کد مطلب : 61710 / تاریخ ثبت : 1397/05/15 10:27

توسعه مرزها، به نام مرزنشینان به کام افراد خاص!

گسترش مهاجرت مرزنشینان و مردم جنوب به مناطق شمالی کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم رسیدگی به روستاها و شهرهای مرزنشین، آمار مهاجرت را به شدت افزایش می دهد

علی کرد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با افزایش مهاجرت از شهرهای جنوبی و مرزی، به شهر‌های شمالی کشور گفت: استان‌های جنوبی و مرزی کشور مانند سیستان و بلوچستان سال‌های طولانی است که در خشکسالی به سر می‌برند، منابع آبی این استان خشک و یا در حال خشک شدن هستند. وقتی منابع آبی منطقه‌ای کاهش پیدا کند به مرور زمان مردم آن ناحیه با کاهش آب شرب ، خشکی باغ‌ها و مزارع و مشکلات نگهداری دام مواجه می‌شوند.   

نماینده مردم خاش و نصرت آباد و میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این وضعیت کشاورزان و و دامداران شغل خودشان را از دست می‌دهند، در گذشته افراد زیادی در روستاها، مشغول کار و امرار معاش بودند، اما امروزه به علت خشکسالی کارشان را از دست داده اند و دامداران ناچار هستند برای چرای دام‌های خود به مناطق دیگر بروند و همچنین ساکنین منطقه برای رفاه بیشتر و برخورداری از بهداشت و آموزش ناچار هستند به شهرهایی با امکانات بشتر مهاجرت ‌کنند.  

وی ادامه داد: وقتی افراد با این وضعیت مالی و شغلی مهاجرت می‌کنند، مجبور هستند در حاشیه شهرهای شمالی کشور و یا شهرهای بزرگ ساکن شوند و پدیده حاشیه نشینی را به وجود می‌آورند. عدم برنامه‌ریزی درست برای روستاییان و عشایر که سرمایه و مولد اصلی جامعه هستند، باعث می‌شود مردم این مناطق برای رفاه بیشتر، بهبود وضعیت بهداشتی، معیشتی و اجتماعی به شهرهایی با امکانات بیشتر مهاجرت کنند.

استفاده از ظرفیت مرز‌ها برای توسعه و امنیت پایدار

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه مردم از شهرهای مرزنشین  باید با استفاده از ظرفیت مرزها به فرصت‌هایی برای توسعه، امنیت پایدار و در نهایت استقرار مردم در روستاها تبدیل کرد. مرزها را با برنامه‌ریزی مشخص برای تبادلات کالا و ارز، واردات و صادرات آماده کنیم و تنها به مباحث امنیتی آن توجه نشود. ضمن توجه به مسائل نظامی و حفظ امنیت در مرزها، باید به ابعاد اجتماعی، اقتصادی آن نیز توجه داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در حال حاضر وضعیت شهرهای مرزی کشور در هاله از ابهام قرار دارد، تعدادی از افرادی با استفاده از  سرمایه و رانت به عنوان تجار در این مناطق فعالیت می‌کنند. نباید برنامه‌ریزی‌ها به گونه ای باشد که تنها افراد خاصی سود ببرند، امکانات و مزیت‌های مرزی باید برای تمام مردم منطقه فراهم باشد، همانگونه که در امنیت مرز و انتخابات‌ها همه با هم برای پایبندی و حفظ نظام متحد و شریک هستند، برای استفاده از مرزها نیز باید فرصتی به وجود بیاید تا همه از آن بهره مند شوند.

وی ادامه داد: جلوگیری از مهاجرت روستائیان  عشایر و  ساکنین شهرهای جنوبی نیازمند توجه ویژه دولت، وزارت کشور و نهادهای متولی است تا فرصتهای آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی برای افراد ساکن در این مناطق به وجود بیاید و همچنین بهبود وضعیت بهداشتی روستاییان با احداث خانه های بهداشت، خانه های سلامت، داروخانه ها و بیمارستان امکان پذیر است است، چرا که در بسیاری از  شهرها و روستاها پزشک متخصص وجود ندارد و مردم ناچار هستند برای درمان بیماران خود به شهرهای دیگر مهاجرت کنند . عدم زیر ساخت‌های مناسب در خطوط جاده‌ای، ریلی و هوایی یکی دیگر از مشکلات اهالی این مناطق است که باید به آن رسیدگی شود .

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: عدم رسیدگی به این روستاها و شهرها، باعث می شود، آمار مهاجرت به شدت افزایش پیدا کند، خلا ناشی از  حضور ساکنین در این مناطق باعث بروز مشکلات و تهدیدات امنیتی زیادی برای کشومان خواهد شد و باید با برنامه‌ریزی منسجم و کار عملی شرایط را برای سکونت و زندگی مردم فراهم کنیم./
.چاپ مطلب
گسترش مهاجرت مرزنشینان مناطق شمالی کشور
تعداد دفعات مشاهده شده : 299
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید