کد مطلب : 59864 / تاریخ ثبت : 1397/01/28 09:40

گعده های شبانه و تفرقه های روزانه

آفت در پارلمان

امروز شورای شهری که تمام اعضایش متقاعد به رفتن نصیری شهردار (از امروز سابق)کرج بودند، نمایشی دردناک از تفرقه را به اجرا گذاشتند. آنها تنها توانستند هفت رای موافق به استعفای شهرداری بدهند که همگی خواهان رفتنش بودند و بدتر از آن در خلال جلسه انتخاب سرپرست فاش ساختند که جلسه بین گروهی (هشت نفره) شب گذشته تشکیل شده و در آن به جانشینی احمدی نژاد رسیده اند!

شورای شهر کرج انگار نه انگار که اکثریت مطلق اش برآمده از یک لیست است. آنها نه به تفکرات شورایی قائل اند نه به شعارهای اصلاح طلبانه انتخابات پایبندند. آنها همگی موافق رفتن شهردارند اما به استعفایش تنها ۷ رای می دهند و سرپرست و جانشین هم تنها با ۸ رای انتخاب می کنند! تا ثابت کنند زیر این لعاب سست درگیری های عمیقی وجود دارد که اگر پا بگیرد فاتحه شهر و شورا و شهرداری و شهر با هم یکجا خوانده می شود و در کنار آن هم دوباره اصلاحات را باید بوسید و تا سالیان سال سر طاقچه فراموشی گذاشت.
 
از سوی دیگر جز آن هشت نفر حاضر در جلسه شبانه که عضوی از اعضای شورا تغییر در آن تصمیم شبانه را قابل قبول نمی دانست و با داد و بیدادش توانست منویات شخص ثالثی را تامین کند، فردی به گروه اکثریت اضافه نشد تا از امروز شاهد جدل های ۵و۸ باشیم.

یعنی شورایی که نود و دو درصد آن برآمده از یک لیست هستند عملا ساز جدایی را نواختند و با حذف یاران هم لیستی شان از دایره شور خود به نتیجه رسیدند و آن نتیجه تیمی هم به اجرا گذاشتند و نتیجه اش این انتخاب بود که شاهدیم.

البته این ساز از مدتها قبل از سال نو نواخته شد و اگر منصفانه  بخواهیم قضاوت کنیم شاید اولین نوازنده هایش اعضایی بودند که در ظاهر با حمایت از نصیری شهردار افراد مورد نظر خودشان را به دایره مدیریتی وارد کردند و برای یاران و دوستان سببی و نسبی و دامادشان پستی دست و پا کردند اما آنچه که قضاوت می شد دوازده نام در یک لیست واحد است که مردم با طیب خاطر و بخاطر تفکرات اصلاح طلبانه و تغییر فضای موجود شهر انتخابشان کردند.

یارکشی ها و جلسات شبانه در طی ادوار گوناگون شورا همواره  سد پیشرفت مدیریتی و رشد عمرانی-فرهنگی شهر بوده و تجربه نشان داده است از اولین دوره شورا که اتفاقا نزدیکی افراد به یکدیگر زیر چتر مدیری به نام سید طاهر موسوی بسیار بیشتر و عمیق تر از افرادی بودن که تنها سابقه دوستیشان، ثبت اسمشان در یک لیست مشترک است، جلسات شبانه و تشکیل گروه های اقلیت- اکثریت فقط منافع عده ای سودجو را تامین کرده است و لاغیر.

امید است که اعضای شورای پنجم که غالبا دانش آموختگانی با ادبیات و رفتارهای برآمده از تجربه آکادمیکی و فضای دانشگاهی هستند قبل از ریشه دوانیدن این سهمیه بندی ها به ترمیم اوضاع پرداخته و بجای انتقام گیری از رفتارهای گذشته برخی به دلسوزی برای شهری مشغول شوند که دیگر فرصت آزمون و خطا ندارد و در همین مدت هم به اندازه کافی دچار عقب ماندگی و آسیب شده است.

شاید امروز نقش عباس زارع در تصمیم سازی ها کمتر از بقیه بود اما واقعیت این است او بعنوان مردی که رتبه نخست اعتماد مردم را بدست آورده و تجربه طولانی اش در آفت شناسی ها باید و موظف است مسولیت بیشتری را بپذیرد و توقعات مردم را حتی به قیمت دلخوری دوستانش برآورده سازد.


بابک الحاقی
.چاپ مطلب
شورای شهر کرج شهردار کرج انتخاب شهردار کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 71
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید