کد مطلب : 61794 / تاریخ ثبت : 1397/05/21 13:35

درد اجتماعی با بی هماهنگی درمان نمی شود؛

کرجِ بی سرپناه برای بیرون خوابان

کلانشهر کرج با وجود مهاجرت های بی رویه، وجود 4 زندان، آسیب های اجتماعی گسترده ودیگر کاستی ها در زمینه آمار بیرون خوابی بعد از تهران رتبه دوم را دارد

دیدن تصویر معتادان و بیرون خواب هایی که بنا به دلایل مختلف به خواب و زندگی در گوشه وکنار شهر مجبور شده و سرما و گرما را در بدترین شرایط می گذرانند یکی از تصاویر ناخوشایندی است که دل هر بیننده ای را می آزارد.

 هر چند وقت یک بار طرح های ضربتی و اقدامات جزیره ای دیگری برای جمع آوری و ساماندهی آنها انجام می شود اما به دلیل نبود مدیریت واحد و هماهنگ این درد اجتماعی تاکنون درمان نشده و هم چنان افراد بیرون خواب را از روی پل های عابر پیاده شهر گرفته تا زمین ها و خانه های متروکه و... می بینیم.

چند روز قبل اولین سرپناه شبانه برای افراد آسیب دیده «در منطقه سهرابیه کرج»راه اندازی شد.این سرپناه با همت بخش خصوص و همکاری بهزیستی البرز با هدف کاهش آسیب برای خدمات دهی به این افراد راه اندازی شد اما آنچه مسلم است با وجود تعداد بالای بیرون خواب های آسیب دیده در کرج خدمات دهی در این سرپناه شبانه وهمچنین راه اندازی مراکز مشابه دیگر که از ضروریات کاهش آسیب در شهر است همت و همکاری مسئولان و همچنین خیران را می طلبد.

یکی از افرادی که در این سرپناه شبانه پناه گرفته چشمانش به سقف دوخته شده وگویی گذشته خود را در آن مرور می کند. سقفی که اکنون تنها سرپناه او پس از 48 سال زندگی است.

تنها سرپناه وخانه امید من

«فرهاد کدیور» با نگاهی به اطراف و اشخاصی که دوروبرش هستند با صدایی آهسته تر می گوید: با آلوده شدن به مواد و اعتیاد، جوانی و زندگی خود را به نابودی کشاندم. با وجود تلاش های همسرم و رفتن چند باره به مرکز ترک اعتیاد اما باز هم به پله اول برمی گشتم.

کدیور می افزاید: دیگر شرایطم به حدی وخیم شد که همسرم طلاق گرفت و فرزندانم را هم با خود برد و من ماندم و خیابان گردی و زندگی در پارک و خانه های خرابه.

وی می گوید: بعد از آخرین ترک مواد از اواخر اردیبهشت به این سرپناه شبانه آمدم. استحمام و نظافت،خوراک و امور دیگر رادر این سرپناه که اکنون تنها خانه و امید من شده می گذرانم و روزها در کوچه وخیابان می گردم.اما بیکاری مشکل بزرگتر من است. شاید با شروع به کار بتوانم دوباره زندگی سابقم را داشته باشم.

پای صحبت مدیر سرپناه شبانه

مدیر این سرپناه شبانه درباره انگیزه اش برای راه اندازی این مرکزمی گوید: با توجه به اینکه کار تخصصی من در حوزه درمان اعتیاد است و پیشتر از این مدیریت گرمخانه شهرداری کرج با من بود و همچنین با توجه به حساسیتی که نسبت به افراد بیرون خواب و نیروی کار داشتم و احساس می کردم در زمینه پیشگیری آن طور که باید اقدامات لازم انجام نمی شود، به منظور کاهش آسیب آسیب آسبرای راه اندازی یک سرپناه شبانه اقدام کردم.

«جاوید کوهی» می افزاید: این سرپناه که در منطقه سهرابیه کرج راه اندازی شده با توجه به وضعیت نابسامان در این منطقه از کرج واطراف آن است که آق تپه و قزلحصار را هم پوشش می دهد. در هر صورت این کارتن خواب به این مرحله از زندگی رسیده اند و آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم آسیب های آنها را کمتر کنیم . در صورت حمایت بهزیستی و طبق صحبت هایی که شده هدف این است که این پایگاه یک مرکز کاهش آسیب برای افراد آسیب دیده وخانواده های آنها باشد و خدماتی مانند مشاوره، آموزش، برگزاری کلاس برای خانواده ها وگروه هدف، آزمایشات پیشگیرانه مانند اچ آی وی وهپاتیت و در نهایت ارتقای وضعیت آنهاست.

ضرورت ورود خیران ومسئولان برای کمک رسانی هدفمند

کوهی با بیان اینکه برای راه اندازی اولیه این سرپناه 50 میلیون تومان سرمایه گذاری شده و اکنون ظرفیت 30 نفر را دارد می افزاید: این هزینه منهای هزینه های جاری مانند اجاره محل، پوشاک وخوراک است وبرای راه اندازی آن سازمان بهزیستی استان مبلغی کمک نقدی داشته اما هزینه های جاری فعلی از هزینه های شخصی وکمک های تعدادی از دوستان انجام می شود که برای خدمات دهی مناسب به این افراد و همچنین درنظرگرفتن شرایط و تعدد افراد آسیب دیده در این منطقه دست یاری به سوی خیران و نهاد ها دراز می کنیم تا بتوانیم با کمک رسانی هدفمند در زمینه اشتغال آنها و...ارتقای زندگی آنها اقدام کنیم.

وی بیان می کند:این مکان سرپناهی برای معتادان و افرادی که ترک کرده و جایی برای زندگی ندارند است و بیشتر مراجعه کنندگان فعلی ما کسانی هستند که ترک کرده اما شغل ومحل سکونت ندارند و رها شده اند و نیاز به حمایت شغلی دارند.

کوهی اضافه می کند: نیاز است برای اشتغال زایی این افراد یک کارگاه راه اندلازی شود و بتوانیم به عنوان مکمل سایر نیازات آنها را هم تامین کنیم.

خدمات دهی برای کاهش آسیب ها در جامعه

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی البرز می گوید: افرادی که به دلیل اعتیاد به مرحله ای رسیده اند که از سوی خانواده و جامعه طرد شده و به علت میزان مصرف بالای مواد به کارتن خواب تبدیل شده اند را باید به منظور کاهش آسیب هایشان حمایت وساماندهی کرد تا برای جامعه وسایر مردم مشکلاتی نداشته باشند.

« مژگان رضازاده» می افزاید: این افراد به صورت محافظت شده در مراکز کاهش آسیب به دوصورت روزانه و شبانه نگه داری می شوند و به آنها خدمات داده می شود. مراکز روزانه به عنوان مراکز گذر از آسیب و با عنوان« وی آی سی» خدمات می دهند و مراکز شبانه نیز با عنوان«شلپر» در کاهش آسیب این افراد فعالیت می کنند.

رضازاده می گوید: با توجه به اینکه این افراد اشخاصی نیستند که ترک کنند پس برای پیشگیری از گسترش آسیب ها مجبور به کنترل آن هستیم به همین منظور در مراکز روزانه خدمات کاهش آسیب شامل کلاس های آموزشی، یک وعده غذای گرم، آموزش پیشگیری از رفتارهای پرخطرمانند اچ آی وی، هپاتیت و ... وهمچنین بسته های کاهش آسیب مانند سرنگ یکبار مصرف و وسایل ضدبارداری برای خانم ها ارائه می شود. درهر فصل یک دست لباس مناسب و امکان استحمام روزانه در این مراکز وجود دارد و همه روزه از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر خدمات می دهند.

وی می افزاید: در سرپناه شبانه یا شلتر نیز خدماتی مشابه مراکز روزانه به معتادان و بی خوانمان ها داده می دهد که این افراد در شب نیز سرپناه داشته وبتوانند از این خدمات استفاده کنند.

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی البرز اظهار می کند: وجود این مراکز باعث می شود بتوانیم با داشتن اطلاعات وآمار از کارتن خواب ها کنترل بیشتری داشته باشیم واز تلفات این افراد و یا شیوع بیماری و... را کنترل کنیم.

رضا زاده می گوید: با داشتن بانک اطلاعاتی این افراد و شناسایی پاتوق آنها تیم های سیار ما نسبت به جمع آوری سرنگ های آلوده و... اعزام می شوند تا از بروز خطر در محله ها جلوگیری شود و در صورت داشتن زخم ونیاز آنها پانسمان و رسیدگی شود.

مراکز روزانه و شبانه کاهش آسیب در البرز

وی با بیان اینکه اکنون 4 مرکز روزانه در شهرک اسکویی فردیس، ملک آباد ساوجبلاغ، ،کلاک کرج وماهدشت وجود دارد می افزاید: این مراکز برای آقایان است اما در صورت مراجعه بانوان هم خدمات می دهند و به زودی در شهر کرج هم یک مرکز روزانه راه اندازی می شود.

رضازاده اضافه می کند: یک سرپناه شبانه برای مردان در منطقه اسکویی فردیس ویک شلتر زنانه در ملک آباد و سومین سرپناه شبانه نیز به تازگی در سهرابیه کرج راه اندازی شد و چهارمین سرپناه شبانه استان نیز در ماهدشت در حال راه اندازی است.

وی با اشاره به این که البرز به دلیل شاهراه مواصلاتی بودن وهمجواری با پایتخت بیشترین آمار کارتن خوابی را دارد می افزاید: به منظور کنترل و کاهش آسیب ها نیاز به تعداد بیشتری از این مراکز روزانه وشبانه داریم.

مسکن ها درمان قطعی کارتن خوابی نیستند

یک جامعه شناس می گوید: با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات مالی که امروزه بسیاری از افراد درگیر آن هستند با مراجعه به برخی از محلات کرج شاهد افراد بی آزاری هستیم که برای کار کردن به این کلانشهر آمده‌اند و به خاطر پیدا نکردن کار و نداشتن پولی کافی برای غذا و جایی برای خواب به ناچار مجبورند شب را تا صبح در خیابان‌ها سپری کنند. بعضی از آنها هم افراد معتادی هستند که جایی برای ماندن ندارند و از طرف خانواده طرد شده و به دل شهر پناه آوردند.

صدیقه ملکی می افزاید: این معضل، دردی است که درمان آن با همکاری دستگاه‌های مسئول درنهاد عمومی همچون شهرداری، بهزیستی ودستگاه‌های دولتی از یک طرف و همکاری موثر مردم و سازمان مردم نهاد میسر می شود. معضل اجتماعی کارتن خوابی علاوه بر اینکه چهره نامناسب را درشهر ها ایجاد می کند باعث آسیب‌های جدی اجتماعی به دیگر افراد نیز خواهد بود که اگر به درستی کنترل و ساماندهی نشود باید منتظر تبعات بدتری باشیم .

وی بیان می کند: اینکه تاکنون یک سازمان مطلق مسئولیت کارتن خوابان را بر عهده نگرفته و هر چند شهرداری با ایجاد گرمخانه‌هایی برای آنها و سازمان بهزیستی با راه اندازی مراکز روزانه و شبانه نگهداری آنها و اختصاص مدد کاران اجتماعی متخصص در ساماندهی کارتن‌ خواب‌ها نقش به سزایی داشته و بتوانند زمینه را برای بازگشت بسیاری از آنها به خانواده‌ها فراهم کنند اما جزیره ای عمل کردن آنها تاکنون نتیجه ای را که باید نداشته و پراختن به این موضوع همکاری همه جانبه و عزم جدی بین دیگر نهادهای مسئول را می طلبد.

ملکی در ادامه می گوید: در این بینبسیاری از خانم‌ها نیز به علت نابسامانی اوضاع معیشتی و نداشتن درآمد مالی گرفتار این معضل می‌شوند و متاسفانه رشد اعتیاد در آن ها نیز بیشتر است و به علت جنسیت خود بیشتر در معرض خطر و حوادث قرار می‌گیرند.

این جامعه شناس تاکید می کند: کلانشهر کرج که دروازه ای باز برای ورود مهاجران بیشماری بوده در این مقوله نیز مانند دیگر آسیب ها در رتبه بالایی قرار دارد و به گفته مسئولان هیچ امیدی برای بازگشت و ترک معتادان آن وجود ندارد و تنها راه باقی مانده جلوگیری از مخاطرات و آسیب این پدیده است که مسئولان بهزیستی با ایجاد مراکزی برای خدمات دهی به آنها و رسیدگی به موارد بهداشتی سعی در جلوگیری از گسترش این آسیل دارند. اما به طور قطع ضرورت دارد نهادهایمربوطه مانند سازمان بهزیستی، شهرداری کرج، شورای اسلامی و نمایندگان مجلس، همه باید دست به دست دهند و با همکاری با یکدیگر فکری به حال کارتن خوابان کنند و تنها درمان و مُسکن موقتی ارائه ندهند و این مشکل را ریشه کن کنند.
خدیجه ستارزاده
.چاپ مطلب
کرجِ کارتن خوابان
تعداد دفعات مشاهده شده : 278
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید