کد مطلب : 60796 / تاریخ ثبت : 1397/03/20 08:51

رونق دوباره تجارت هوایی در البرز

فرودگاه بین المللی پیام استان البرز که در ماه های گذشته به سبب بهسازی باند و تجهیزات، فعالیت آن متوقف شده بود، این روزها با تکمیل طرح بهسازی و از سرگیری پروازهای تجاری اقتصادی

 2 ماه پیش به خاطر عملیات بهسازی باند نشست و برخاست هواپیما ، پروازهای باربری فرودگاه پیام البرز متوقف شد، اقدامی که با هدف ایمنی پروازها و آماده سازی باند فرودگاه برای خدمات گسترده پروازهای باری و مسافری انجام گرفت.

فرودگاه بین المللی پیام واقع در جنوب غربی کرج مرکز استان البرز تنها فرودگاه باری کشور بوده که قرار است در ماه های آتی پروازهای مسافربری هم به فعالیت های آن افزوده شود.

این فرودگاه زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت می شود و پل ارتباطی تجارت هوایی بین ایران و کشورهای مختلف جهان به شمار می رود.

نخستین پرواز باربری (کارگو) پس از بهسازی این فرودگاه ، 13 خردادماه جاری انجام شد که یک فروند
هواپیمای ایلیوشین 76 از کشور قزاقستان محموله گوشت گرم را به فرودگاه پیام انتقال داد.

پیش از بهسازی این فرودگاه و در اوایل سال جاری، هواپیمای پهن پیکرآنتونوف 124 در 2 پرواز 2 فروند بالگرد امدادی اورژانس را به فرودگاه بین المللی پیام البرز انتقال داد.

به گفته کارشناسان ، از سرگیری پروازهای تجاری باربری در فرودگاه پیام نوید بخش روزهای رونق اقتصادی و گرم شدن فعالیت های تجاری در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام است.

باند و سطوح پروازی فرودگاه بین المللی پیام این ظرفیت را دارد که پروازهای باری یا همان کارگو با تعداد بیشتری بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

در این حال آنچه به عنوان یکی از موانع کندی فعالیت ها در فرودگاه بین المللی پیام البرز از آن یاد می شود، افزایش چند برابری سوخت هواپیماها است، موضوعی که بارها رسیدگی به آن اطلاع رسانی شده است.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در گفت وگو با ایرنا، اظهار داشت: اکنون زمینه حمل و نقل گسترده هوایی در فرودگاه پیام فراهم است، اما گرانی سوخت سبب شده تا صادرات کالا از این فرودگاه تاحدودی به حالت تعلیق در بیاید و مانع درآمد زایی این حوزه شود.

سعید زرندی با تاکید بر تصویب کاهش قیمت سوخت هواپیماهای باربری در شورای عالی صادرات، اظهار داشت: هنوز اقدام عملی در خصوص کاهش هزینه سوخت هواپیماهای باربری صورت نگرفته است.

وی گفت: طبق برنامه ریزی اکنون پروازهای واردات بار به صورت هفتگی در فرودگاه پیام صورت می گیرد.

زرندی ادامه داد: در سال های گذشته رویکرد وزارت ارتباطات این بود که ازفرودگاه پیام فقط استفاده حمل بار شود که با اجرای طرح هدفمندی سوخت و افزایش 5 برابری قیمت سوخت هواپیماهای باری نسبت به هواپیماهای مسافربری، فعالیت فرودگاه پیام چند سالی متوقف شد.

وی افزود: با افزایش قیمت سوخت پروازهای کارگو، صادرکنندگان بیشترین آسیب را دیده اند، این در حالی است که اگر به دنبال توسعه صادرات هستیم باید در این بخش اقداماتی صورت گیرد تا بار دیگر شاهد رونق پروازهای کارگو از منطقه ویژه اقتصادی پیام باشیم.

معاون هوانوردی و امور فرودگاهی فرودگاه پیام نیز گفت:سال گذشته 49 پرواز کارگو در فرودگاه پیام که هم اکنون روند مسافربری شدن آن نیز طی می شود، بر زمین نشست.

منوچهر اتقیایی با بیان اینکه فرودگاه پیام ظرفیت نشست و برخاست تمام هواپیماها را دارد ،اظهار داشت: با اقدامات انجام شده ، توانسته ایم در سال 96 بار دیگر پروازهای کارگو را از فرودگاه پیام از سربگیریم.

وی یادآور شد: سال گذشته مقادیر زیادی گوشت گرم از کشورهای قزاقستان و قرقیزستان با هدف تنظیم بازار
وارد فرودگاه پیام شد و در این مدت واردات دام زنده از کشور فرانسه داشتیم.

شرکت خدمات هوایی پیام در سال 1369 با عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات حمل و نقل و توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات بالگردی به نقاط سخت گذر در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تایید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

با توجه به موقعیت و جایگاه این شرکت و همجواری آن با استان تهران، بر اساس مصوبه تیرماه 1382 هیات دولت، 3 هزار و 600 هکتار از اراضی فرودگاه پیام به عنوان منطقه ویژه اقتصادی تعیین شد.

**مزیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام
نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تاسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، قرارگرفتن در مجاورت مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرارگرفتن در مجاورت راه آهن سراسری، متروی تهران - کرج و شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب، از جمله مزیت های این منطقه است.

برخورداری از امکانات زیربنایی، برخورداری از گمرک، گذرنامه اختصاصی و بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل کرده و متخصص منطقه از دیگر مزیت های قابل توجه منطقه ویژه اقتصادی پیام محسوب می شود.

نزدیکی به مراکز تولید میوه، سبزی و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

با این حال آنچه برای رونق گسترده فعالیت های تجارت هوایی فرودگاه پیام باید مد نظر قرار گیرد، کاهش نرخ سوخت هواپیماها است که به صادرات محوری این فرودگاه جان تازه خواهد بخشید، موضوعی که مسئولان کشوری قول رفع موانع را داده اند.
.چاپ مطلب
رونق دوباره تجارت هوایی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 199
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید