کد مطلب : 60691 / تاریخ ثبت : 1397/03/09 18:08

ورطه‌ي ميان «وكيل مردم» و «وصيِ سياست» در شورا

برزخ اميد

«گروه پنج» اقلیتی‌ست که نخواست با تکیه بر استقلال شورا و سرمایه‌ی اجتماعی‌اش، پتانسیل‌های شهری را بپرورد که انباشتی از امکان‌های مغفول است و یک نیروی زنده در قلب امید را رام جریان‌های فرمایش‌کننده و سفارش‌آور كرد...

«بار آوردن» یا «اهلی کردن»، به تغییرات پایدار در طبیعت موجود زنده اشاره دارد و بیشتر با «فرمان‌دادن»، «تحمیل‌کردن»، «شکل‌دادن» و «محدود کردن» همراه است. این مفهوم بر روش‌های «تلقین»، «تکرار»، «واداشتن» و «بازداشتن» مبتني‌ست و هدف از آن، بهره‌کشی و سود بردن می‌باشد؛ درمقابل، تربیت؛ درصدد شکوفایی تمام جنبه‌های اصیل موجود است و اما مترصدِ اینکه، به‌وسیله‌ی «درون» نه «بیرون»، امکان رشد را تقویت کند. این تمایز را می‌توان در شیوه‌ی برخورد گروه «پنج» با «هشت» در بطن شورای شهر کرج دید؛ گروه پنجی که با هر چوبی، قصد متنبه‌کردن هشتی‌ها را دارد و قائل به «بار آوردن» است!

تیم موسوم به پنج، در اولین گام خود، زیر لوای مفهوم پرابهام "شفافیت" ایستاد و با توسل به جسارتِ این کلمه، دیگرزنی و درواقع «خودزنی» کرد؛ آنها با نطق‌های چکشی، فرمایشی، تهدیدی و همین‌طور تشنج‌آفرینی در صحن علنی شورای شهر، تا جایی پیش رفتند که روی موج رادیو، واقعیت را تحریف کردند، اما هوشمندانه!

"سارا دشت‌گرد" (به نمایندگی) در برنامه‌ی رادیویی گفت در جلسه‌ی جنجالی شورای شهر که هیأت رئیسه، صحن را به بهانه‌ی بیماری ترک کردند و انتخاب شهردار از موضوعیت افتاد: "رئیس شورا چندین بار گفتند حال مساعدی ندارند اما اعضای شورا اهمیتی ندادند"! و تاریخ و تصمیمات دست‌ساز شورایی را چنان با مهارت به خورد مخاطبین داد، که مجری برنامه نیز تحت‌تأثیر حقِ به‌ جانب‌شده‌اش، قانون مساوات را شکست و میان خستو و دشت‌گرد، بیشترین زمان را دودستی، تفویض خانم میدان‌دار کرد!

جالب اینجاست که دشت‌گرد، از چشم و گوش اصحاب رسانه که شاهد ماجرا بودند هم به سهولت گذشت و مدام با تأکید بر: "من تعجب می‌کنم از آقای دکتر خستو که فراموش کرده‌اند..." این عضو شورا که طرف گفتگویش بود، را نیز آچمز کرد. خستو هم با گفتن اینکه: "نمی‌خواهم وارد این‌دست دیالوگ‌ها شوم!" برگ برنده‌ی این بازی را به وی، روی امواج رادیویی داد!

اما پنجی‌ها تنها به اهلی کردن گروه هشت با این روش بسنده نکردند؛ آنها مدام با برون‌ریزی تشنجی اختلافات، پای مقامات بالادستی را پیش کشیدند تا جایی‌که حرف این‌ها در صحن، حرف نماینده‌ی مجلس و امام جمعه‌ی کرج، آن بیرون بود! و جملات خط به خط شده‌ای که گویا دیکته‌ای بدون غلط است، نه‌تنها چوب حراج به سرمایه‌ی مردمیِ پشت این لیست (لیست امید) زد، بلکه به مثابه‌ی چوب تأدیب گروه هشت نیز عمل می‌کند؛ چوبی که سَری به طلای بالادست دارد و دلی قرص به طلای میز؛ تا هشتی‌ها را با زور اقلیت مغلوب کند و کاندیدای آزموده‌ی شهر را آرام و رام بسوزاند!

«بدعت‌گذاری» در میان هیاهو نیز، شیوه‌ی دیگر تأدیب‌کردن هشتی‌هاست. گروه پنج "طرح دوفوریتی رأی‌گیری و انتخاب شهردار" را با جملات تحکمی چون "دلم نمی‌خواهد"، "من نمی‌گذارم"، "اجازه نمی‌دهم" و... از دستورکار شورا کنار گذاشته و حتی پای شورایی را به میان کشیده‌اند که تا کنون میانجی اختلافات شورا با فرمانداری بوده است، نه اختلاف‌نظر شورايي‌ها در شورا! «شورای حل اختلاف» در این میان به صحنه دعوت می‌شود تا چوب تأدیبیِ اقلیت بر اکثریت طلایی‌تر شود!

اما بدعت دیگر در رویه‌ی "استعلام‌گیری" از سوابق كانديداي گروه هشت بود، از رایزنی با نهادهای امنیتی گرفته تا انتشار غیراخلاقی یک رأی بدوی که هرچند به پنجی‌ها، برگ برنده‌ای داد اما تیر خلاص به شاکله‌ی جعلی اصلاحات نیز زد؛ تقلبی زیر اعتبار یک لیست که یکی‌یکی نقاب انداختند و واقعیتی ترسناک از دل آن سر بر کرد!

«محمدجواد غلامرضا کاشی» اخیراً در یادداشتی تحت‌عنوان "پروای حقیقت"، نیروی سرزنده‌ی اصلاحات در بیست‌سال پیش را وامدار نقدی می‌داند که‌ معطوف به «بیست‌سال قبل از خود کرده بود، به آنچه در آستانه‌ی انقلاب روی داد. منش روشنفکرانی را مورد عتاب قرار داد که با "مردم" سخن می‌گفتند و در بسیج انقلابی نقش داشتند.»

استاديار دانشكده‌ي علوم‌ سياسي دانشگاه علامه طباطبائي در ادامه، با تمایزگذاری میان "صنف صادق روشنفکران اصلاح‌طلب" و "صنف ریاکاری در صحنه که هم از توبره‌ی مشروعیت مردمی می‌خورد و هم از آخور امتیازات حکومتی" می‌گوید: «تاریخ حیات ملت‌ها را کسانی رقم زده‌اند که چیزی را تحقق بخشیده‌اند نه اینکه... منتظر مانده‌اند تا حاکمان به سخنان مشفقانه‌ی آنان عمل کنند!»

اين پژوهشگر حوزه‌ي جامعه‌شناسي و علوم سياسي در پایان این یادداشت متذکر می‌شود: «به روشنفکری چهل‌سال پیش دوباره باید نظر کرد. روشنفکری آن روزها بیشتر خطاب به "مردم" سخن می‌گفت، آنها را نقد می‌کرد. دغدغه‌ی هوشیار کردن مردم به وضعیت خودشان را در سر می‌پرورانید. ائتلاف نانوشته و ناخوداگاه با حاکمان بر سر کنش‌های شریرانه را گسیخته می‌کرد، حمله به آنچه این پایین می‌گذشت، یا بالادستی‌ها را بی‌پایگاه می‌کرد یا وادار به تجدیدنظر در آنچه می‌کنند.»

کاشی به آنها می‌گوید: «دچار بیماری بدیهی‌انگاری شر» شده‌اند و گویا مرثیه‌ای برای وجهه‌ی اصلاح‌طلبی در شورای پنجم کرج می‌خواند؛ اصلاحاتی که از کمر شکست تا انذارکننده‌ی شق دوم خود باشد و میان این‌طرفی‌ها و آن‌طرفی‌های خویشاوند خود نیز، رسم دیرین خط‌کشی را به‌جا آورد! رویه‌ای که قائل به اهلی‌کردن موجودیت سرزنده‌ی شهر بعد از وعده‌ی «امید»، «تدبیر» و «هوای تازه» است، تا چون حیوانی دست‌آموز به هر ساز ناکوکی برقصد و سگ وفادار "هدایت" باشد که در پی صاحبِ بر مَرکب‌اش بدود تا هلاک شود. روشي که از سوی دیگر، کمر بست تا طنازیِ اتحاد و خوش‌دلیِ تصمیم جمعی و امیدواری به کار شورایی را شکست دهد و صدای پرقدرت دیکتاتوری را در آخرین و کم‌جان‌ترین نهادهای مدنی و مردمی دیکته کند.

«گروه پنج» اقلیتی‌ست که نخواست تربیت‌کننده باشد و با تکیه بر «استقلال شورا» و «سرمایه‌ی اجتماعی‌اش در دوره‌ی پنجم»، پتانسیل‌های شهری را بپرورد که انباشتی از امکان‌های مغفول است. شورایی که از کمر شکست تا نیمه‌ای، نیمه‌ی دیگرش را چوب تأدیب کند و یک نیروی زنده در قلب امید را رام جریان‌های فرمایش‌کننده و سفارش‌آور نماید؛ شورایی که دیگر شورا نیست بلکه تجمیع نیرو در سنگ‌اندازی به پیکر جان به‌لب آمده‌ی «اعتماد مردمی»‌ست تا از اصلاح امور روی برتابيم و حقوق و مطالباتمان را واگذاريم، ارثیه‌ای راحت‌الحلقوم و فربه‌کننده‌ی جریانی که تنگ‌ترین جای ممکن را در آینده به اصلاح‌طلبان خواهد داد.

در مقام «وكيل مردم» نه «وصي سياست» باشید. به مفهوم التیام‌بخش "امید" بر زخم‌های باز، اقتدا کنید، میراث‌داران به‌حق مرام "گفت‌وگو" در مدار وعده‌هايتان شويد! آقایان و خانم‌های پنج! بردن این بازی، باخت اکثریت شورا نیست؛ باخت روح مشروطه است که خسته و نومید از کنج تاریخ بیرون آمد تا ندیده‌ی نیمه‌جان‌اش را امیدی باشد؛ این باخت، وادادن «اصلاح» و «تغییر» تا سال‌ها و سال‌هاست... سيطره‌ي سياهي را دست‌كم نگيريد!

آرزو رضايي مجاز
.چاپ مطلب
شوراي شهر كرج استقلال شورا چالش اصلاحات
تعداد دفعات مشاهده شده : 564
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید