کد مطلب : 61781 / تاریخ ثبت : 1397/05/20 09:20

خرید سربازی در سال 97 (شرایط، قیمت و نحوه پرداخت)

خرید خدمت سربازی در سال ۹۷ با توجه به تبصره ۱۱ قانون بودجه برای افرادی که بیش از ۸ سال غیبت دارند امکان پذیر است. قیمت خرید سربازی در سال ۹۷ دو الی سه برابر قیمت سال ۹۶ است

 خدمت سربازی یکی از موضوعاتی است که تقریباً همه جوانان با آن سر وکار پیدا کرده‌اند. عده‌ای فارغ از مکان و زمان در یگان‌های مختلف، برخی با استفاده از معافیت‌های پزشکی و کفالت و دسته‌ای دیگر این روزها با پول کارت خدمت سربازی را دریافت می‌کنند.

شرایط خرید خدمت در سال ۹۷

از سال ۱۳۹۴ تبصره‌ای به بودجه آمد که شرایطی را برای مشمولان غایب فراهم آورده و در راستای اجرای آن تعداد زیادی از غایبان می‌توانستند بر اساس مفاد آن نسبت به پرداخت جریمه اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند. بعد از اجرای این قانون در این سال، اجرای آن در سال جاری نیز در چند مرحله مورد بحث قرار گرفت، ولی در نهایت تبصره مربوطه با لایحه بودجه سال جاری به مجلس رفت، مصوب و در قالب تبصره (۱۱) قانون بودجه امسال به اجرا در آمد.

تبصره ۱۱ در قانون بودجه
بند الف) به منظور تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر و مواردی که پرداخت خسارات بر عهده بیت‌المال یا دولت می‌باشد، وزارت دادگستری مجاز است با تصویب هیات نظارت حداکثر تا ۵۰ درصد از مازاد منابع درآمد سالانه با احتساب هزینه صندوق تامین خسارت‌های بدنی موضوع بندهای(ه) و (و) ماده ۱۱ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب ۱۳۸۷/۴/۱۶ و احکام جایگزین آن و قوانین بعدی را از محل اعتبارات ردیف ۴۶-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون دریافت و هزینه کند.

مدیرعامل صندوق مزبور مکلف است با اعلام وزیر دادگستری مبلغ یادشده را به نسبت در مقاطع سه ماهه در اختیار وزارت دادگستری قرار دهد.

بند ب) به دولت اجازه داده می‌شود تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از ۸ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت معاف کند.

تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف ۱۵۰۱۲۸ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال در قالب ردیف ۱۳۲-۵۳۰۰۰۰ به صورت مساوی به ردیف‌های ذیربط تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقت‌نامه متبادله با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هزینه می‌شود. و اما هزینه پرداختی در سال ۱۳۹۷ چقدر است؟
 
قیمت خرید خدمت سربازی در سال ۹۷
در حالی‌که دولت برای سال ۹۷ همان قیمت‌های مصوب سال ۹۶ را پیشنهاد داده بود، نمایندگان مجلس این قیمت‌ها را ۲ تا ۳ برابر افزایش دادند.

در همین ارتباط محمد خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مصوب شد تا قیمت خرید خدمت سربازی برای افراد دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم و لیسانس دو برابر شود. وی همچنین افزود، قیمت خرید خدمت سربازی افراد دارای مدارک فوق لیسانس تا دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر، سه برابر شد.

قیمت‌های مربوط به سال ۹۶ مورد انتقاد بسیاری از غایبان و متولیان این امر قرار گرفته بود که با این مصوبات جدید قطعاً انتقادات از آن بیشتر خواهد شد. سال ۹۷ را می‌توان سال شکفتن قیمت‌ها دانست.
 
 
مدرک تحصیلی قیمت سال 96 قیمت سال 97
زیر دیپلم 10 میلیون تومان 20 میلیون تومان
دیپلم 15 میلیون تومان 30 میلیون تومان
فوق دیپلم 20 میلیون تومان 40 میلیون تومان
لیسانس 25 میلیون تومان 50 میلیون تومان
فوق لیسانس 30 میلیون تومان 90 میلیون تومان
دکترای غیر پزشکی 35 میلیون تومان 105 میلیون تومان
دکترای پزشکی 40 میلیون تومان 120 میلیون تومان
پزشکان متخصص و بالاتر 50 میلیون تومان 150 میلیون تومان

 
شیوه پرداخت جریمه غیبت چگونه است؟
رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح در خصوص شیوه پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام کرد: «کماکان دو روش نقدی و اقساطی برای پرداخت جریمه قابل اجراست؛ در روش اول، فرد می‌تواند جریمه را به صورت نقدی پرداخت کرده و تقاضای کارت معافیت کند.»

سردار کمالی به روش دوم اشاره و تصریح کرد: «پرداخت اقساطی جریمه مشمولان غایب نیز در دستورکار است؛ در این روش باید مبلغ جریمه تا پایان سال ۹۷ تسویه شود و به طور معمول بعد از پرداخت یک‌سوم مبلغ جریمه، مشمول غایب می‌تواند تقاضای صدور کارت معافیت کند.».

اما خبر خوش‌تر برای فرزندان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است چرا که آن‌ها آنچنان که رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو‌های مسلح می‌گوید برای خرید سربازی ۷۰ درصد تخفیف دارند.
 
دقت داشته باشید که:

    به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ده‌درصد (۱۰%) به مبالغ جریمه پایه اضافه می‌گردد.

    مدت غیبت بیش از شش‌ماه، یکسال محسوب می‌شود.

    برای مشمولان متأهل، پنج‌درصد (۵%) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند پنج‌درصد (۵%) از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

.چاپ مطلب
خرید سربازی سال 97
تعداد دفعات مشاهده شده : 172
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید