کد مطلب : 61353 / تاریخ ثبت : 1397/04/23 09:51

علی رغم مخالفت سازمان بهزیستی کشور؛

سال سیاه کودکان معلول / صدور حکم برائت مرکز نگهداری معلولین در فردیس

علی رغم مخالفت اداره کل بهزیستی البرز و سازمان بهزیستی کشور، حکم برائت برای مرکز نگهداری از معلولین "س" در فردیس صادر شد.

پازدهم آبان ماه سال گذشته بود که مدیر کل سابق بهزیستی استان البرز در جمع خبرنگاران از پلمب یک مرکز نگهداری از معلولان در شهرستان فردیس خبر داد و گفت: قبل از ورود من به استان این مرکز تحت عنوان مرکز نگهداری از معلولان آفرینش فعال بود.

بیات نژاد با بیان اینکه در دو سال گذشته انحراف از برخی استانداردهای تعریف شده بهزیستی در این مرکز مشخص شده بود، تاکید کرد: پس از صدور اخطار و عدم رفع مشکلات از سوی مدیر این مرکز تعطیل شد.

وی با اشاره به اینکه 120 معلول تحت پوشش مرکز یاد شده جابجا شده و به صورت موقت در مراکز دیگر نگهداری می شوند، اظهار داشت: نهایت امر بر اساس حکم قضائی، مکاتبات و تماس تلفنی از ستاد بهزیستی کشور ادامه فعالیت مرکز بلامانع اعلام شد اما بنده زیر بار ادامه فعالیت آن نرفتم.

و اما در تاریخ 18 بهمن 96 مدیر کل بهزیستی استان البرز با حضور در دفتر شبکه خبری تحلیلی تیتریک درباره آخرین وضعیت پرونده مرکز نگهداری معلولین در فردیس گفت: در مراکز مختلف سازمان بهزیستی به ویژه حوزه توانبخشی با توجه به شرایط خاص افراد پذیرش شده مرگ و میر دور از انتظار نیست چرا که عموما حوزه های سالمندی، اعصاب و روان، معلولین ایزوله و ... ممکن است بعضا مشکلات تنفسی شدید داشته باشند و یا در مراکز شیرخوارگاه کودکان ارجاع شده در بدو تولد با این مسائل مواجه شوند.

داریوش بیات نژاد جزئیات ماجرا را اینگونه تشریح کرد: به لحاظ وظیفه اداری و تعهد انسانی در تلاش هستیم که هرگز به دلیل سهل انگاری و نبود امکانات فردی در مراکز تحت نظارت ما در بخش دولتی و خصوصی دچار مشکلات به ویژه مرگ و میر نشود اما در مرکز "س" فردیس با توجه به اینکه در تمامی موارد افراد با حکم مقامات قضایی و رضایت خانواده پذیرش می شوند.

فردی که در مرکز مذکور دچار حادثه شد با مشکلات و بیماری هایی در بدو ورود مواجه بود و بیماری واگیر توسط بازرسان ما گزارش شد و نشان داد که سهل انگاری و کوتاهی صورت گرفته است و 40 نفر دچار بیماری گال شدند لذا در گام اول با همراهی فرمانداری، بهداشت و درمان و علوم پزشکی بیماری را مهار کردیم.

پس از بررسی ها مشخص شد تخلفات متعددی درباره رفتار با مددجویانی که مشکلات ذهنی و ... داشتند وجود دارد لذا پس از مشاهده فیلم هایی که به دست ما رسید برای تعطیلی این مرکز اقدام کردیم و بدون تعارف می گویم که در حال حاضر در راستای ادامه فعالیت این مرکز به شدت تحت فشار هستم و با صراحت در جلسه کمیسیون عالی اعلام کردم و از مقامات قضایی حکم پلمب مرکز را گرفتیم.

شخصا معتقدم رفع پلمب جز اختیارات کمیته ماده 26 استانی است که اگر صلاحیت یک فرد مناسب نباشد می توان مانع ادامه فعالیت وی شد لذا با صراحت اعلام کردم تا زمانیکه من در استان البرز خدمت می کنم به این مرکز و موارد مشابه به واسطه ظلم و بی حرمتی به مددجویان تحت هیچ شرایطی اجازه فعالیت نخواهم داد.

بیات نژاد افزود: در انتظار حکم هستیم اما اینکه در آن مقطع جرمی اتفاق افتاده باشد یا خیر تشخیص بر عهده مقامات قضایی است اما من در راستای مرکز مذکور با این پیشینه و فعالیت به شدت تحت فشار برای بازگشایی آن هستم اما من هرگز این مهم را انجام نخواهم داد.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه چنین افرادی تعهد مسئولیت پذیری را ندارند اظهار داشت: این تعهد را به خودم و شما خواهم داد که هرگز مصلحت و منافع مددجو را با هیچ توصیه و سفارشی معامله نخواهم کرد و به آن چیزی که رضایت خدا باشد و منافع مددجو را تامین کند تمکین می کنم.

و اما علی رغم تلاش های انجام شده از سوی بهزیستی استان البرز در راستای احقاق حق کودکان معلول روز گذشته مدیر کل جدید بهزیستی استان البرز 8 درصد تماس ها با بهزیستی را کودک آزاری و یک درصد را مرتبط با کودکان مورد آزار واقع شده در مراکز نگهداری و معرفی آنها به بهزیستی دانسته و گفت: درباره تخلفات مرکز "س" کارشناسان ما را نظر خود را به سازمان بهزیستی کشور اعلام کردند اما کمیسیون ماده 26 منوط با اعلام مراجع قضایی بود و حکم برائت صادر شد.

اسدالله حیدری با اشاره به اینکه علی رغم مخالفت ما و سازمان بهزیستی کشور، حکم برائت برای مرکز مذکور صادر شد افزود: اما ما نظارت را بیشتر خواهیم کرد اگر چه نمی توانیم قانون را نادیده بگیریم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه این مرکز همواره با تغییر نام به فعالیت خود باز می گردد اظهار داشت: بچه ها به مرکز باز نخواهند گشت.
تیتریک
.چاپ مطلب
سال سیاه کودکان معلول فردیس حکم برائت
تعداد دفعات مشاهده شده : 134
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید