کد مطلب : 61139 / تاریخ ثبت : 1397/04/09 13:02

تلاش ترامپ برای تکمیل محاصره ایران

در جدیدترین تلاش آمریکا، مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، در دیدار اخیرش با همتای قطری‌اش، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، بر لزوم حل بحران کشور‌های حوزه خلیج فارس تأکید کرده، زیرا به گفته پومپئو، "استمرار این بحران، به نفع هیچ کس، جز ایران، نیست".

این روزها از ژاپن و کره جنوبی گرفته تا هند و قطر، مقامات آمریکایی در حال رایزنی با همه این کشور‌ها هستند تا به کارزار فشار حداکثری اقتصادی آمریکا علیه ایران، بپیوندند.
 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در هشتم ماه می، پس از ماه‌ها انتقاد شدید از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، از آن خارج شد و تمام تحریم‌های کشورش علیه ایران را مجددا برقرار کرد. اما اجرای این تحریم‌ها، به خصوص تحریم‌های نفتی، مستلزم رایزنی با کشور‌های آسیایی است، زیرا بخش اعظم نفت ایران به آسیا صادر می‌شود.
در همین رابطه، اخیرا یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا، به تمام کشور‌هایی که نفت ایران را می‌خرند، هشدار صریحی داده تا کاملاً خرید نفت از ایران را متوقف کنند؛ در غیر این صورت با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد. برای اجرای این سیاست سختگیرانه، تیمی از مقامات آمریکایی هم اکنون در اروپا حضور دارند و سپس به هند سفر خواهند کرد. قبل از این هم، رسانه‌ها گزارش کردند که مقامات آمریکایی با همتایان لهستانی و کره جنوبی در خصوص تحریم‌های ایران گفتگو‌هایی انجام داده‌اند.
 در جدیدترین تلاش آمریکا، مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، در دیدار اخیرش با همتای قطری‌اش، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، بر لزوم حل بحران کشور‌های حوزه خلیج فارس تأکید کرده، زیرا به گفته پومپئو، "استمرار این بحران، به نفع هیچ کس، جز ایران، نیست".  به نظر می‌رسد که مقامات دولت آمریکا در دیدار با مقامات اغلب کشورها، بر لزوم مقابله با ایران تأکید می‌کنند. به گزارش روزنامه رأی‌الیوم، پرواضح است که این روز‌ها دولت ترامپ به قطر فشار می‌آورد تا به ائتلاف آمریکایی، که به دنبال محاصره ایران و اعمال تحریم‌های اقتصادی شدید بر آن است، بپیوندد.
 شایان ذکر است که در ژوئن سال ۲۰۱۷، کشور‌های عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط‌شان را با این کشور قطع کردند. در مقابل، قطر این امر را "محاصره" دانست. یکی از دلایل قطع روابط این کشور‌ها با قطر، نزدیکی دوحه به تهران است. مدتی پس از قطع روابط چهار کشور با قطر، این کشور‌ها برای حل بحران لیستی از درخواست‌ها از قطر را مطرح کردند. یکی از این درخواست‌ها، کاهش روابط قطر با ایران است. اما قطر این امر را نپذیرفت و به گفته برخی ناظران، به ایران بیشتر نزدیک شد. اکنون، به نظر می‌رسد که حتی آمریکا هم خواهان کاهش روابط دوحه با تهران است.
در بیانیه‌ای که پس دیدار وزرای خارجه آمریکا و قطر منتشر شده، آمده: " پومپئو بر تمایل رئیس‌جمهور (ترامپ)، برای کاهش شدت بحران خلیج (فارس) و حل آن در نهایت، تأکید کرد. زیرا این بحران به نفع ایران است". روزنامه رأی‌الیوم در رابطه با فشار‌های آمریکا بر قطر نوشت: " پیام آمریکا که وزیر خارجه آمریکا در حین دیدار با همتای قطری‌اش از آن رمزگشایی کرد، قطر را در برابر گزینه‌های دشوار قرار می‌دهد. بارزترین این گزینه‌ها، پیوستن به آمریکا در مقابل ایران و مشارکت نیرومندانه در تحریم‌های ایران است. اما آیا قطر تسلیم خواهد شد؟ منطق می‌گوید خیر. اما دولت کنونی آمریکا کی تا حالا در تصمیمات و سیاست‌هایش در منطقه و جهان منطقی عمل کرده است؟ "

فرارو
.چاپ مطلب
ترامپ تحریم ایران
تعداد دفعات مشاهده شده : 432
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید