کد مطلب : 61254 / تاریخ ثبت : 1397/04/16 09:27

۷۲ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارد

در حالی به روزهای گرم نیمه تیر تابستان امسال رسیده‌ایم که از میان سدهای بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور ۷۲ سد بزرگ کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارد

کاهش بی سابقه بارش‌ها در سال گذشته و در پی آن افت روان‌آب‌ها موجب شده تا با وجود رشد ۱۲ درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در ۶ حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۵.۸۲ میلیارد متر مکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کاهش ۱۶ درصدی پیدا کرده است.

ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی با کاهش‌های محسوسی مواجه شده‌اند به طوری که ورودی به این سازه‌های آبی ۳۴ درصد و خروجی از آنها نیز نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افت داشته است و هم اکنون به طور میانگین ۵۲ درصد مخازن سدهای یاد شده دارای منابع آبی است.

کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده تا این مراکز نیز با کاهش تولید انرژی روبرو شوند به طوری که برق تولیدی ۵۳ نیروگاه‌ برق‌ آبی کشور از ابتدای امسال تا هشتم تیرماه به دو هزار و ۷۴۶ گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کاهش داشته است.

در حال حاضر، حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنج گانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۸۵۰ میلیون مترمکعب رسیده و در شرایط فعلی ۴۵ درصد مخازن این سدها دارای منابع آبی است.

بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کاهش بی سابقه بارش‌ها در سال گذشته موجب شده تا حجم مخازن سدهای پنج گانه استان تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنج گانه استان با یک میلیارد و ۵۲ میلیون مترمکعب افت ۳۷ درصدی را تجربه کنند.
.چاپ مطلب
۷۲ سد بزرگ کمتر از ۴۰ درصد آب
تعداد دفعات مشاهده شده : 71
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید