کد مطلب : 59784 / تاریخ ثبت : 1397/01/21 12:27

کاهش ذخیره های آبی البرز ، زنگ خطر برای مردم و مسئولان

استان البرز در سال های اخیر به علت کاهش بارش ها با مشکل کم آبی مواجه است به طوری که میزان دسترسی به سفره های زیر زمینی استان از 40 متر در دهه 70 به 270 تا 300 متر در دهه کنونی رسیده است

استانی که 5 هزار و 800 کیلومتر مربع مساحت دارد اما برغم دارا بودن رودخانه های پرآبی همچون رودخانه کرج و طالقان که از رشته کوه های البرز جنوبی سرچشمه می گیرند، همسایگی این استان با پایتخت شرایطی را به وجود آورده که بخشی از منابع آبی آن به مناطق همجوار انتقال داده می شود.
 
همچنین وجود 75 هزار هکتار اراضی کشاورزی مناسب در استان به عنوان تامین کننده بخشی از مواد غذایی کشور نیاز به تامین آب دارد و باید منابع آبی پایدار برای آن در نظر گرفته شود، اما اکنون به ناچار با برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی، آبیاری این اراضی تامین می شود که در بلندمدت برای استان زیانبار است.
 
کاهش 6 درصدی آب سدهای کرج و طالقان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اعلام کرد که ذخیره آب در سدهای کرج و طالقان نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد کاهش را نشان می دهد.
 
داود نجفیان افزود: اکنون ذخایر سدهای استان کاهش 6 درصدی و میزان بارندگی های البرز کاهش 29 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.
 
وی به کاهش چشمگیر بارندگی ها در فصل آبی 96-97 اشاره کرد و گفت : میزان بارندگی ها از ابتدای سال آبی 96-97 تا 15 فروردین حدود 203.2 میلی متر بوده است.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز همچنین به میزان ذخایر سدهای استان اشاره کرد و گفت: ذخیره آبی سد کرج 62 درصد و سد طالقان 69 درصد است که با 6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته گزارش شده است.
 
کاهش 29 درصدی بارشها در البرز
مدیرکل هواشناسی استان البرز نیز تاکید کرد که میزان بارش ها در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 29 درصد کاهش یافته است.
 
منصور رحمانیان به وضعیت میانگین 30 ساله استان اشاره کرد و گفت: بارندگی البرز درمیانگین 30 ساله (از ابتدای مهرماه تا 14 فروردین ماه سال بعد) 280 میلی متر بوده که اکنون با این میانگین فاصله زیادی داریم.
 
وی افزود: در هر سال آبی باید 395.4 درصد بارندگی در استان داشته باشیم تا میزان بارندگی ها با متوسط بلندمدت همطراز شود.
مدیرکل هواشناسی البرز گفت: طبق پیش بینی ها، میزان بارش ها تا پایان فروردین ماه جاری در این استان مناسب نیست اما در ماه های اردیبهشت و خرداد چند بارش پیش بینی می شود و تا پایان فصل بهار سامانه های بارشی متعددی از استان البرز عبور می کند که بارش های متفاوتی را خواهیم داشت.
 
مقابله با بحران آب، نیازمند مدیریت مصرف
رییس کمیسیون صنایع و نماینده مردم استان البرز در مجلس شورای اسلامی نیز بحران آب در استان را جدی ارزیابی کرد و مدیریت مصرف را از سوی دستگاههای اجرایی ضروری دانست.
 
عزیزاکبریان افزود: در متوسط کل کشور 48 درصد کاهش بارندگی داشتیم، که بر مبنای این میزان بارندگی پیش بینی می شود که امسال سال سختی در بخش آب در کشور داریم.
 
وی اضافه کرد: با توجه به بحران آب در کرج، نظرآباد، محمد شهر و کمالشهر درسال گذشته، احتمال تشدید آن درسال جاری در استان وجود دارد؛ بنابراین باید مدیریت مصرف آب با برنامه ریزی دقیق انجام شود.
 
اکبریان گفت: نیاز است تا آگاهی رسانی بیشتری به مردم صورت گیرد که گرفتار کم آبی و خشکسالی هستیم. کشور در بحث آب مشکل جدی دارد؛ بنابراین با مدیریت صحیح باید میزان مصرف آب را کاهش داد.
 
کمبود آب از موانع توسعه البرز
رئیس سازمان برنامه و بودجه البرز با بیان اینکه البرز بالاترین میزان جمعیت شهری را دارد، گفت: کمبود آب از موانع توسعه استان است.
 
زهرا عربشاهی با بیان اینکه البرز یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات باغی و کشاورزی در کشور است و بنابراین به منابع آبی بیشتری نیاز دارد یکی از مشکلات اصلی استان را انتقال بخش عمده ای از آب البرز به خارج از استان دانست که باید برای آن راهکاری اساسی در نظر گرفته شود.

.چاپ مطلب
کاهش ذخیره های آبی زنگ خطر
تعداد دفعات مشاهده شده : 227
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید