کد مطلب : 60249 / تاریخ ثبت : 1397/02/18 24:03

در واقعيت بدهكاري كمرشكن شهرداري؛

ماراتن نفس‌بُرِ «هشت» و «چهار» و «يك» يا وفاق شورايي بر يك مُنجي؟

هرچند سنگ‌بناي وضعیتِ محتضر شهر را باید در سیاست‌های شورای چهارم جست؛ اما قصور نصیری و اعضایی که هنوز سنگ انتخابی را به سینه می‌زنند که اولین کمانه‌اش به بال‌های "امید" گرفت، قابل چشم‌پوشی نیست...

چرخ اقتصاد شهری، این روزها کند می‌گردد؛ هرچند ریل نامیزان و لوکوموتیو لکنته‌ی این اقتصاد را باید از سال‌ها پیش تعمیر و تعدیل می‌کردند؛ با این‌حال سوت محتضر این قطار در ایستگاه شورای پنجم به شماره افتاده؛ میراث‌داران نه‌چندان خوش‌شانسِ مدیریت‌شهری‌اي پریشان!

ماحصل سیاست‌های مدیریتی در شورای چهارم، پای این روزهای شهرداری را در گِل گذاشته تا جایی‌که نه‌تنها پرونده‌ی کارهای عمرانی را بسته نگه داشته، بلکه زبان جیب‌های شهرداری برای پرداخت حقوق پرسنل نیز کوتاه است.

از سوی دیگر، انتخاب نه‌چندان هوشمندانه‌ي شهردار تهرانیِ کرج نیز بحران مالی را دامنه‌دار کرد؛ فقدان رویکرد "نصیری" در فعال‌سازی کدهای درآمدی پایدار و نیز غیاب استراتژی جهت رغبت‌سازي براي بخش خصوصی، شهر را بر مدار سال‌های پیش دچار سرگیجه کرد؛ شهری که نمايندگان و مديران شورا و شهرداری‌اش تغییر نمود اما سیاست‌های مدیریتی‌اش، نه! شرایط متحول و سیاست‌گذاران منفعل، بودجه‌ی انقباضی را در چشم‌انداز شهر گذاشت و طرح‌های نو را در کِشو!

«کرج، کارگاه عمرانی نیست!»؛ جمله‌ای که اگر در دوره‌ی "علی ترکاشوند" بر زبانی جاري مي‌شد، انتحاری‌چشمي در بازدیدهای میدانی بود! فارغ از درجه‌ی کیفی طرح‌ها و زیربنای کارشناختی آنها و همین‌طور سیاست‌های مالی شهردار اسبق -که کرج را در دور تند وام‌گیری، بله‌قربان‌گوی تام‌و تمام بانک‌شهر کرد تا جایی‌که در ازای پرداخت تسهیلات و سود آن، مصوبه‌ی واگذاری زمین و ملک را از شورا گرفت- صدای بیل و کلنگ، گوش شهر را پر کرده بود و کرج به مثابه‌ی کارگاه عمرانی، تیتر می‌گرفت و خبر می‌ساخت تا جایی‌که اولین دستاوردهای عمرانی شورای پنجم در زمان علی‌اصغر نصیری نیز، بریدن روبان‌هایی بود که فرصت قیچی را به‌دست ترکاشوند نداد، هرچند عرق کارش را او ریخته بود!

هر چه این روزهای کرج در کار عمرانی بی‌صداست، سرسام بحران در صندوق ذخیره‌ی شهر، حساب و کتاب شورا را به‌هم ریخته است؛ هرچند رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح می‌کند پیش‌بینی این وضعیت را می‌کرده‌اند!

طبق گزارش مالی محمدرضا احمدی‌نژاد، نبض اقتصاد شهري ضعيف است. به تصریح سرپرست شهرداری کرج:

* بدهی تسهیلات بانک شهر: 500 میلیارد تومان معوقه
* بدهی تهاتری به پیمانکاران: 300 میلیارد تومان
* بدهی نقد به پیمانکاران به‌علاوه‌ی کسورات: 90 میلیارد تومان
* 100 میلیارد تومان بدهی به شرکت شهر آتیه
* 5 میلیارد تومان بدهی به تعاونی
* 3 میلیارد تومان به صندوق بسیج
* سود اوراق مشارکت: 25 میلیارد تومان
* اسناد آماده‌ی صدور چک در حساب بستانکاران: 20 میلیارد تومان
جمع کل بدهی سررسید شده: هزار و چهل و سه میلیارد تومان!

به گزارش خبرنگار رستاك و شبكه خبري البرز احمدي‌نژاد، نوش‌داروي اين سهراب محتضر را –حتي اگر به موقع برسد- چندان كارساز نمي‌داند. درآمدها در گزارش او از مخازنِ:

* جرائم ماده صد: 800 میلیارد تومان (قابل وصول)
* عوارض اصناف: 300 میلیارد تومان
* نوسازی: 400 ميليارد
* چک‌های برگشتی: 250 میلیارد تومان
مي‌باشند!

وي در پنجاه و ششمين جلسه‌ي علني شوراي شهر كرج گفت: «درآمدها به‌واسطه‌ی حذف تخفیف 23درصدی جرائم ماده صد در سال 97، نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش پیدا کرده است، به نحوی که درآمد فروردین‌ماه 17میلیارد و 400میلیون تومان است درحالی‌که در مدت مشابه سال قبل 31میلیارد تومان بوده.»

سرپرست شهرداري كرج افزود: «در اردیبهشت با 35درصد کاهش درآمد نسبت به ارديبهشت سال 96 مواجه بوده‌ایم؛ به‌عبارتي تا امروز، 14میلیارد و 400میلیون تومان بوده اما در مدت مشابه پارسال 22میلیارد و 300میلیون تومان وصولي داشته‌ايم!»

وي با بيان اينكه: «درآمدهای غیرنقدی نیز نسبت به سال قبل کاهش محسوسی داشته است» تصريح كرد: «با توجه به اوضاع مالی شهرداری کرج و هزینه‌های سنگین جاری، تقریباً هیچ کار عمرانی جدیدی نمی‌شود انجام داد. نزدیک به 36میلیارد تومان هزینه‌ی جاری‌ست (حقوق، خدمات شهری و فضای سبز) درحالی‌که درآمد ما 17میلیارد تومان بوده است!»

به تأييد احمدي‌نژاد: «در حوزه‌ی درآمدهای پایدار، هیچ بحثی در شهرداری کرج باز نشده و جز ارزش‌افزوده، درآمد پایداری نداریم. درنهایت روال ساخت و ساز هم رونق بگیرد، تنها می‌توانیم به گذران شهرداری فکر کنیم!»

«فکر کردن عاجل» بر ترک‌های عمیق اقتصادی، پایان‌بندی تکان‌دهنده‌ی گزارش سرپرست شهرداري كرج بود، گزارشی که خط قرمز بر تغییر رویکرد، ترسیم چشم‌انداز، تسهیل سرمایه‌گذاری، تأمین محاق اقتصادی از آورد درآمدهای پایدار، ترمیم سازوکار هزینه‌های جاری، در کارنامه‌ی چندماهه‌ی نصیری کشید و 9ماه سوخته را بر شهری وصله کرد که هر روزش در احیای دوباره‌ی اقتصادش حیاتی بوده است!

هرچند نگارنده مؤکداً تصریح می‌کند سنگ‌بناي وضعیتِ محتضر شهر را باید در سیاست‌های شورای چهارم جست؛ اما قصور نصیری و اعضایی که هنوز سنگ انتخابی را به سینه می‌زنند که اولین کمانه‌اش به بال‌های "امید" گرفت، قابل چشم‌پوشی نیست.

کارنامه‌ی تصمیم شورا در بزنگاه انتخاب شهردار، از بال‌های خونی درآمدهای پایدار، هزینه‌های سنگین و اتاق فکر متروک، سرخ است؛ هرچند به گفته‌ی عباس زارع: «روند استعفا با کمی پافشاری می‌توانست به استیضاح منجر شود و امروز چراهای بسیاری در صحن شورا بی‌پاسخ نمی‌ماند»؛ اما هنوز اقلیتی در شورا با صدای بلند می‌گویند: #ما_پشیمان_نیستیم؛ هشتگی که شاید بازارگرمي خوبی باشد اما خطری را بیخ گوش شورای شهر نگه داشته است؛ تکرار اشتباه! دیوار بلندی که روبه‌روست و این‌بار نه‌تنها به بال‌ها، بلکه به سرهایی که می‌شکنند، فرصت ادامه نخواهد داد!


آرزو رضايي مجاز
.چاپ مطلب
انتخاب شهردار شوراي شهر كرج بدهي شهرداري
تعداد دفعات مشاهده شده : 327
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید