کد مطلب : 59762 / تاریخ ثبت : 1397/01/20 08:58

کولیوند:

ایرادات قانون شوراها و مشکل سپنتا نیکنام بزرگترین چالش سال ۹۶/ در حال اصلاح قانون شوراها هستیم

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: مانع ایجادشده برای حضور سپنتا نیکنام در شورای یزد نشان داد قانون شوراها خلاءهایی دارد و به دنبال اصلاح این قانون هستیم.

 محمدجواد کولیوند، نماینده کرج و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بزرگ‌ترین چالش این کمیسیون در سال گذشته را ایرادات قانون شوراها عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها بزرگ‌ترین چالش ما در سال 96 ایرادات قانون شوراها و به دنبال آن اصلاح اشکالات این قانون بود.
 
وی افزود: متاسفانه در این قانون مشکلی برای ما در حذف تبصره ماده 26 به وجود آمد که بر اساس آن شورای شهر یزد با مشکل مواجه شد. ما در نهایت طرحی را ارائه دادیم که در شورای نگهبان رد شد و با اصرار مجلس برای حل مشکل سپنتا نیکنام به مجمع تشخیص ارجاع داده شد.
 
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این مشکل نشان داد قانون شوراها خلاءهایی دارد. بنابراین مجبور شدیم که کارگروهی برای آن تعیین کنیم و به جد رفع مشکلات این قانون را دنبال کنیم.
 
کولیوند تصریح کرد: در بخش تأیید صلاحیت‌ها، دامنه آن و گرفتن استعلام‌ها و ورود و خروج اطلاعات که در همین بخش و در بحث شوراها وجود داشت با آبروی افراد سروکار داریم که بسیار حیاتی و مهم است. با این حساب مهم‌ترین چالش ما در سال 96 بحث انتخابات شوراها بود و در حال اصلاح قانون شوراها هستیم.
 
وی در خصوص راهکار حل این چالش‌ها در انتخابات، گفت: یکی از بحث‌های جدی دیگری که در سال 97  پیش روداریم لایحه جامع انتخابات است. منتظر هستیم دولت این لایحه را به مجلس بدهد. متأسفانه تاکنون این لایحه از سوی دولت به مجلس ارسال نشده است. مشکلی که وجود دارد این است که ما در مجلس در حال اصلاح قانون شوراها هستیم، در کنار آن قانون ریاست‌جمهوری را هم اصلاح می‌کنیم اما یکپارچگی در این قوانین وجود ندارد و دارای وحدت رویه نیست.
 
رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تأکید کرد: در بحث اصلاح قانون‌ها به‌صورت جزیره‌ای در حال اصلاح هستیم که نیازمند یکپارچگی است. در حال حاضر در انتخابات شوراها یک هیات اجرایی داریم و برای انتخابات ریاست جمهوری نیز یک هیات اجرایی دیگر که هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری معتمدین سر صندوق‌ها را بدون توجه به هیات اجرایی شوراها انتخاب می‌کند. درواقع اختلافات این‌چنینی وجود دارد.

 کولیوند افزود: لذا به دنبال این هستیم دولت حتماً لایحه جامع انتخابات را به مجلس ارائه کند و اگر این اتفاق بیفتد کار بزرگی در کشور انجام خواهد شد و کل قوانین مرتبط با انتخابات در یک قانون می‌آید./

.چاپ مطلب
ایرادات قانون شوراها سپنتا نیکنام کولیوند
تعداد دفعات مشاهده شده : 130
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید