولی با این وجود عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها با اشاره به این آتش‌سوزی‌ها گفته بود: «بی‌تردید صد در صد این آتش‌سوزی‌ عمدی بوده است و مردم هویزه، سوسنگرد و اهواز باید امروز قربانی‌های آتش‌سوزی‌های عراق باشند.»

باتوجه به سخنان کلانتری حالا مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان به خبرنگار برنا می‌گوید که به دلیل اینکه هنوز نتوانسته‌ایم برای تحقیقات در مورد علت حریق وارد خاک عراق شویم و مسئولان این کشور هم تاکنون همکاری لازم را انجام نداده‌اند نمی‌توان به یقین گفت که این آتش‌سوزی عمدی بوده است.

کیومرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در مورد آخرین وضعیت آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم و اینکه این حریق تا چه میزان می‎تواند عمدی باشد، به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: حریق هورالعظیم در حال خاموش شدن است. باتوجه به اینکه آتش‌سوزی در سرزمین ما رخ نداده است و همچنین به دلیل اینکه نمی‌توانیم اطلاعاتی در این خصوص به دست آوریم و دوربینی هم برای مانیتور کردن وضعیت در دست نیست به طور یقین نمی‌توان گفت که این آتش‌سوزی عمدی بوده است.

وی در جواب به این سوال که آیا این آتش‌سوزی را می‌توان به اختلافات اخیر بین دو کشور مربوط دانست، ادامه داد: ما نباید به این موضوعات در رسانه‌ها دامن بزنیم زیرا این موضوع امنیتی محسوب می‌شود در هر شرایط برای خاموش کردن این حریق نیاز به همکاری دولت عراق داریم و این موضوع در حال مدیریت شدن است.

وی در مورد تعامل بین دو کشور برای خاموش کردن این بحران زیست محیطی خاطرنشان کرد: برای خاموش شدن کامل حریق هورالعظیم در حال رایزنی‌های لازم با کشور عراق هستیم تا بتوانیم این آتش را به صورت کامل خاموش کنیم.»

.چاپ مطلب
آتش‎سوزی هورالعظیم موضوعی امنیتی
تعداد دفعات مشاهده شده : 128
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید