کد مطلب : 60813 / تاریخ ثبت : 1397/03/20 12:11

اشتغال اتباع خارجی و بیکاری جوان روستایی در البرز!

به دنبال عملکرد نامطلوب دستگاه ها درباره اشتغال روستایی، استاندار البرز اعلام کرد که ادارات و بانک های کم کار و کارشکن در این حوزه به مردم معرفی خواهند شد.

 4 هزار بیکار در 277 روستای البرز آماری است که اواخر سال 96 به چالشی جدی در راستای نرخ اشتغال کوچکترین استان کشور تبدیل شد به گونه ای که به دنبال ارائه این ارقام توسط معاونت روستایی استانداری، اجرای طرح روستای بدون بیکار بر سر زبان ها افتاد.

استاندار البرز آمار اشتغال در بخش کشاورزی را مناسب ندانسته و می گوید: به سبب وجود ‌ظرفیت‌ های تولیدی بالا در روستاهای استان، وجود بیکاری منطقی نیست.

محمد علی نجفی با اشاره به اینکه کوتاهی بانک ها و دستگاه ها در ایجاد اشتغال روستایی قابل پذیرش نخواهد بود بر سرعت عملیاتی شدن طرح اشتغال روستایی توسط بانک ها تاکید کرد و افزود: درغیر این صورت ادارات و بانک های کم کار و کارشکن در این حوزه به مردم معرفی خواهند شد.

وی به ارائه تسهیلات با نرخ 6 درصد توسط دولت به روستاییان به عنوان یک فرصت مغتنم برای اشتغال زایی در روستاهای استان اشاره کرد و اظهار داشت: با بررسی صورت گرفته در حوزه ادارات و بانک های استان برای پیشبرد طرح اشتغال روستایی، متاسفانه عملکرد این بخش مطلوب نیست.

نجفی با اشاره به اینکه اگر طرح اشتغال روستایی به پویایی نرسد به طور قطع برخورد جدی صورت می گیرد و بانک ها موظف هستند که با جدیت بیشتری ارقام مصوب را جذب و پیگیری کرده و موانع را آسیب شناسی و اعلام کنند.
اشتغال 19 هزار اتباع خارجی و بیکاری 4 هزار و 200 جوان روستایی در البرز!/ وقتی طرح

و اما سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری البرز آمار دقیق بیکاری در روستاهای البرز را 4 هزار و 200 نفز اعلام کرده و با اشاره به اینکه در حوزه توسعه اشتغال روستایی در نیمه دوم سال نود و شش ۲ هزار و ۳۶۰ نفر شغل در روستاها ایجاد شده است گفت: ۵۵ درصد بیکاران در روستاها ساماندهی شده‌ اند.

غفور قاسم پور عمده این مشاغل ایجاد شده را در بخش کشاورزی دانست و افزود: ۹۲ درصد جمعیت استان شهرنشین هستند لذا آمار بیکاری در استان البرز حدود ۴ هزار و ۲۰۰نفر است، طبق پیش‌بینی صورت گرفته و بر اساس تسهیلات در نظر گرفته برای استان امید است بتوان تا پایان سال ۹۷ تمام بیکاران روستایی را ساماندهی کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: امسال از500 طرح اشتغالزایی ثبت شده در سامانه ' کارا ' استان، 380 طرح آنها مربوط به توسعه اشتغال روستایی است.

همچنین مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری در البرز را 13.8 درصد و در کشور 11.7 درصد اعلام کرده و می گوید: نرخ بیکاری شهری در البرز 14.4 درصد و روستایی 7.5 درصد است و این ارقام در کشور به ترتیب 13.3 درصد و 7.4 درصد برآورد می ‌شود.

اسماعیل خلیلی در خصوص سهم بخش‌ های مختلف استان در اشتغال افزود: خدمات 54.8 درصد، صنعت 42.7 درصد و کشاورزی 2.6 درصد از اشتغال استان را به خود اختصاص داده‌ اند و طبق سرشماری سال ۹۵ تعداد ۸۴ هزار و ۳۲۱ تبعه افغان در استان حضور دارد که ۱۹ هزار و ۵۹۴ شغل استان در اختیار این اتباع است.

حال باید دید "روستای عاری از بیکار"، وعده ای که از سال گذشته توسط مسئولین استان البرز برای رفع ابرچالش بیکاری داده اند به ثمر خواهد رسید و نرخ بیکاری در روستاهای کوچکترین استان کشور به صفر خواهد رسید یا همچنان شاهد بیکاری جوانان روستایی و در مقابل اشتغال روزافزون اتباع افغان در البرز خواهیم بود؟
تیتریک
.چاپ مطلب
اشتغال اتباع خارجی بیکاری جوان روستایی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 342
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید