کد مطلب : 60374 / تاریخ ثبت : 1397/02/23 10:50

نقش خیّرین در آموزش و پرورش استان البرز:

دستی که می سازد

کمبودهای آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نیست؛ با اینکه جزو ارگان های حساس و کلیدی و زیرساختی محسوب می شود، اما در عمل همواره مورد بی مهری بوده است، اگر نبود دست های مدرسه ساز خیّرین،به ویژه در استان البرز شرایط آموزش و پرورش ناگوارتر از این بود.

آموزش و پرورش با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند. این ارگان یک سازمان زیرساختی محسوب می شود و بنا به شعارها، نسلهای آینده را تربیت می کند و لذا، چگونگی آینده یک کشور به وضعیت آموزش و پرورش آن بستگی دارد. اما همواره هم از لحاظ تسهیم بودجه و اعتبارات و هم به لحاظ پرستیژ اداری و دستگاهی جزو مغفول مانده هاست. کمبود فضای آموزشی، نبود نیروی انسانی کافی، عدم تخصیص بودجه مناسب و سردرگمی سیستم آموزشی و چندین دلایل دیگر، آموزش و پرورش را با چالش های جدی ای روبرو کرده است که خود به تنهایی از عهده آن برنخواهد آمد. در برخی مسائل از جمله فراهم کردن فضای آموزشی، اگر مشارکت های مردمی به داد این ارگان  نرسد، پای آموزش کشور لنگان تر از این خواهد بود. امروز در کنار جشنواره تقدیر از خیرین مدرسه ساز، مسؤولین آموزش و پرورش استان در نشست خبری حضور پیدا کردند و توضیحاتی درباره وضعیت مدارس با محوریت مدارسی که توسط خیرین ساخته شده است، ارائه کردند که نقش سازنده خیرین را بیش از پیش روشن می کند.  

مشارکت خیّرین در مدرسه سازی 91 درصد است
به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، در این نشست، محمدرضا اسپرورین، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز البرز با یادآوری نقش خبرنگاران و رسانه ها در ترویج امور خیر و نیز جذب مشارکت خیرین اظهار کرد:« خیرین البرز 9 برابر پیشتر از دولت حرکت کرده اند؛ با این توضیح که میانگین کشوری مشارکت خیرین 47 درصد از کل پروژه های ساخت مدارس را شامل می شود؛ در حالی که در استان البرز این روند به 91 درصد می رسد. زیرا 91 درصد پروژه های ساخت و ساز مدارس به دست خیرین آماده شده است.»
 
افزایش 3 درصدی جمعیت دانش آموزان در هر سال
اسپرورین اظهار کرد:« میانگین دانش آموزان استان معادل 14 استان کشور است. هر سال 3 درصد به جمعیت دانش آموزش کشور افزوده می شود، 450 هزار دانش آموز در استان البرز مشغول تحصیل هستند که حدود 13 هزار نفر در اول مهر امسال به این رقم افزوده خواهد شد. اگر به صورت میانگین در هر کلاس 30 نفر گنجایش داشته باشد، حدود 400 کلاس درس در سال باید افزوده شود.»
 
50 درصد مدارس استان را خیرین می سازند
در این جلسه، خسرو ساکی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز نیز یادآور شد: «بر اساس مهاجرتی که در چهار دهه ی گذشته به استان البرز صورت گرفته، نوعی عدم تناسب بین امکانات استان و تقاضا برای خدمات وجود دارد و بالتبع، بخش آموزش و پرورش را نیز شامل می شود.» ساکی گفت:« از سال 92 تا به امروز 1450 کلاس درس استان، 759 آن یعنی بیش از 50 درصد به دست مجمع خیرین استان احداث گردیده است.» ساکی ارزش مالی تعهد و مشارکت خیرین را از سال 90 تا 97 را رو به رشد توصیف کرد، طوری از 5/8 میلیارد در سال 90 به 30 میلیارد در سال 97 رسیده و بیش از 92 درصد آن نیز محقق گردیده است.»
ساکی به مصوبه جدید در قانون بودجه امسال اشاره کرد که بر اساس آن« در صورت مشارکت 50 درصدی هر خیّر در کار مدرسه سازی، 50 درصد باقیمانده را دولت مکلف به تأمین اعتبار است.»
ساکی گفت:« تراکم دانش آموز در استان البرز نسبت به کشور بالاست؛ به ویژه در مناطقی مثل کمالشهر، حصارک، باغستان نیاز به مدرسه بیشتر از  مناطق دیگر احساس می شود.»   
 
آسیب های دانش آموزی در کل استان پایش نشده است
مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبری البرز در خصوص پایش آسیب های دانش آموزی گفت:« در همه استان ها ائتلافی بین همه دستگاه ها تحت عنوان «نظام مراقبت از آسیبهای دانش آموزی» به وجود آمده است تا از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی مراقبت کنند؛ که اختصاراً «نماد» نامیده می شود. این طرح به مدت دو سال است که در استان البرز به عنوان پایلوت اجرا می شود. امسال شهرستان نظرآباد به صورت کامل و 6 مدرسه در ناحیه 3 مجری آزمایشی طرح نماد هستند. معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، بهزیستی، پلیس، کمیته امداد، آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی و غیره با محوریت اجرایی معاونت اجتماعی استانداری مسؤولیت پایش را به عهده دارند. در مناطق تحت پوشش این طرح پرونده های الکترونیکی برای دانش آموزان فراهم شده که در صورت مشخص شدن دانش آموزان آسیب دیده به یکی از ارگان های مددکار ارجاع داده می شوند. اما برای کل استان پایش دقیقی انجام نگرفته است.»
 
هزینه بیمه رانندگان مدارس از حقوق آنها کسر نمی شود
ساکی در پایان درباره بیمه راننده های مدارس بیان داشت:« در واقع متولی سرویس مدارس آموزش و پرورش نیست؛ بلکه این کار تحت تعهد کمسیون ماده 18 است که اعضای آن را آموزش و پرورش، استانداری، شهرداری، مدیریت حمل و نقل شهری تشکیل می دهند و طبق این ماده، امور مربوط به سرویس مدارس به پیمانکار سپرده می شود. پیمانکار هم باید دو نوع بیمه بپردازد؛ یکی بیمه کارکنان و دومی بیمه قراردادی که منعقد می کند که جمعاً 8/7 درصد که پیمانکار باید به سازمان تأمین اجتماعی بپردازد. منتها این رقم از حقوق راننده ها کسر نمی شود.»
این مطلب در حالی عنوان می شود که برخی از رانندگان ناحیه چهار آموزش و پرورش البرز با ارسال مطلبی به شبکه خبری البرز ادعا کردند که از حقوق آنها مبلغی برای هزینه کسر می گردد و جالب تر آنکه برای پاسخگویی در این خصوص، بع پیمانکار ارجاع دادع می شود، حال آنکه اصلا پیمانکاری وجود ندارد.
***
در پایان نشست از خبرنگاران به شکل اهدای هدایا تقدیر گردید؛ منتها این بخش از نظم لازم برخوردار نبود. به طوری که تقدیرنامه ها و بخشی از هدایا به تعداد خبرنگاران فراهم نشده بود. ابتدا اسامی تعدادی از خبرنگاران اعلام گردید و هر خبرنگاری با همان آیین و تشریفات معمول و عکس گرفتن و مصاحبه و روبوسی مدیران هدیه اش را دریافت می کرد. منتها این روال ادامه نیافت و بقیه باید به صف می ایستادند تا هدایا را دریافت کنند. حال آنکه خبرنگاران حاضر، از چند روز پیشتر، با دریافت سه پیامک و دو تماس به جشنواره و نشست دعوت شده بودند. از طرف دیگر، آن همه تعریف و تمجید در ابتدای جلسه، دادن القاب و معرفی آنها به عنوان «خیر افتخاری» با نوع تقدیر در پایان جلسه چندان همخوانی نداشت.


علی شهبازی
.چاپ مطلب
آموزش و پرورش البرز خیرین مدرسه ساز
تعداد دفعات مشاهده شده : 298
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید