کد مطلب : 60778 / تاریخ ثبت : 1397/03/13 20:08

شهردار در وقت اضافه/ شهردار دقیقه نودی پایان قصه هزار ویک شب شورای قصه گو

بگذریم بالاخره پس از دوی استقامت و تیم کشی های فوتبالی همان گزینه ای که قرار بود صبح در همان صحن علنی تمام خبرنگاران روی شبکه های خود نام وی درج نمایند، عصر در وقت اضافه ، هورم تبدار گزینه شهرداری فروکش کرد و دست مجید سریزدی بالا رفت

 
روز تب دار یکشنبه 13 خردادماه 97  شصت  و دومین جلسه علنی  پر التهاب پارلمان شهری  کار خود را در فضایی آغشته به بوی قلم آغاز کرد. هوای بیرون از فضای سالن کنفرانس بررسی نامزدهای شهرداری، هوایی ابری با لطافت باران بهاری است برعکس فضای داخلی دود گرفته سالن جلسات!
همه روی صندلی های خود نشسته اند و  برخی در فکر سنگ اندازی های خود دردقیقه نود هستند. قرار است صبح امروز گزینه شهرداری که این روزها فضای مجازی را در اختیار خود داشته از سوی طرفداران خود، مهر تایید را بگیرد برود سکان شهرداری را در دست گیرد. قرار نبود این بازی به وقت اضافه ای کشیده شود که در ادامه تایم اوت رییس  طوری طراحی می شود که  رای نهایی به عصر یکشنبه بکشد!! رییس شورای شهر دکتر نبیونی عنوان می کند  حالا عجله چی هست؟؟ باید استپ بای استپ گام برداشت.
شهردار به وقت اضافه
بگذریم بالاخره پس از دوی استقامت و تیم کشی های فوتبالی همان گزینه ای که قرار بود صبح  در همان صحن علنی تمام خبرنگاران روی شبکه های خود نام وی درج نمایند، عصر در وقت اضافه ، هورم تبدار گزینه شهرداری فروکش کرد و دست  مجید سریزدی بالا رفت. هر چند برخی از اعضا به نشانه اعتراض شاید ، وارد معرکه عصر نشده بودند. چون می دانستند زور زدن های صبح در سنگ اندازی های گزینه های پیشنهادی شان به جایی نمی خورد فقط پیش خود گفته بودند حالا شاید خورد!!!
واما قصه هزار ویک شب شهردار قصه گو!!
صبح یکشنبه  صحن شورا غوغایی بود. گاهی وحیدی از مردم جهت هیاهوی پیش آمده جلسات پر حاشیه این روزهای شورا، پوزش می خواست و گاهی تیغ خود را بسوی خبرنگاران شاغل در شهرداری می کشید که دست نشاندگان قدرت هستند و از این موقعیت خود سو استفاده کرده و امتیازاتی را بسوی خود می کشانند آنهم به وهم درج اخبارات تشنج زا و غیر واقعی که نتیجه اش تشنج در افکار عمومی است ، می کشید.
گزینه مورد نظر دوستان حدود 6ماه است که در کرج مشغول به فعالیت است.بخشی از اعضای شورا مرتبط و مستقیم با ایشان بودند. در دوره تصدی دکتر نصیری  بارها با هر وسیله ای بر اقدامات آقای نصیری تاخته شد.سیاه سفید قلمداد شد و شب روز. هیچکس منکر ایرادات آقای نصیری نیست.مانند همه مدیرانی که ایراد داشتند ایشان نیز مستثنی نبود. آیا ما برخورد منصفانه با نصیری کردیم؟ یا تنها سعی به مچ گیری نمودیم؟ قانون یکسویه نمی رود. قانون نمی گوید اگر نامزد همراه من نبود کره مریخ پایین می آید؟
تمام اینها که آقای وحیدی گفت نتیجه اش این شد که، دو هفته ای که نمی شود شهردار انتخاب کرد!!
گیر کرده اند یقه چه کسی را در این شرایط بگیرند!!
خلیلی اردکانی نریشن خوانی می کند. آدم ناخودآکاه یاد صدای شهید آوینی در" راویت فتح" می افتد و گاهی یاد شهید چمران در فیلم "چ" .... ایشان تاکید می کنند نمی خواهم زیاد سخن بگویم چرا که احساس می کنم این سخن گفتن ها کمک به فرسایش و  به هدر رفتن ثانیه هایی است که بخاطر انها حقوق می گیریم می باشد..تقاضای بنده این است که، آنچه که بر اساس قانون و مصوبات گذشته است باید عمل شود. روزی که مخالف آقای نصیری بودیم تمکین به رای کردیم. حرمت قائل شدیم .با مصوبات ایشان موافقت کردیم. خواهش این است مخالف روند حرکت اکثریت حرکت نکنیم.  التهاب جامعه باید کم شود. امید مردم را ناامید نکنیم. مدیریت شهری دچار مشکل است . بدهی ها زیاد است . به علت عدم وصول منابع دچار مشکل شده است. انقدر آرام ن و آرزو داریم که در این فرصت چهارساله توان رسیدن به انها نیست. ما داریم ضرر می کنیم. آقای  احمدی نژاد عملکرد خوبی دارند اما نمی توانیم تنها به ایشان بسنده کنیم. احترام رای مردم   بگذارید.  صادقانه وخالصانه خدمت کنیم.

سارا دشتگرد تریبون دربرمی گیرد و اعلام می دارد: حالا این گونه شد بنده هم دو نامزد هیربد معصومی و علی اصغر کمالی زاده را جهت تصدی گری شهرداری معرفی می کنم.

نوبت به ایلیات می رسد و می گوید: این وضعیت باید هر طور شده تمام شود. باید به وقت مردم احترام گذاشت تا الان هم خیلی ضرر کرده ایم. باید در همان زمان مقرر نامزدها معرفی می شدند الان وقت ان نیست که گزینه های دیگری معرفی شوند. این بحث دیگر باید تمام شود. تا همین الان هم دیر شده است. از سویی بنظر می رسد انتخاب شهردار شبیه بازی تیم های ایرانی با عربی است که برای اتلاف وقت خودشان به زمین می اندازند هست.

فریده بزنی نیز پس از صاف کردن صدا اعلام کرد  از رسانه و سکوتشان بسیار سپاسگزارم چرا که این سکوتشان نشاندهنده احساس مسوولیت انها جهت انتخاب شهردار است.

وی خرد جمعی را یاداوری می کرد وپشت بند جمله اش افزود:بنده نیز علی ترکاشوند وجناب خدمتگزار را به عنوان گزینه های مطرح در قالب شهرداری می کنم. که با این چند جمله صدای اعتراض امیز اعضا از گوشه و کنار میزهایشان بلند شد. چرا که همه به اتفاق گفتند وقت قانونی آن گذشته.

حسین محمدی از کوره در آمد و گفت: این که نمیشود هر بار دلتان خواست افرادی جهت گزینه های انتخاباتی شهرداری معرفی کنید. چرا به قانون احترام نمی گذارید. باید بر اساس قانون عمل نماییم. چهل روز است شهر بی شهردار مانده .

وی در ادامه از واژه اقتدار بی نهایت استفاده کرد و گفت: اقای مدیر با همان اقتدار جلسه را مدیریت کنید. با همان اقتداری که پیش از این جلسات پیشین را اداره می کردید اکنون نیز با همان اقتدار و مقتدرانه مدیریت نمایید.

مهدوی نیز در ادامه تاکید کرد: امروز باید شهردار تعیین شود . نباید به پس از تعطیلات بکشد.

عباس زارع نیز در ادامه عنوان می دارد: تصمیمات شورا توافقی نبوده بلکه طبق آیین نامه  چلسه پرسش و پاسخ جناب سریزدی مهیا شد و که با اکثریت آرا به تصویب رسید. ما متاسفانه انجام نشد. جناب وحیدی ما همه را می پذیریم اما باید بر اساس یک نورم و فرم قانونی پیش برویم. اگر قانون را ملاک قرار ندهیم قطعا جلسه ما ماحصل نخواهد داشت.نورم و قاعده بازی باید  قاعده قانونمند باشد. در غیر اینصورت پس از حداکثر فرصت سه ماهه انتخاب  شهردار به نتیجه نخواهد رسید.

سلیم نژاد می گید با تمام احترام به خانم دشتگرد. ما طبق قانون موظف هستیم  91 روز پس از تشکیل شورا شهردار را انتخاب کنیم.اگر نتوانیم در این فرصت شهرداری مناسب انتخاب نماییم طبق جریانی که پیش آمده  تمام شورا منحل خواهد شد. جناب وحیدی گزینه های شما رای نخواهند آورد لطفا وقت جلسه را نگیرید. در حال حاضر اگر شهردار امروز انتخاب نشود وجریان انحلال شورا  پیش کشیده شود لیست امید متضرر می شود. بخاطر دولت و اصلاحات، مردم را ناامید نکنید.بصلاح نیست. ...

بالاخره زنگ جلسه سر ساعت 11 نواخته می شود و جلسه به وقت اضافه کشیده می شود. شبیه خطاهایی است که به  پنالتی  منجر می شود...

و اما گفته های اختصاصی رییس شورا نبیونی: خدا را شکر داریم به یک همگرایی می رسیم(کدام همگرایی؟) . منظور نبیونی از همگرایی این بود: بجای این که یک گزینه جهت معرفی شدن به مسند شهرداری باشد امروز تعداد افزایش یافت.اگر جمع بپذیردو گزینه های روی میز دیگر را بپذیرندمردم متوجه می شوندنسبت به گزینه ها چه نقطه نظراتی وجود دارد و چه چیزی در اولویت می باشد. رای آتی مردم با طیب خاطر بیشتر تایید و تحلیل بهتری موضوع را به عنوان عملکرد شورایی ها دنبال نمایند. چرا که اگر یک گزینه باشد قاعدتا مقایسه ای صورت نمی گیرد و امکان طرح نقطه نظرات مختلف وجود ندارد.تنها موافقت ویا مخالفت اعلام می شود.
اما در حال حاضر با این جمع بندی مردم متوجه می شوند گزینه های دیگر چه پتانسیل هایی دارند که نهایتا انتخاب شورا انتخاب زیباتر و معقول تری خواهد بود.نبیونی در پاسخ به سووال خبرنگار شبکه خبری البر که پرسش نمود چرا شما در دقیقه نود بفکرتان افتاد گزینه های دیگر هم داشتن ایده شکیل تری است و چرا از ابتدا اسامی عنوان نشد آیا هدف تایم اوت گرفتن نبود، عنوان کرد: ما مردم دقیقه نود هستیم .ما دقیقه نود گل میزنیم دقیقه نود هم تصمیم می گیریم.
در پاسخ به سووال دیگر که شما نگران انحلال شورا نیستید پاسخ می دهد؟ قاعدتا این نوعی از انگرانی است و ذهن ما را درگیر می کندو توجه به موضوع با دقت بیشتری صورت می گیرد.نگرانی های شما بیشتر بدلیل شغل و حرفه شما می باشد چرا که می گویند خبرنگاری شغلپر استرسی است . اما ما بیش از این نگرانی نداریم.
مدیر مسوول شبکه خبری البرز نیز سووال خود را اینگونه پرسش کرد: طرح دو فوریتی 8نفر از اعضای شورا پذیرفته نشدآیا قانون اینچنین حقی را به رییس و نایب رییس جلسه می دهد یا خیر؟  طرح دو فوریتی طبق قانون مجلس .." کتاب قانون را باز می کند و خط به خط روی جلد را خوانش می کند.. آقای الحاقی اظهار می دارد جناب نبیونی حرف شما سند است .. اما جناب رییس اصرار به چک کردن دارد.. " این کتاب قانون  اساسی جمهوری اسلامی ایران است  جلد دوم  تالیف دکتر محمد هاشمی..چاپ بیست وهشتم.زمستان 96 ویرایش  ششم بنیاد حوزه میزان"  صفحه 151. شروع به خوانش می نماید.. طرح دو فوریتی  باید 24 ساعت قبل به رییس و نایب رییس و یا هیات رییسه تحویل داده شود. موضوع طرح دو فوریتی بایست موضوعی باشد که در آن ورود کرده ایم.مثلا اگر ما در مورد مصوبات عمرانی در حال بحث هستیم طرح دوفوریتی در خصوص انتخاب شهردار وارد نیست..
جناب رییس این موضوع مربوط به مجلس شورای اسلامی است نیست؟؟؟بنظر شما پارلمان شهری تفاوت نداره با قوانین دو فوریتی مجلس؟ 
نبیونی توجیه زیبایی می کند: قوانین بالادستی را می توان به پایین دستی ابلاغ نمود اما برعکس اصلا امکان ندارد.
استاد اینها با هم منطبق نیستند!!  توجیه بعدی : ما در پارلمان شهری مصوبات  قوانین دوفوریت یک فوریت و سه فوریت نداریم. پس بنابراین باید به قوانین بالادستی مراجعه نماییم.
درشورای چهارم شورای عالی استان ها نامه نوشت و در همین دوره با امضای مهندس چمران قید شد شوراها نمی توانند آیین نامه های داخلی تصویب نمایند.آیین نامه داخلی به تصویب هیات وزیران رسیده که اگگر پیشنهادی دارند به شورای عالی استان ها ارجاعشود که به تصویب برسد.ما به فوریت ها مصوبه ای نداریم پس موظف به قوانین بالادستی است.
الحاقی مجدد پرسش می کند: فوریت اگر 24 ساعت قبل خبر بدهند که فوریت نیست؟ خلاصه بحث بالا می گیرد تا جایی که سر یک دیوار بحث جدی می شود....

خوب ما که از صبح نتیجه را می دانستیم منظورتان از این وضعیت چه بود ؟؟؟

مسیحا اقتداریان
 
 


 


مسیحا(محبوبه)اقتداریان
.چاپ مطلب
سریزدی شهردار دقیقه نود شورا
تعداد دفعات مشاهده شده : 399
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید