کد مطلب : 60099 / تاریخ ثبت : 1397/02/09 22:16

خروج کرج و استان البرز از معبر بودن؛ چرا و چگونه؟

منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج، گرفتار بوروکراسی اداری

کرج و استان البرز جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی متعددی دارند اما در کشور ما، کرج و استان البرز به عنوان مقصد گردشگری شناخته نمی شوند و صرفا حالت معبر بودن دارند.

این پروژه از اواخر سال 1396 مجددا فعال شد. اگر تعدیل قیمت در شورای عالی فنی استان البرز تایید شود ظاهرا مانعی برای فعال شدن پروژه در همه ابعاد وجود ندارد.

استان البرز در سال 1389 با مرکزیت کرج تشکیل شد. با تعریف تقلیل گرایانه ای که در ایران از کلانشهر وجود دارد و شهرهای بالاتر از یک میلیون نفر را کلانشهر می دانند کرج در حال حاضر، یکی از چند کلانشهر ایران است.
 
بر اساس سرشماری سال 1395، استان البرز با 2 میلیون و 712 هزار نفر جمعیت، یازدهمین استان پرجمعیت کشور و شهرستان کرج با یک میلیون و 937 هزار نفر جمعیت، چهارمین شهرستان پر جمعیت کشور است.
 
کرج و استان البرز جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی متعددی دارند اما در کشور ما، کرج و استان البرز  به عنوان مقصد گردشگری شناخته نمی شوند و صرفا حالت معبر بودن دارند.
 
 برخی پروژه ها که اجرای آنها می تواند تصویری تازه و مدرن از شهر کرج و استان البرز در اذهان ایجاد کند، با خسرو ارتقایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت و گو کردیم:
 
مهندس خسرو ارتقایی از آذر ماه سال 1395 در دولت حسن روحانی به عنوان معاون استانداری البرز مشغول به کار شده. ارتقایی در آبان 1392 مجددا به عنوان مدیر عامل آب منطقه ای تهران منصوب شده بود. گفت و گوی عصر ایران با معاون عمرانی استانداری البرز را می خوانید.
 
***
 
*استان البرز در سال 1389 تشکیل شد ولی هنوز به هر حال به عنوان مقصد گردشگری محسوب نمی شود. امکانات و جاهای تفریحی، طبیعی و تاریخی زیادی مثل سد کرج، جاده چالوس و برخی اماکن خاص در طالقان در استان البرز وجود دارد.
 
ظرف چندین سال گذشته یعنی از سال 1389 به بعد، کار برجسته ای انجام نشده که شهر کرج و استان البرز از حالت معبر بودن صرف خارج شوند. چرا چنین وضعی در مورد کرج و استان البرز وجود دارد؟
 
-در رابطه با این که استان البرز و مناطق مختلف آن، پتانسیل های گردشگری و تاریخی بسیار خوبی را دارند تردید نیست. زیرساخت های گردشگری باید فراهم شود و سرمایه گذاری هایی باید انجام شود تا کسانی که از استان البرز عبور می کنند و به استان های شمالی، شمال غرب و غرب کشور می روند، به اقامت کوتاه مدت یا به مدت چند روز در استان البرز تشویق شوند.
 
به عنوان مثال سد طالقان، دریاچه بسیار زیبایی دارد. پیرامون این سد، فضای طبیعی و باغات خیلی خوبی دارد اما بالاخره باید در این منطقه، محل مناسبی برای اقامت موقت باشد. از جمله از طریق ایجاد کمپ  و برپایی چادر مسافری باید اقداماتی در این زمینه انجام شود.
 
منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج، گرفتار بوروکراسی اداری/استانداری البرز از سرمایه گذاران حمایت می کند/خروج کرج و استان البرز از معبر بودن؛ چرا و چگونه
 
همچنین باید خدماتی به مسافرینی که رهگذر هستند و می خواهند موقتا در این استان اقامت کنند ارائه شود از جمله این که سرویس های بهداشتی و فضای سبز عمومی باید وجود داشته باشد. باغات متعلق به اشخاص و بخش خصوصی است. به همین دلیل فضای عمومی باید وجود داشته باشد که مسافران بتوانند از چنین فضای سبزی استفاده کنند.
 
اگر سرمایه گذاری شود و جاذبه هایی مثل تله کابین یا پیست اسکی برای فصل زمستان ایجاد شود و مخصوصا بخش خصوصی در این حوزه فعالیت کند، طبیعتا از گردشگران دعوت می شود که در استان البرز بمانند.
 
مجموعه ورزشی دیزین که در استان البرز قرار دارد و چندین دهه قبل تاسیس شده است با این که امکانات اقامتی آن، امکاناتی به روز نیست اما در همان زمانی که در آنجا برف داریم و مجموعه ورزشی فعال است، تاسیسات جانبی و خدماتی این مجموعه هم فعال هستند و از آنها استفاده می شود.
 
*شما از اواسط سال 1395 به عنوان معاون عمرانی استانداری منصوب شده اید. از آن زمان به بعد اقدامات برجسته ای انجام داده اید که کرج و استان البرز به مقصد گردشگری هم تبدیل شوند و صرفا محل عبور و معبر نباشد؟
 
-شهرداری کلانشهر کرج، برنامه هایی در پیش دارد. برای مثال مردم از آزاد راه تهران – کرج – هشتگرد عبور می کنند. در این زمینه طبق برنامه هایی که شهرداری دارد و ما بسیار تاکید و حمایت کردیم قرار شد در این مسیر هم فضای سبز ایجاد شود و زیبا سازی انجام شود. با چنین اقداماتی، مسافران دعوت می شوند که وارد شهر کرج شوند و بتوانند از امکانات این شهر استفاده کنند.
 
کارهایی درباره طرح جامع گردشگری استان البرز انجام شده بود. دوباره الان این طرح در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز قرار گرفته است. در یکی از جلسات شورای گردشگری مقرر شد این طرح، بازنگری شود و اعتباری به این منظور اختصاص یافت. قرار بر این است که این طرح با اطلاعات جدید و امروزی استان البرز، به هنگام شود و پروژه های گردشگری در این چارچوب، تعریف شود.
 
بالغ بر 30 هکتار از زمین های اطراف سد طالقان در اختیار شهرداری قرار گرفته است تا شهرداری با مشارکت بخش خصوصی بتواند، این محدوده را برای کسانی که به منطقه طالقان می آیند مناسب سازی کند. در رابطه با پروژه های بوم گردی، مجوزهایی صادر شده و افرادی که در این زمینه متقاضی هستند می توانند صنعت بوم گردی را در استان فعال کنند.
 
*روستاهایی در استان البرز وجود دارد که جذابیت خاصی داشته باشند تا در این استان بوم گردی رونق بگیرد؟
 
-بله. ما روستای بَرَغان را در دهستان چندار شهرستان ساوجبلاغ داریم. در این زمینه پروژه هایی تعریف شده و مقدمات کار نیز فراهم شده. تا جایی که من اطلاع دارم یک مورد هم اجرا شده و مردم استفاده می کنند.
 
در مورد طالقان نیز، مطالعاتی در این زمینه انجام شده. در رابطه با جاده چالوس، قبلا مطالعات راهبردی گردشگری توسط وزارت مسکن انجام شده بود. اخیرا قرارداد تفصیلی یعنی جانمایی برای پروژه های گردشگری در آنجا مطرح شده و الان در دستور کار وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته است.
 
دوستان ما به زودی مطالعات آن را شروع می کنند و امیدواریم نتیجه اش استقرار برخی صنایع مختلف در حوزه گردشگری در محور کرج – چالوس باشد.
 
منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج، گرفتار بوروکراسی اداری/استانداری البرز از سرمایه گذاران حمایت می کند/خروج کرج و استان البرز از معبر بودن؛ چرا و چگونه
 
*دو طرح مهم وجود دارد که چندین سال است در استان البرز به نتیجه نرسیده. یک طرح، متروی داخل شهر کرج است که اجرای پروژه آن از سال 1385 شروع شده و هنوز مردم کرج چشم انتظار هستند.
 
یک طرح دیگر، طرح منطقه نمونه گردشگری عظیمیه است که توافق نامه آن بین سرمایه گذار بخش خصوصی و دولت امضا شده بود و الان چندین سال است که به سرمایه گذار آن طرح هم اجازه کار برای اجرای پروژه داده نشده. با توجه به این که شما در استانداری البرز مسئولیت دارید چه اقداماتی در خصوص طرح مترو و ایجاد منطقه نمونه گردشگری عظیمیه انجام داده اید؟
 
-در مورد متروی کرج باید بگویم با اختلافاتی که شهرداری با پیمانکار داشت متاسفانه، چند سال این کار تعطیل بود. از اوایل شروع به کار شورای شهر فعلی کرج و شهردار کرج، تصمیم گرفته شد جلسات مستمری با پیمانکار برگزار شود و این نشست ها برگزار شد.
 
این پروژه از اواخر سال 1396 مجددا فعال شد. برای تعیین نرخ پیمان به شورای عالی فنی رفته است. اگر تعدیل قیمت در شورای عالی فنی استان البرز تایید شود ظاهرا مانعی برای فعال شدن پروژه در همه ابعاد وجود ندارد.
 
الان در این پروژه در حد 500 نفر مشغول به کار هستند. در حالی که می شود تا 3 هزار نفر یا 4 هزار نفر در این پروژه بزرگ، در جبهه های مختلف آن فعال شوند.
 
آن طرح گردشگری، بالای ادامه آزادراه همت- کرج است که کمربند شمالی کرج می شود. قبلا اقدامات و پیگیری هایی شده بود اما در مقطعی، خود اداره کل و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز و کشور، پیگیر این کار نبودند. الان در دستور کار کارگروه گردشگری استان قرار دارد و قرار است این موضوع مطرح شود.
 
*طرح ملی گردشگری عظیمیه کرج شامل هتل های 4 و 5 ستاره است و فضاهای تفریحی و سیاحتی مدرن در قالب این طرح باید تاسیس شود. به هر حال اگر این طرح اجرا شود می تواند به استان البرز و مخصوصا شهر کرج جذابیت بدهد.
 
در حوزه معاون اول ریاست جمهوری و آقای ویسه معاون هماهنگی معاون اول رئیس جمهور تاکید دارند بر این که این طرح گردشگری اجرا شود. بالاخره شرکت سرمایه گذار ایرانی این طرح با سرمایه گذاران خارجی مذاکره کرده است. آیا استانداری البرز تمایل دارد که کار شروع اجرای این طرح تسریع شود؟
 
-معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به ما اعلام کرده است که در کارگروه گردشگری استان این موضوع را مطرح کرده و تصمیم گیری کنید. در آن طرف سال و شب عیدی نشد کارگروه گردشگری استان البرز را تشکیل بدهیم. در اولین فرصت در این طرف سال، کارگروه تشکیل خواهد شد و این موضوع مطرح خواهد شد.
 
دستگاه متولی اصلی که خود میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز است. اگر این اداره کل، این موضوع را تایید کند از نظر استانداری و مجموعه مدیریت استان، ما مشکلی برای ادامه و فعال شدن این طرح نداریم.
 
البته اراضی این طرح، مربوط به اداره کل راه و شهر سازی است و آنها هم منوط کرده اند به نظر اداره کل میراث فرهنگی استان. اگر متولی امر، خودش پیگیری کند و تایید کند بقیه دستگاه ها نیز مشکلی نخواهند داشت. طبق چارچوب و ضوابطی که مناطق گردشگری دارد این طرح می تواند فعال شود.
 
*وقتی موافقت نامه این سرمایه گذار و دولت امضا شده و سرمایه گذار با سرمایه گذاران خارجی مذاکره کرده و هزینه کرده است باید به نحوی با سرمایه گذار رفتار شود که سرمایه گذار برای اجرای این طرح خسته و بی انگیزه نشود.
 
-دستگاه تخصصی این کار، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور است. آنها باید طرح را بپذیرند و تایید کنند. از نظر استانداری و دستگاه های دیگر بعد از این که این مراحل طی شود، از اجرای این طرح استقبال می شود تا سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شود.
 
*به هر حال وقتی توافق نامه امضا شده باید زمین محل پروژه در اختیار سرمایه گذار قرار بدهند. اما طرح متوقف شده و زمین در اختیار شرکت سرمایه گذار گذاشته نشده. زمین باید در اختیار او بگذارند که سرمایه گذار، اجرای طرح را شروع کند. نیاز هست کاتالیزوری باشد که کار سریع انجام شود.
 
-اگر مراحل قانونی طی شود از نظر ما مشکلی ندارد. خود ما هم از اجرای طرح استقبال می کنیم و پیگیری خواهیم کرد.
 
*وقتی بین زمان امضای توافق نامه و فراهم کردن مقدمات اجرای پروژه فاصله زیادی بیفتد شاید سرمایه گذار خارجی شریک این پروژه به ناچار صرف نظر کند.
 
-این طرح مربوط به سال های قبل است. ما در این مدت، موضوع را دوباره فعال کرده ایم. در حوزه ریاست جمهوری هم پیگیری انجام شده. در کارگروه گردشگری استان البرز هر تصمیمی بگیرند همان را دنبال خواهیم کرد.
 
*وقتی توافق نامه امضا شده باید زمین را در اختیار سرمایه گذار قرار می دادند ولی عملا زمین واگذار نشده که سرمایه گذار، سریعا کار را شروع کند.
 
-اداره راه و شهر سازی واگذاری زمین را منوط به تاییدیه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز می داند. آنها هم گفته اند که این موضوع در کارگروه گردشگری استان مطرح و تصمیم گیری شود.
 
*اجرای طرح ملی گردشگری عظیمیه منجر به اشتغال هم می شود. وقتی کارها به کُندی پیش برود آیا سرمایه گذار ایرانی که توافق نامه را امضا کرده یا سرمایه گذار خارجی که شریک این شرکت ایرانی است، ناامید نمی شوند؟
 
-رسانه ها باید کمک کند و دفاع کنند که این طرح مصوب شود و مراحل بعدی این طرح انجام شود. رسانه ها باید به ما کمک کنند که فرهنگ میهمان پذیری و مخصوصا طرح های بوم گردی رونق بگیرد. الان بوم گردی، در خیلی از استان های کشور، جای خودش را باز می کند. از همان امکانات موجود در مناطق مختلف و مناطق مختلف گردشگری و در روستاها باید استفاده شود.
 
ما می توانیم در استان البرز با این همه پتانسیل، فرهنگ بوم گردی را تقویت کنیم. مطالعاتی در این زمینه در حال انجام است و می تواند پذیرای میهمانان عزیزمان باشد.
 
*شما از سال 1395 که معاون عمرانی استانداری البرز شده اید رئیس کارگروه گردشگری هم شده اید یا بعدا این مسئولیت را به عهده گرفته اید؟
 
-مسئولیت کارگروه گردشگری استان البرز، همواره با استاندار محترم البرز است. بعضی از جلسات این کارگروه را، به نمایندگی از آقای استاندار به طور طبیعی معاون عمرانی تشکیل می دهد و پیگیری تصمیمات را در این زمینه به عهده دارد.
 
*شما که به نمایندگی از استاندار ریاست جلسات کارگروه گردشگری را به عهده دارید در قضیه پروژه منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج، آیا شما خودتان مایل هستید کرج، دارای هتل با ستاره های بالا و اماکن تفریحی و توریستی بشود و به نوعی کمک کند که استان البرز از آن حالت معبر بودن خارج شود؟
 
-در آذر 1395 من فعالیت خودم را در استان البرز آغاز کردم. از همان زمان مکاتبات و پیگیری های این پروژه را بخش خصوصی انجام می داد. همه ما چندین بار این موضوع را در جلسات مربوطه مطرح کردیم.
 
اداره کل راه و شهر سازی استان البرز برای اختصاص زمین به این پروژه عظیمیه، موافقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور را مطالبه می کند. در گذشته موافقت های کلی با این پروژه شده بوده. متعاقبا در جلسه ای که در نهاد ریاست جمهوری در سال 1396 برگزار شد و ما شرکت کردیم، مقرر شد میراث فرهنگی و گردشگری، صراحتا راجع به موافقت خود نسبت به این پروژه اعلام نظر کند.
 
در آخرین مکاتبه ای که انجام شد، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وقت اعلام کرد موضوع در کارگروه گردشگری استان البرز مطرح شود. ما امیدواریم اگر جلسه این کارگروه در هفته جاری تشکیل شود این موضوع را در دستور کار قرار بدهیم.
 
*با توجه به این که در مهر ماه 1396 نظر مثبت آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نسبت به اجرای این پروژه اعلام شده و گفته شده مساعدت لازم برای اجرای پروژه به عمل بیاید، آیا شما اختیاراتی در چارچوب کارگروه گردشکری دارید که اجرای این پروژه بعد از چند سال تاخیر شروع شود و زمین به سرمایه گذار داده شود؟
 
-یک فعالیت گردشگری باید به طور اصولی مطالعه و بررسی شود و در مراجع ذی صلاح تصویب شود. متعاقب آن، زمین هم واگذار می شود. نظر مساعد ریاست جمهوری چه در گذشته و چه اخیرا، مبنی بر این است که دستگاه تخصصی مربوطه، این سوابق و مطالعات انجام شده را تایید کند.
 
موقعی که دستگاه متولی که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور است، طرح را تایید کند به کارگروه گردشگری استان می آید. برای این که نظر سایر اعضای کارگروه، جلب کند این طرح را مطرح می کند.
 
مطمئنا استانداری البرز از تمام کسانی که بتوانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند حمایت کرده و کلا از همه پروژه ها، حمایت می کند. در صورتی که در بخش های صنعت، گردشگری و کشاورزی، طرح هایی برای اجرا باشد استانداری به عنوان نماینده عالی دولت، از سرمایه گذاری در تمام زمینه ها حمایت کرده و حمایت خواهد کرد.
 
*پروژه منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج مربوط به زمانی است که کرج، بخشی از استان تهران بوده است. پیگیری آن ادامه پیدا کرده و بعد از تاسیس استان البرز، موافقت نامه بین سرمایه گذار و  میراث فرهنگی و  گردشگری استان امضا شده.
 
اما تا الان که سال 1397 است هیچ کاری انجام نشده. با توجه به دستور مساعد معاون اول رئیس جمهور در مهر سال 1396 آیا این به تاخیر افتادن ها خوب است و این که سرمایه گذار معلق است و تکلیف خود را نمی داند قابل دفاع است؟
 
-من در این زمینه کوتاهی را متوجه مسئولان استان نمی بینم. استانداری از همه سرمایه گذاران در همه زمینه ها دفاع می کند و در این زمینه هم تا الان، ما حمایت کرده ایم.
 
دستگاه متولی بررسی کارشناسی و تخصصی این کار را انجام می دهد. بر این اساس اگر مسئولان اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز و کشور، اجرای این پروژه را تصدیق کنند مراحل بعدی به سرعت انجام می شود.
 
*آیا می شود به کار این پروژه سرعت داد که مردم در آینده از تاسیسات ایجاد شده در قالب منطقه نمونه گردشگری عظیمیه کرج استفاده کنند؟
 
- مکاتبه نظر مساعد میراث فرهنگی و گردشگری، حدودا یکی، دو ماه پیش داده شده مبنی بر این که این موضوع در کارگروه گردشگری استان البرز مطرح شود. ما در اولین جلسه کارگروه گردشگری استان البرز، این موضوع را مطرح خواهیم کرد. این یعنی این که از این اقدامات و اقدامات مشابه در استان البرز حمایت شود.
 
*کلنگ احداث مجتمع اکوپلازا هم در سال 1395 و با حضور خانم احمدی پور رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در کرج به زمین زده شد. گفته شده این مجموعه یک هتل مجلل هم خواهد شد. آیا ساخت این مجموعه طبق برنامه پیش رفته است؟
 
-من آن موقع در استان البرز مسئولیت نداشتم اما شنیده ام که کلنگی برای این پروژه به زمین زده شده. کاری که ما انجام دادیم این بود که مجوز این پروژه را در کمیسیون ماده 5 داده ایم. احتمالا فردی که سرمایه گذار این مجموعه است باید نقشه ها را تهیه کند و بیاورد. بعد از تصویب کار در اداره کل راه و شهر سازی و طی شدن مراحلی که در کمیسیون ماده 5 پیش بینی شده، می تواند کارهای اجرایی را شروع کند.

.چاپ مطلب
منطقه نمونه گردشگری عظیمیه بوروکراسی اداری
تعداد دفعات مشاهده شده : 531
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید