کد مطلب : 61345 / تاریخ ثبت : 1397/04/21 11:38

مصائب کلانشهر بی شهردار

کرج مرکز استان البرز به عنوان چهارمین کلانشهر کشور از مشکلات بسیاری در حوزه های زیرساختی و توسعه ای رنج می برد که تعیین تکلیف هر چه سریع تر مدیریت شهری متناسب با شرایط موجود، از آشفتگی بیشتر آن جلوگیری می کند.

اکنون نزدیک به 3 ماه است که این کلانشهر بدون شهردار بوده و با سرپرست اداره می شود که این موضوع برای شهری با مشخصات و مشکلات کرج به طور قطع زیانبار خواهد بود.
 
اصغر نصیری شهردار سابق کرج 26 فروردین ماه سال جاری به دنبال مخالفت اعضای شورای شهر کرج با فعالیت 2 معاون و قائم او، استعفا داد و این استعفا مورد قبول شورای شهر قرار گرفت.
 
نصیری شهریور ماه سال گذشته با کسب 8 رای از 13 رای اعضای شورای شهر کرج به عنوان شهردار کرج انتخاب شده بود.
نماینده مردم کرج و رییس کمیسیون شوراهای مجلس معتقد است که مدیریت شهری کلانشهری نظیر کرج نیازمند توجه ویژه است و پس از انتخاب گزینه مطلوب باید مورد حمایت قرار گیرد.
 
محمد جواد کولیوند افزود: سعه صدر باید چاشنی کار شورا و شهرداری باشد تا بتوان امور شهر را به خوبی اداره و خدمات مطلوب به مردم ارائه کرد.
 
کرج را می توان کلانشهری ملی دانست و هر یک از مشکلات موجود در آن می تواند پایتخت و استان های همجوار را تحت تاثیر خود قرار دهد، بنابراین مدیریت شهری در کرج مدیریتی در قد و قواره ملی است.
 
ترافیک های سنگین بزرگراه تهران - کرج - قزوین که از میان این کلانشهر عبور کرده و شهروندان کرجی را همواره می آزارد و ضرورت تکمیل ابرپروژه های در دست احداث در این خصوص نظیر بزرگراه همت، کنارگذر شمالی کرج، کنارگذر جنوبی البرز و فاز نخست آزادراه تهران - شمال نیازمند پای کار بودن مدیریت شهری در کرج است، گرچه این پروژه ها در سطحی ملی هم پیگیری می شود.
 
موضوع مدیریت پسماند و ضرورت ساماندهی آن که امروز یکی از مشکلات اساسی در این کلانشهر محسوب می شود نیز دیگر موضوعی است که ضرورت تعیین تکلیف سریع تر مدیریت شهری کرج را بیش از پیش آشکار می سازد. 
 
تکمیل پروژه مترو کرج به عنوان یکی از نیازهای اساسی مردم در بخش حمل و نقل که سال ها از آغاز آن می گذرد و گرفتار مشکلات و مصائب متعددی است، در گروه استقرار هرچه زودتر مدیریت شهری کلانشهر کرج و پیگیری آن است، گرچه در این مورد نیز با پیگیری های استانداری و مساعدت دولت گشایش خوبی حاصل شده است.
 
پروژه های کلان دیگری نیز در این کلانشهر وجود دارد که تعیین تکلیف فوری مدیریت شهری را ضروری می سازد و خواسته شهروندان نیز انتخاب شهرداری توانمند برای شهرشان است.
 
اعضای شورای اسلامی شهرکرج پس از حدود 45 روز اختلاف نظر و برگزاری چند نشست، سرانجام 13 خرداد ماه مجید غلام سریزدی را به عنوان شهردار انتخاب کردند.
 
به گفته محمد نبیونی رییس شورای اسلامی شهر کرج : از 13 عضو شورای اسلامی شهر 9 عضو به غلام سریزدی رای موافق دادند و برای بررسی صلاحیت وی به وزارت کشور معرفی کردند.
 
وزارت کشور پس از بررسی موضوع شهردار شدن سریزدی را مورد تایید قرار نداد و این باعث شد تا این کلانشهر بار دیگر در پروسه انتخاب گزینه ها و بررسی ها برای انتخاب شهردار قرار گیرد.
 
به دنبال این موضوع رییس شورای اسلامی شهر کرج اعلام کرد که بررسی گزینه های جدید برای شهرداری کرج در صحن علنی شورا آغاز شده است. 
 
نبیونی اظهار داشت: با توجه به دریافت نامه عدم تایید صلاحیت شهردار منتخب کرج از وزارت کشور، بررسی گزینه های جدید در دست اقدام قرار گرفته و شورای اسلامی شهر در تلاش است تا در کمترین زمان گزینه دیگری را برای مدیریت شهری انتخاب کند.
 
شورای شهر کرج در جلسه چهارشنبه بیستم تیر ماه خود فهرست 5 نامزد برای تصدی مدیریت شهری کلانشهر کرج را نهایی کرد و باید طی هفته آینده گزینه نهایی برای این کلانشهر انتخاب شود.
 
محمد رضا احمدی نژاد سرپرست فعلی شهرداری کرج با کسب 8 رای، علی مقدس زاده با 7 رای، علی ترکاشوند شهردار اسبق کرج با 5 رای، فرج الله ایلیات با 5 رای و علی اصغر کمالی زاده با کسب یک رای به عنوان گزینه های مطرح برای بررسی در نشست آینده شورا معرفی شدند.
 
19 نامزد برای شهرداری کرج اعلام آمادگی کرده بودند که امروز مهدی حاج قاسمی و عباس زارع انصراف دادند و اعضای شورای شهر مکلف شدند هر کدام به 2 نفر از 17 نفر مابقی رای بدهند.
 
قرار شد هفته آینده شورای اسلامی شهر کرج از بین 5 نفر یکی از آنان را به عنوان شهردار انتخاب کند که با توجه به موارد مطرح شده و شرایط ویژه کلانشهر کرج این پروسه باید هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب برسد.

منبع:ایرنا

.چاپ مطلب
شورای شهر کرج انتخاب شهردار کرج شهردار شورا
تعداد دفعات مشاهده شده : 330
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید