کد مطلب : 60798 / تاریخ ثبت : 1397/03/20 09:12

مهاجرپذیری و نیازهای فزاینده البرز

البرز سی و یکمین استان به دلیل ضعف در زیرساخت ها همواره مورد توجه ویژه دولت تدبیر و امید بوده و تلاش های گسترده برای توسعه آن به ویژه در موضوع اشتغال صورت گرفته، امامهاجرت بالا و حضور 4 درصد جمعیت ایران در نزدیک یک درصد خاک کشور در آن، مشکلات را مضاعف کرده است

بر اساس اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه استان، نرخ مهاجرت به این استان بالا و بسیار بیش از میانگین نرخ مهاجرت در کشور است و همین موضوع سبب شده تا خدمات ارائه شده کمتر دیده شده و گاه خنثی شود.

به گزارش این سازمان، خالص مهاجرت به البرز 4.1 درصد است که شامل ورودی ها به استان و خروجی ها از آن است که از این نظر البرز در رده دوم کشور قرار دارد. البرز از لحاظ مهاجرت خروجی رتبه هشتم را در کشور داشته و از مهاجران ورودی در رده نخست کشور قرار دارد.

درصد نرخ مهاجرت به جمعیت در کشور 2.7 درصد است که این میزان در استان البرز 7.9 درصد برآورد شده است.

استان البرز دارای نیازهایی در عرصه های مختلف به ویژه اشتغال است که همه ساله به واسطه نرخ بالای مهاجرت به این استان رشدی فزاینده دارد. به ویژه در حوزه اشتغال البرز با افزایش تصاعدی نیازمندی ها در این بخش مواجه است.

استان البرز به واسطه مهاجرپذیری بالا زمانی جزء 5 استان نخست کشور در نرخ بیکاری بالا بود که اقدامات خوبی با هدف ایجاد اشتغال در این استان صورت گرفت و موفقیت های خوبی حاصل شد.

به گفته اسماعیل خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری البرز در تابستان سال گذشته ۱۳.۸ درصد بوده که تا پایان سال 96 به ۱۰.۵ درصد کاهش یافته است و این در حالی است که مهاجرت به استان متوقف نشده و روند افزایشی دارد و همین موضوع نیاز به ایجاد اشتغال بیشتر را گسترش داده است.

محمدعلی نجفی استاندار البرز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت های بالای موجود در این استان، گفت: مهاجرپذیر و پرجمعیت بودن البرز در زمینه اشتغال شرایط ویژه ای را ایجاد کرده و راه سختی در پیش است.

وی با اشاره به ایجاد 53 هزار شغل در سال گذشته و کاهش قابل توجه نرخ بیکاری در استان، اظهار داشت: ضرورت دارد که همه مسئولان استان به طور مستمر پای کار باشند تا کمبودها جبران شود.

استاندار البرز همچنین گفت: مهاجرپذیری بالا در البرز نیازهای استان در بخش های مختلف را افزایش داده و برای رسیدن به شرایط مطلوب در عرصه هایی نظیر اشتغال و امکانات درمانی باید امکانات بیشتری برای استان جذب کرد.

وجود ۶۱۷ هکتار سکونت ‌گاه غیررسمی در استان البرز از دیگر آثار و تبعات نرخ مهاجرت بالا به این استان است که ساماندهی این سکونت گاه ها نیز نیاز به امکانات و اعتبارات بیشتر دارد.

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: نرخ بالای مهاجرت به البرز سبب شده تا بسیاری از فعالیت ها از جمله اشتغالزایی برای جوانان در این استان خنثی شود.

عزیز اکبریان افزود: مهاجرت به این استان زیاد است، هر خانواده در اقصی نقاط ایران دچار مشکل شود، به کرج و البرز به دلیل نزدیکی به تهران مهاجرت می کند.

وی اضافه کرد: اقدامات بسیار خوبی برای کاهش نرخ بیکاری در استان صورت گرفته، اما رشد جمعیت در این استان به حدی بالا است که این فعالیت ها آنچنان که باید نمی توانند به نتیجه برسند.

اکبریان با بیان اینکه وجود اقوام مختلف در البرز یک فرصت است که باید از آن استفاده کرد، خاطرنشان کرد: در کنار برنامه های مذهبی، باید برنامه های فرهنگی و هنری نیز برای جوانان داشته باشیم، نباید نشاط را از جوانان بگیریم و سخت گیری های بی حد کار خوبی نیست.

وی ادامه داد: ما نباید انتظار داشته باشیم که جوانان امروز مانند گذشته باشند، با این وجود اگر دشمن خبیث بخواهد آزموده را دوباره امتحان کند، همین جوانان دوباره پای کار می آیند.

محمد جواد کولیوند دیگر نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت که روند اشتغالزایی در این استان با وحدت و همدلی موجود رو به رشد است.

کولیوند در گفت و گو با ایرنا، افزود: امروز حل بسیاری از مشکلات این استان در سایه وحدت و همدلی محقق شده و امید می رود هرچه بیشتر بتوانیم به تامین خواسته های مردم و رفع نیازهای آنان بپردازیم.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در عین حال گفت: اگرچه مهاجر پذیری سهم بسزایی در بیکاری استان البرز دارد، اما انتظارمی رود این مهم نیز در سایه همدلی و همفکری هرچه بیشتر بین مسئولان و مردم رفع شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه به واسطه مهاجرپذیری بالا نیازهای استان رو به فزونی است، خاطرنشان کرد: استان البرز نیاز به تداوم نگاه ویژه دولت و مسئولان دارد تا بتواند پاسخگوی جمعیت رو به رشد خود به دلیل مهاجرت های گسترده به آن باشد.
ایرنا
.چاپ مطلب
مهاجرپذیری نیازهای فزاینده البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 195
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید