کد مطلب : 60774 / تاریخ ثبت : 1397/03/13 12:42

خطوط مخدوش «قانون» در دفتر هیأت رئیسه؛

انتخاب شهردار کرج به وقت فوق‌العاده کشید!

آنچه با رویه‌ی ادوار گذشته‌ی شورا ناهمخوانی می‌کند، و به‌مثابه‌ی یک بدعت قابل‌فهم است، قرارگیری رأی اکثریت در کنج شوراست؛ مؤخره‌ای عجیب به‌عنوان ضمیمه‌ای تحمیلی بر قانون شوراها که مشخص نیست دست‌های پشت‌پرده‌ی تنظیم‌کننده‌ی آن کیستند؟

آیین گفت‌وگو و نتیجه‌گیری در شصت‌ودومین جلسه‌ی علنی شورای شهر کرج با محوریت «انتخاب شهردار» به سیاق جلسات قبل، به بن‌بست رسید و نام شهردار از سبد اجماع شورایی بیرون نیامد اما علاوه‌بر این، آنچه با رویه‌ی ادوار گذشته‌ی شورا ناهمخوانی می‌کند، و به‌مثابه‌ی بدعتی در عمر شورای شهر کرج قابل‌فهم است، قرارگیری رأی اکثریت در کنج شوراست؛ اکثریتی که همواره چون برآمده از تعداد بیشتر آراء در میان نمایندگان می‌باشد؛ مدار تمکین‌کننده‌ی تمامیت شورا نیز هست؛ فصلی که در کرج، مؤخره‌ی عجیبی را شکل‌داده، به‌گونه‌ای که به‌عنوان ضمیمه‌ای تحمیلی بر قانون شوراها، بی‌قانونی می‌کند و چندان هم مشخص نیست دست‌های پشت‌پرده‌ی تنظیم‌کننده‌ی آن کیستند؟!

ماحصل بحث‌های دو ساعت و نیمه‌ی امروز صبح شورا، عایدی‌ای برای شهر نداشت و صندلی شهردار همچنان خالی ماند؛ رویدادی که چندان غیرقابل پیش‌بینی نبود و مدّاقه بر عملکرد اخیر هیأت رئیسه در معوق‌نمودن طرح دوفوریتی که به امضای اکثریت رسیده بود، عدم تشکیل جلسات و یا ترک جلسه و از رسمیت‌افتادن آن و نیز پیش‌کشیدن بحث‌های فرسایشی، کانالی را طی چندوقت اخیر در صحن، کشید که روند جلسه‌ی امروز را هم قابل حدس می‌کرد.

با این‌حال آنچه چندان روشن نبود، ترک‌خوردن و یا وفاق بیشتر میان اقلیتی بود که نبض شورای شهر را در دست گرفته و با هر تمهید و ابزاری (درونی و بیرونی) حتی با ایجاد شائبه‌های انحلال شورا، سعی دارد پریشان‌حالی شهر را با نسخه‌ی خود بهبود بخشد؛ حال‌آنکه اکثریت شورا برای کرج، تجویز دیگری دارند.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز و «رستاک»، سارا دشت‌گرد همنوا با وحیدی، اعلام کاندیدا را حق نمایندگی خود دانست. وی با بیان اینکه: «قانون‌گذار به ما سه‌ماه برای انتخاب شهردار زمان داده است»، خطاب به زارع گفت: «ما برخاسته از لیست امید هستیم و باید به دموکراسی اعتقاد داشته باشیم؛ اینجا مِصر نیست که با یک یا دو گزینه رأی‌گیری کنیم!»

فرج‌الله ایلیات اما به‌روشنی از غائله‌ی اقلیّت پا پس کشید و به نفع شهر، خواهان حل و فصل موضوع انتخاب شهردار شد. وی خطاب به دشت‌گرد که با معرفی دو کاندیدا (علی‌اصغر کمالی‌زاده و هیربد معصومی) از میان سیزده‌هزار پرسنل خدوم و شایسته‌ی شهرداری! خواهان تنظیم زمانی برای اعلام برنامه‌های ایشان شد، گفت: «خواهشم این است که کمک کنیم این موضوع یک‌جا تمام شود. اگر بخواهیم سیزده‌هزار نفر پرسنل شهرداری را یکی‌یکی کاندید کنیم، راه به جایی نخواهیم برد. رأی شورایی، رأی اکثریت است. وقتی نتیجه‌ی جریان مشخص است، ادامه‌ی فرسایشی این روند، به صلاح شهر نیست.»

محمدحسین خلیلی نیز رویکرد ایلیات را مورد تأیید قرار داد و گفت: «از پیشنهاد شما استقبال می‌کنم. نمی‌خواهم زیاد حرف بزنم زیرا احساس می‌کنم این سخن گفتن‌ها باعث فرسایش و از دست‌رفتن ثانیه به ثانیه‌ی زمان شهر می‌شود. ما روزی که مخالف آقای نصیری بودیم به رأی اکثریت تمکین کردیم و طی دوره‌ی ایشان با مصوباتشان موافقت کردیم تا جایی‌که احساس کردیم انحرافی رخ داد و ایستادیم. خواهشم این است که شما هم امروز برخلاف نظر اکثریت حرکت نکنید.»

با این‌حال که رئیس شورای شهر، تذکرات «گروه هشت» مبنی بر تخلف از قراردادهای شورایی و نیز عدول از رأی نهایی را توسط هیأت رئیسه تأیید کرد و بارها تصریح کرد که: «بنده در پیامکی به اعضاء اعلام کردم که کسی تا این لحظه کاندیدای دیگری را معرفی نکرده و چون دستور جلسه‌ی دیگری نیز نداریم، جلسه‌ی روز چهارشنبه‌ی شورا را برگزار نمی‌کنیم.» و نیز مدام، تذکرات اعضاء مبنی بر اتمام وقت مصوبِ اعلام کاندیدا را مورد تأیید قرار داد، با این‌حال در نهایت، پیشنهاد عباس زارع و دیگر اعضای گروه هشت را در باب رأی‌گیری بر تنها کاندیدای حاضر، نپذیرفت و علی‌رغم روال گذشته‌ی شورا که در رسانه‌ها ثبت و ضبط شده، باز هم اعلام کاندیدا را حق مسلم دیگر اعضاء شورا عنوان کرد و درواقع بر روی صحبت‌های «وحیدی»، «دشت‌گرد» و «بزنی» صحّه گذاشت؛ رویه‌ای که اعتراضات متعدد و مکرر برخی از اعضای شورای شهر را برانگیخت.

اکبر سلیم‌نژاد، از گروه هشت با عنوان «گروه مظلوم» یاد کرد و خطاب به رئیس شورا گفت: «ما در دو جلسه، تذکرات و طرح دوفوریتی خود را تقدیم کردیم که یک‌بار شما نخواندید و صلاح ندانستید و یک‌بار هم جناب آقای وحیدی لازم ندانستند! با این‌حال اگر آقای وحیدی صلاح دانسته و بعد از اتمام زمان اعلام کاندیداتوری، کاندیدایی را معرفی کردند، باز می‌پذیریم. ما همیشه مظلوم واقع شده‌ایم و همیشه حق ما زائل شده و هرطور که خواستید جلسات را اداره کردید! حالا هم همکاری کنید تا مسأله‌ی انتخاب شهردار را امروز به نتیجه برسانیم.»

رویکرد فراقانونی هیأت رئیسه باعث شد، فریده بزنی بیرانوند نیز «علی‌اکبر ترکاشوند» و «وجه‌الله خدمتگزار» را به‌عنوان گزینه‌های خود معرفی کند.

بزنی همچنین تصریح کرد که پیش از این از «فرج‌الله ایلیات» و «عباس زارع» خواسته است کاندیدای شهرداری شوند ولی این دو عضو شورا جهت صیانت از آراء مردم و مسؤولیت و شأن نمایندگی، نپذیرفته‌اند!

این وضعیت، اعتراض عباس زارع، رحیم خستو، حسین محمدی، مهدی حاجی‌قاسمی و نیز غدیر مهدوی کلیشمی را برانگیخت. زارع به رئیس شورای شهر کرج گوشزد کرد: «جلسات شورا بایستی با یک نرم و فرم قانونی اداره شود» و تذکر داد: «ما اگر قانون را ملاک قرار ندهیم، به ماحصلی هم نخواهیم رسید.»

محمدی نیز گفت: «طبق دستورکار جلسات شورا، وارد مرحله‌ی بررسی برنامه‌ی نامزدها و انتخاب شهردار شده‌ایم و نباید دوباره به مرحله‌ی معرفی کاندیداها برگردیم.»

خستو همچنین خاطرنشان کرد: «خروجی شورا حول نظر اکثریت معنا پیدا می‌کند. نباید یک نفر یا دو نفر از اعضاء وقتی با موضع اکثریت مخالف‌اند، موضوع را تا بینهایت ادامه دهند.»

با این اوصاف، رویه‌ی تخریبی اقلیت رو به وجهه‌ی شورای اصلاح‌طلب کرج، غلاف نشد و ادامه‌ی روند بی‌حاصل صبح، به وقت فوق‌العاده کشید و مقرر شد ساعت 14 تا 16:30 نتیجه‌ای از چنته‌ی پریشان شورا رو به شهر معطل، تفویض شود!

آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
شورای شهر کرج انتخاب شهردار کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 604
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید