کد مطلب : 60849 / تاریخ ثبت : 1397/03/22 10:12

علیجانی زمانی :

یک میلیون شغل در تصاحب اتباع بیگانه / 30 هزار دستفروش در تهران

عضو مجمع نمایندگان تهران گفت : ساماندهی دستفروش ، حل معضل کپر نشینان و همچنین تجدید نظر در سیاستهای اشتغال اتباع بیگانه از مهمترین اولویتهای پایتخت است که همراه با ساماندهی آب های سطحی و انتقال آب طالقان به تهران در دستور کار قرار خواهد گرفت

محسن علیجانی زمانی ، عضو مجمع نمایندگان تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به جلسه مجمع نمایندگان تهران با استانداری گفت : در این جلسه مشکلات پایتخت بررسی شد و اولویت های 30 گانه ای برای تسهیل معیشت شهروندان استحصال شد.

وی افزود : ساماندهی دستفروشان پایتخت از مهمترین اولویت های تهران است که باید با شناسنامه دار کردن دستفروشان و در نظر گرفتن مکانی برای امرار معاش آنها مورد توجه قرار گیرد با این وجود به نظر می رسد بخشی از بزهکاریهای شهری نظیر خرید و فروش مواد مخدر یا مشروبات الکلی نیز تحت پوشش دستفروشی انجام می شود که باید شهرداری با تعریف شناسنامه و کد دستفروشان این معضل را تقلیل دهد.

این نماینده مجلس همچنین خاطر نشان کرد : دستفروشی از مشاغل غیر رسمی است که در بسیاری از کشورها نظیر هند ساماندهی شده و علاوه بر قرار گرفتن منابع مالی آن در گردش مالیاتی سایر معضلات آن نیز کاسته شده است.

علیجانی زمانی گفت : طبق آمار، جمعیت دست فروشان در 5 محور تهران به نسبت سال 94 ، 50 درصد افزایش داشته است و در تابستان و زمستان به 30 هزار نفر می رسد.

کپرنشینی  همچنان معضل پایتخت

علیجانی زمانی همچنین ادامه داد: از دیگر مشکلات پایتخت استمرار کپرنشینی است که همچنان به عنوان سکونتگاههای غیر رسمی وجود دارد ،حاشیه نشینی یا کپرنشینان اطراف تهران برای سالیان دراز نادیده گرفته شده‌اند و این در  حالی است که نبود فرصت های شغلی درشهرستان ها امید به اشتغال در کلان شهر تهران را برای این قشر ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد برای یافتن فرصتهای اشتغال جدید به کلان شهرها رهسپار می‌شوند نه تنها جایگاه شغلی مناسبی بدست نیاورند بلکه حداقل‌های زندگی گذشتشان را نیز از دست داده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس بابیان اینکه برچیده شدن حاشیه نشینی پایتخت نیازمند مدیریتی هدفمند است، گفت: آسیب های اجتماعی، اقتصادی پیامد منفی حاشیه نشینی کلان شهر تهران است.

سیاستهای اشتغال اتباع بیگانه بازنگری شود

عضو مجمع نمایندگان تهران همچنین با اشاره به وضعیت اشتغال در پایتخت گفت : بر اساس گزارش های رسیده بیش از یک میلیون نفر از اتباع بیگانه در پایتخت مشغول بکارند این حجم از اشتغال با توجه به آنکه غالب دستفروشان از اتباع بیگانه نیستند نشان دهنده وجود ظرفیت شغلی برای شهروندان است که در اختیار اتباع بیگانه قرار گرفته است.

علیجانی زمانی تاکید کرد : تغییر سیاستهای اشتغال به گونه ای که اتباع بیگانه رسمی در مشاغل مشخص و با ساعات معین مجوز فعالیت داشته باشند از دیگر اولویتهای پایتخت به شمار م رود که باید در دستورکار قرار گیرد.

به گفته عضو مجمع نمایندگان استان تهران مسئله آب و خط دوم انتقال آب از طالقان به تهران و اختصاص ردیف بودجه مشخص ، ساماندهی آب های سطحی جنوب استان تهران  و جذب مشارکت بخش خصوصی از سایر اولویتهای رسیدگی مطرح شده در جلسه نمایندگان و استانداری بود .
شهرفردا
.چاپ مطلب
شغل تصاحب اتباع بیگانه دستفروش
تعداد دفعات مشاهده شده : 157
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید