کد مطلب : 59752 / تاریخ ثبت : 1397/01/19 10:29

حوادث در ایران عرفی مدیریت می‌شود

بحران بی قانونی

شاید نداشتن واکنش‌های بهنگام و مناسب در برابر اتفاقات غیرمترقبه‌ای که در چند سال اخیر در جای‌جای کشورمان شاهد وقوع آن بودیم نگاه بخش زیادی از جامعه را به مقوله مدیریت بحران مخدوش کرده باشد.

شاید نداشتن واکنش‌های بهنگام و مناسب در برابر اتفاقات غیرمترقبه‌ای که در چند سال اخیر در جای‌جای کشورمان شاهد وقوع آن بودیم نگاه بخش زیادی از جامعه را به مقوله مدیریت بحران مخدوش کرده باشد اما حقیقت آن است که مبحث بحران و اداره آن در کشور ما از مرضی رنج می‌برد که به واسطه نبود قانونی مدون در این حوزه به وجود آمده است.
 
عمق این فاجعه آنجا رخ‌نمایی می‌کند که اکنون هیچ قانون و به تبع آن هیچ سازمان قانونی‌ای برای رسیدگی به وضعیت اضطراری و بحران‌های غیرمترقبه در ایران وجود ندارد و مجموعه‌ای نیز که تحت عنوان «سازمان مدیریت بحران کشور» دایر است به علت پایان یافتن زمان قانون آزمایشی ایجاد «سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور» در سال ٩٣ رسما وجاهت لازم را برای اثرگذاری بر این حوزه پرمخاطره ندارد.
 
این نارسایی تا جایی پیش رفته که صدای مدیران و دست‌اندرکاران متولی این حوزه را نیز درآورده است. به عنوان نمونه در آخرین اظهارنظرها در این خصوص، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی دلخوری خود از بی‌توجهی اثرگذاران تصویب این لایحه را به جمع خبرنگاران آورد تا به کمک اصحاب رسانه، صدای دغدغه‌مندان این حوزه را به گوش نمایندگانی که در روند تصویب این قانون تعلل می‌کنند برساند.
 
۴ سال انتظار برای تداوم یک قانون
سید مجتبی احمدی در جمع خبرنگاران به موضوع تصویب لایحه تشکیل سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور اشاره کرد و گفت: این لایحه مهم در سال ٨٧ به تصویب کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی رسید و مقرر شد پس از گذراندن دوره آزمایشی خود، در صحن علنی نیز به عنوان یک قانون منسجم به تصویب نمایندگان برسد.
 
وی با بیان اینکه این قانون آزمایشی در سال ٩٣ با یک سال تمدید به پایان رسید و از آن زمان تاکنون در کمیسیون مربوطه بلاتکلیف مانده است تأکید کرد: به نوعی از چهار سال گذشته تاکنون هیچ قانونی در زمینه مدیریت بحران در کشور وجود ندارد و به معنایی سازمان مربوطه این موضوع نیز دارای وجاهت قانونی نیست.
 
رفاقت به جای قانون
به گفته احمدی، اگر در استان هم در زمینه بحران به حرف استاندار، فرماندار یا مدیر بحران استانداری گوش می‌کنیم، داستانی رفاقتی است و حتی پست آقای نجار به عنوان رئیس مدیریت بحران کشور نیز قانونی نیست؛ یعنی اگر به آقای نجار بگوییم که دستور شما را انجام نمی‌دهیم، از قانون تخطی نکرده‌ایم.
 
وی مطرح کرد: چگونه می‌شود کشوری که در رتبه دهم تا پانزدهم پرمخاطره‌ترین کشورهای دنیا از لحاظ حوادث غیرمترقبه به شمار می‌آید، ساز و کاری قانونی به نام سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه نداشته باشد؟
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان این نکته را نیز بیان کرد که نخستین قانون اساسنامه هلال احمر که در سال ١٣٣٢ به صورت رسمی نگاشته شده است اکنون بهترین قانون مدیریت بحران کشور به حساب می‌آید زیرا حداقل تکلیف مجموعه هلال احمر را روشن کرده است. وی همچنین با انتقاد از وضعیت بودجه‌ای مجموعه هلال احمر گفت: حوادث در کشور ما به طرز فجیعی به صورت عرفی مدیریت می‌شود. همین عامل باعث می‌شود حادثه‌ای که می‌توان آن را با ١٠ میلیارد تومان جمع کرد همانند داستان سرپل‌ذهاب با چند هزار میلیارد تومان نیز حل نشود.
 
وزارتخانه‌ای به نام بحران
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد نیز در گفت‌وگوی تلفنی با شهرآرا با تأیید صحبت‌های مدیرعامل جمعیت هلال احمر گفت: علت تعلل نمایندگان مجلس برای تصویب این قانون را به‌درستی درک نمی‌کنم زیرا با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی ایران، یک روز تأخیر در تصویب چنین موضوعی نیز ریسک بسیار بزرگی به حساب می‌آید.
 
امیر عزیزی با اشاره به جلسات متعددی که برای این موضوع در تهران با مسئولان و نمایندگان مجلس داشته است افزود: ناهماهنگی بین مجلس و برخی از وزارتخانه‌های دولت همچون وزارت کشور و تا حدودی وزارت اقتصاد در این زمینه وجود دارد که باعث کندی تصمیم‌گیری‌ها شده است.
 
وی با بیان اینکه نظر دولت بر ارتقای جایگاه فعلی مدیریت بحران کشور به یک وزارتخانه مستقل است ادامه داد: این دیدگاه، بسیار خوب است زیرا وزارت عریض و طویل کشور با دارا بودن مأموریت‎های متنوع قادر نیست اثرگذاری چندانی در حوزه مدیریت بحران داشته باشد.
 
سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تأکید کرد: همین عوامل است که باعث شده است بیشتر بار مدیریت بحران در کشور بر دوش شهرداری‌ها باشد و از طرف دیگر حمایت‌های لازم نیز از این مجموعه‌ها صورت نگیرد.

بنیامین یوسف‌زاده
.چاپ مطلب
بحران بی قانونی
تعداد دفعات مشاهده شده : 254
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید