کد مطلب : 60237 / تاریخ ثبت : 1397/02/17 10:14

بافت های فرسوده زخم کهنه کرج

کلانشهر کرج با حدود یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارای 875هکتار بافت فرسوده قدیمی است . به گفته مسئولان شهری حدود30 درصد کرج را بافت فرسوده تشکیل می دهد که این فرسودگی در بین مناطق مختلف پراکنده است

 وجود این بافت های فرسوده علاوه بر زشتی چهره شهر، مشکلات عمومی و گذرا مانند سختی تردد و ... به عنوان یک دغدغه در زمان بحران مطرح است. چرا که در شرایطی مانند آتش سوزی، زلزله و.. به دلیل شرایط نامناسب خانه ها، تنگ و باریک بودن کوچه ها و دیگر موانع، امدادرسانی در این محله ها به سختی انجام و در نتیجه میزان آسیب و تلفات در این محله ها بالا خواهد بود.
 
زلزله 2/5 ریشتری آذرماه در منطقه مشکین دشت، علاوه بر ترس و واهمه ای که در دل مردم و مسئولان انداخت مدیران شهری را برای احیا و رسیدگی به بافت های فرسوده مصمم تر کرد.
 
بخش بزرگی از بافت های فرسوده در محدوده شهری منطقه2 شهرداری کرج قراردارد و این امر جدیت برای بازسازی بافت فرسوده در این منطقه را دوچندان کرد و پروانه های بازسازی و بهسازی برای 150 واحد مسکونی فرسوده در محله مصباح کرج به عنوان نخستین گام در بخش بافت های فرسوده صادر شد . 
 
نگرانی شهروندان ازعواقب بافت فرسوده شهر
 
یکی از شهروندان کرجی می گوید: منطقه 2 کرج شامل محله های خیلی قدیمی شهر است و بیشتر خانه های آن کهنه ساخت بوده و مقاومت کمی دارند.
 
مهتاب آجرلو که ساکن مصباح است می گوید: خانه های این محله با متراژهای کوچک و کوچه های باریک است که در شرایط عادی و به ویژه روزهای تعطیل رفت و آمد در آنها به سختی انجام می شود و اگر زلزله ای با قدرت بالا اتفاق بیفتد جان سالم بردن از این منطقه حتما معجزه خواهد بود.
 
آجرلو می گوید: پس از زلزله سال گذشته مشکین دشت همیشه نگرانی داریم که با این وضعیت خانه های ما، در صورت وقوع زلزله با قدرت بالا چه برسرما خواهد آمد و این نگرانی باعث شده بیشتر مردم به فکر مقاوم و نوسازی خانه های خود باشند.
 
آجرلو می افزاید: اما به دلیل این که بیشتر مردم این مناطق توانایی مالی بالایی ندارند بدون گرفتن تسهیلات نمی توانند برای نوسازی اقدام کنند. 
 
نقش موثر بخش خصوصی در مشارکت های شهری
مدیرمنطقه 2 شهرداری کرج با بیان این که احیای بافت های فرسوده مسئله ای جدی و ضروری در مدیریت امور شهری است می افزاید: بهسازی و اصلاح بافت های فرسوده به عنوان اولویت و نیاز زیرساختی در کلانشهر کرج باید مورد توجه قرار گیرد.
 
«رضا فیض» با تاکید بر سعی و عزم شهرداری منطقه 2 کرج برای بازسازی بافت‌های فرسوده می گوید: در این زمینه با افتتاح «دفتر خدمات نوسازی بافت های فرسوده» وتوزیع بیش از 5هزار بروشور ونصب بنر برای آگاهی شهروندان در نقاط مختلف اقدام کردیم.
 
فیض می افزاید: ورود بخش خصوصی که در مقایسه با دولت می تواند نقش فعال تری در این حوزه ایفا کند، بسیار موثر است و ضرورت دارد تا بهسازی، بازسازی و نوسازی فضا و بافت های فرسوده به ویژه در منطقه 2 شهرداری کرج مورد توجه جدی مسئولان استان و شهر قرار گیرد.
 
وی با بیان این که بسیاری از کشورهای جهان با تکیه بر بخش خصوصی در شهرهای بزرگ خود گام های بزرگی در عرصه خدمت رسانی به شهروندان برداشته اند می گوید: این روش ضمن کاهش چشمگیر هزینه های جاری رضایت شهروندان را هم به دنبال دارد و با الگو برداری از این روش می توان تغییر و تحول بزرگی در شهر ایجاد کرد.
 
شهردار منطقه2 کرج اظهار می کند: برای سال 97 پروژه های عمرانی و تحولات اداری وسیعی در مسیر تحقق شعار سال در اولویت این منطقه قرار دارد که تلاش داریم با بازدیدهای میدانی و ایجاد ارتباط مستمر خدمات مطلوب تری به شهروندان ارائه دهیم و امیدواریم با برنامه ریزی های کارشناسانه شاهد تحولی جدید در اجرای پروژه های خدماتی، عمرانی و فرهنگی در این منطقه باشیم. 
 
صدور58پروانه ساختمانی برای 43هزار متربع بافت فرسوده
 
معاون معماری وشهرسازی منطقه 2 شهرداری کرج نیز با تاکید بر اهمیت نوسازی بافت فرسوده به منظور تامین امنیت شهروندی می گوید: درسال گذشته 58 پروانه ساختمانی در محدوده بافت فرسوده این منطقه به مساحت 43 هزار مترمربع صادرشده است و باتوجه به پرونده های در حال اقدام پیش بینی می شود این میزان امسال افزایش یابد. 
 
«حبیب اله رزاقی» با اشاره به عملکرد موثر دفترخدمات نوسازی بافت های فرسوده منطقه 2می افزاید: برپایی جلسات مستمر هفتگی، جلب مشارکت افراد موثر محلی از جمله روحانیون، ورزشکاران، معتمدان ، تبیین بسته تشویقی و مسیر ویژه برای صدور پروانه های ساختمانی از جمله مهمترین اقدامات این دفتراست که در نهایت شاهد پیشرفت کار در احیای بافت های فرسوده درمنطقه هستیم.
 
ارائه تسهیلات برای ترغیب و تشویق مالکان بافتن های قدیمی
 
رزاقی با بیان این که تا کنون 50 نفر برای نوسازی بافت فرسوده مراجعه کرده اند می گوید: بیشتر بافت های فرسوده این منطقه در مصباح و ساسانی است.
 
وی با تاکید بر اهمیت مشارکت مالکان بافت های فرسوده می گوید: به منظور ترغیب و تشویق مالکان بافت های قدیمی و فرسوده به نوسازی «عوارض زیربنا، مازاد تراکم و پیش آمدگی» از آنها اخذ نمی شود.
 
معاون معماری وشهرسازی منطقه 2 شهرداری کرج با اشاره به این که برخی از ملک ها قولنامه ای هستند اظهار می کند: پیرو تشکیل ماده 9 قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده ، دارندگان املاک قولنامه ای نیز می توانند برای تشکیل پرونده با در دست داشتن مدارک به هیات ماده 9 قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده واقع در اداره کل راه و شهرسازی استان البرز مراجعه کنند. 
 
وجود22 محله بافت فرسوده در کرج
مدیر روابط عمومی منطقه2 شهرداری کرج اظهار می کند: استان البرزحدود22 محله بافت فرسوده دارد که با توجه به ازدحام جمعیت در این مناطق و به واسطه وجود گسل مستعد زلزله و سیلاب در البرز، قرار گرفتن در شرایط بحران را بسیار پرریسک وخطر می کند پس آگاهی و اقدام مردم برای نوسازی این بافت ها و مشارکت آنها بسیار اهمیت دارد.
 
امیرحسین خدابنده لو می گوید: اقدام به این امر هزینه بالایی دارد و به دلیل این که ساکنان این مناطق از قشر ضعیف جامعه هستند بدون دریافت وام و تسهیلات این امر امکان پذیر نیست اما از طرفی هم بیشتر بافت‌های فرسوده در استان سند ندارند و در مواقع مراجعه به بانک گرفتن تسهیلات برای بازسازی و نوسازی ممکن نیست.
 
خدابنده لو می افزاید: آنچه مسلم است با توجه به حجم زیاد بافت‌ فرسوده در کرج ساماندهی آن بسیار ضرورت دارد اما این راه با مشکلات زیادی برای مسئولان شهری و مردم مواجه است.
 
وی بیان می کند: طبق قانون همکاری نهادهایی مانند شهرداری ها، اداره‌ کل راه و شهرسازی، وزارت کشور و استانداری برای احیای بافت فرسوده شهر ضرورت دارد چرا که با وقوع هر زلزله یا بلایای طبیعی و غیر طبیعی، این بافت‌ ها که فاقد اصول معماری مقاوم سازی هستند، آسیب‌ های زیادی متحمل می‌ شوند و ابعاد فاجعه‌باری را رقم می زنند.
 
مدیر روابط عمومی منطقه2 شهرداری کرج با بیان اینکه در این امر مردم اسـتفاده کنندگان و ذینفعان اصلی هستند می گوید: تا زمانیکه خود شهروندان ترغیب به انجام نشوند، این امر محقق نمی شود پس مشارکت آنها و خواست و نیازهای آنها برای اقدام به این کار و نزدیک تر شدن به این هدف باید مـورد توجه قرار گیرد و در این راه سهولت شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
خدابنده لو اضافه می کند: استان البرز علاوه بر بافت های قدیمی بخش گسترده ای از سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه را دارد که در نتیجه عدم تعیین تکلیف زمین های قولنامه ای و همچنین رعایت نکردن اصول مهندسی شکل گرفته است و روزبه روز بر تعداد این ساخت و سازها افزوده شده است. این معضلات زیرساختی مربوط به امروز و چند روز قبل نیست بلکه در سال های طولانی با غفلت مسئولان و همچنین سهل انگاری و بی توجهی مردم شکل گرفته و اکنون مانند زخمی کهنه بر پیکر شهر نقش بسته که درمان آن سخت و بسیار زمان بر است. 

خدیجه ستارزاده
.چاپ مطلب
بافت های فرسوده زخم کهنه کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 302
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید